Damarlarınızı Daraltan Besin

Bazen kan damarlarınız beden ısısı kaybını eksiltmek, kan tazyikini dengelemek, emin uzuvlara oksijen ve gıda yollamak, kan veya akışkan kaybını önlemek için daralır. Bununla beraber, değişik gidişatlarda, yediğimiz besinler kan damarlarımızı daraltabilir ve bu da yüksek tansiyon ve baş sızılarına neden olabilir. İşte kan damarlarınızı daraltan o yiyecekler…

Meyan kökü

Meyankökü, popüler bir akdeniz nebatıdır. Bazı insanlar öksürük, mide ekşimesi, boğaz sızısı gibi problemlerin rehabilitasyonunda meyankökünü seçim eder. Meyan kökü, sodyum yakalanmasına neden olan bir bileşik olan glisirizik asit içerir.

Meyankökü, bir hayli hastalığa rehabilitasyon olsa da birkaç hafta süresince günlük olarak harcandığında, yüksek tansiyona neden olabilir.

Kafein

Çay veya kahve içmenin baş sızısını neden hafifletiğini hiç merak ettiniz mi?

Migren sızısı yaşadığınızda kan damarlarınız genişler ve kanla dolup sızıya yol açar. Kafeinli bir meşrubat içtiğinizde kan damarlarınız büzülür, fazla kanı uzaklaştırır ve sızıyı azaltır.

Trans yağlı gıdalar

Kek, çörek, mikrodalga patlamış darı, çoğu margarin, bisküvi ve krema dolgulu şekerlerdeki yağlar, makûs kolesterolünüzü yükselttiğinden atardamarlarınızı tıkayabilir. Yağlı et kesimleri de kolesterol seviyenizi yükseltebilir.

Yüksek tuzlu gıdalar

Sodyumun kan tazyikini çoğaldırdığı araştırmalar ile kantılanmıştır. Bol ölçüde sodyum aldığınızda bedeniniz suyu meblağ, bu da kan hacmini artırır. Bu gidişat netice olarak kan tazyikini yükseltir.
Bu çoğalış, bazen tansiyon arterlerinizi güçler ve kan damarlarına hasar verebilir.

İşlenmiş yiyecek alımınızı eksiltmek, tuz alımınızı eksiltmek için basit bir yol olacaktır. Ancak işlenmiş yiyeceklerden sakınamıyorsanız sodyum ölçüyü az olan gıdaları seçim edebilirsiniz.

Bir cevap yazın