Deniz Yosunun Faydası Dudak Uçuklatıyor

Deniz yosunu yaygın olarak tükettiğimiz bir besin olmasa da saymakla bitmeyen faydaları onu süper yiyeceklerden bir tanesi yapıyor. Önemli vitamin, mineral ve diğer besleyici öğelerle dolu deniz yosununun faydalarına yakından bakalım.

Protein kaynağı

Pek çoğumuz deniz yosununun tadını bile bilmezken, bazılarımız için pek iştah açıcı bir besin değil. Bazılarımız için ise Japon restoranlarında deneyimlediğimiz bir suşi lezzeti. Deniz yosununun faydaları göz önünde bulundurulduğunda bu mucize besin beslenmemizde daha fazla yer bulmalı. İşte deniz yosununun hiç duymadığınız faydaları:

Vücudumuz sağlıklı bir metabolizma, yeni hücre ve dokuların üretimi, güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli oranda proteine ihtiyaç duyar. Çoğu deniz yosunu türleri, kolay sindirilen faydalı proteinler bakımından zengindir.

Yaşlanma karşıtı antioksidanlar bakımından zengindir

Deniz yosunu, yaşlanmayı ve hastalıkları tetikleyen serbest radikallerle savaşan doğal antioksidanlar bakımından zengindir.

Doğal antiviral bileşenler içerir

Yapulan araştırmalara göre yosunda bulunan fucoidan adı olarak bilinen doğal antiviral bileşenler uçuğa neden olan herpes virüsü, çocuk felci virüsü, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler ve hatta HIV gibi pek çok virüse karşı etkilidir.

Doğal bir anti-inflamatuardır

İnflamasyon; eklem iltihabı, kanser, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve diğer pek çok yaygın görülen hastalığın sebebidir. Pek çok yosunda bulunan fucoidinler inflamasyonu önleyerek bu hastalıklara duvar örer.

Kireçlenmeye iyi gelir

Kireçlenme problemi olan 122 kişinin katılımıyla gerçekleşen bir araştırmada, 12 hafta boyunca fucoidin içeren besinlerin tüketiminin diz eklemlerinde kireçlenmeyi %30’a kadar azalttığı görülmüştür.

Tümörü önler

Yosunda bulunan fucoidinlerin aynı zamanda akciğer kanseri, melanom adı verilen cilt kanseri, lenfoma ve meme kanseri gibi kanser türlerini önlediği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kilo vermede etkilidir

Yosunda bolca bulunan kompleks karbonhidratlar, protein ve mineraller kilo vermede de etkilidir. Besin değerinin yanı sıra kalori değeri de düşük olduğu için kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir.

Kalp hastalıklarına faydalıdır

Pıhtılaşmayı önleyen bileşenleri ile yosun, felç ve kalp hastalıklarına çare oluyor. Ayrıca içeriğindeki alginatlar ile kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Fucoidinler ise kan sulandırıcı etkisiyle, yan etkileri olan ilaçlara bir alternatif olabilir.

Bir cevap yazın