Demir ve Metaldeki Pas Kiri Nasıl Çıkar?

Demirden Metalden Pas Kiri Çıkarma

Demir veya metalin nemli havada veya suyun içerisinde kalması neticeyi oksitlenmesi ile pas oluşur. Bazen paslanmış eşyalarımızdan bırakmak istemeyiz. Paslanan eşyaları bir ekip usullerden geçirerek üzerinde ki pastan kurtulabilirsiniz.

Sirke Banyosu

Paslanmış olan metalin üzerine beyaz sirke koyun ve bir gece bekletin. 1 gece sonrasında sirkenin içerisinde çıkararak metal bir fırça veya çelik yün ile paslı bölgeyi kazıyın.

Şayet eşyalarınız sirkeli suya batamayacak kadar büyük ise paslı bölgelerin büyüklüğünde bir bezi sirkeye daldırın ve paslı kısımları sarın. Bu biçimde 1 gece beklettikten sonra kazıma harekâtını yapın.

Karbonat

İlk olarak paslanmış olan metali çalkalayıp yıkayın. Paslı bölgelere karbonat dökün. Tüm paslı bölgelerin karbonat ile kaplandığından emin olduktan sonra bir saat kadar bir yere vazgeçin. 1 saat sonra metal bir fırça veya çelik yün ile kazıyın. Ardından durulayın ve kurutun.

Karbonat uygulamasını daha çok mutfak eşyalarında uygulayabilirsiniz. Tepsi, tencere gibi daha ince metallerde ve daha az paslı mahsullerde daha iyi netice vermektedir.

Limon ve Tuz

İlk olarak paslı bölgeyi bol tuz ile tuzlayın. Ardından limonu ikiye parçalan ve tuzun üzerine oturtun. Limon suyu ve tuz uyguladığınız paslı bölgeyi iyice fırçalayın. Şayet ilk seferde çıkmazsa bu operasyonu tekerrür uygulayın. Limon ve tuzu uyguladıktan sonra 2 saat bekletin. Ardından duruladıktan sonra iyice kurulayın.

İnatçı pas kirlerine karşı bu usul tesirlidir. Özellikle de mutfakta ki bıçaklarda uygulayabilirsiniz.

Sitrik Asit

Bir kabın içerisine bir kaç cm su ilave edin. Üzerine 2-3 yemek kaşığı sitrik asit ilave edin. Paslı maddelerinizi bu suyun içine daldırın ve 11 gece bekletin. Ertesi gün suyun içinden çıkarın ve fırçalayın. Ardından metal eşyanızı durulayın ve iyice kurulayın.

Suyun içerisine koyabileceğiniz büyüklükte ki tüm eşyalarınızda uygulayabilirsiniz. Ehemmiyetli derecede paslanmış tüm metallerde iyi bir netice vermektedir.

Patates ve Bulaşık Sabunu

İlk olarak bir patatesi ortadan ikiye kesin. İç kısmına bulaşık sabunu dökün ve iyice yayın. Patates ve sabunun iyice etkileşimine girdiğinden emin olduktan sonra paslı yüzeyleri patatesle ovmaya başlayın. İnatçı pas kirlerine karşı bu usul de oldukça işe yaramaktadır.

Bir cevap yazın