Bunalım bulguları nelerdir?

Bunalıma girdiğimizi sadece ruhsal bulgularla değil fiziksel bulgularla da kavrayabiliriz. Bunalım bulguları nelerdir? Bunalıma girdiğimizi nasıl anlarız? Bunalım nasıl rehabilitasyon edilir?

Bunalımın en eforlu bulgusu ise fazla evham ve strestir. Bunalım bulguları ve rehabilitasyonu için neler yapılmalı? Asla hafife almamanız gereken bunalım bir ruh bozukluğudur. Şahsı negatif neticelere götürebilir. İşte haberimizin ayrıntıları…

Bunalım nedir?

Fertleri ya da cemiyetin bir kısmını doğrudan etkileyen, haftalarca hatta aylarca süren ruhsal bir bozukluktur. Genel olarak bireylerin ve grupların kendilerini yoğun stres, evham ve baskı altında sezerek olumsuz duygulara yönelme durumudur.

Bunalım bulguları nelerdir?

İştahınız bariz oranda çoğalıyor veya eksiliyorsa,
Kilonuzda emin çoğalış ve eksilme varsa,
Odaklanmakta problem yaşıyor, kaygısız tutumlar da bulunuyorsanız,
Ümitsiz, bedelsiz ve naçar seziyorsanız,
Uyku kumpasınız yoksa
Günlük etkinliklerinize alakanız eksilmiş ve bariz bir enerji kaybı yaşıyorsanız.
Nedensiz fiziksel sızılar sürüklüyor, çok sinirleniyorsanız bunalıma girmiş olabilirsiniz.

Bunalım nasıl rehabilitasyon edilir?

Önceliğiniz kendinize uygun bir psikolog bularak danışmak olacaktır. Problemlerin ne olduğunu bulmalı ve o problemlerin üzerine gidilmelidir. Bunalım rehabilitasyonu kararlılık ve zaman gerektiren bir süreçtir.

Düzenli egzersiz, ilaçlar kadar tesirli bir usul olabilir. Sıhhatli beslenerek hem fiziksel hem de ruhsal aşırılıkları atmış olursunuz.

Düzenli spor ve beslenme uyku niteliğinizi çoğaldırarak bunalımdan çıkmanıza dayanakçı olabilir. Yaşamınız da bunalımı yenmeye dayanakçı olacak birkaç minik farklılık yapabilirsiniz.

Çalışma yaşamınızdaki stres ve endişeyi en aza düşürmeye çalışın. Yeni insanlar tanıyın ve dostluk kurmaya çalışın. aşk yaşamınızda kötü giden şeyleri kesinlikle eşinizle çözün.

Daha kolay bir yaşamınız olsun ve minik şeylerle mutlu olmaya çalışın. Tabi ki size polyannacılık oynayın demiyoruz fakat yaşamın pozitif istikametlerini görmek için çabalayın.

Freud; “Balanslı ve mutlu bir yaşam için çok çalışmak ve çok beğenmek zorunludur.” demiş. Başka Bir Deyişle; insanları, çiçekleri, kedileri, köpekleri, inekleri, ağaçları konutunuzu, ailenizi, dostlarınızı, işinizi kısacası etrafınızda ki her şeyi sevin.

Hala yaşamda olduğunuz ve aç kalmadığınız için şükretmeli ve olumsuz duygulardan sıyrılmalsınız.

KAYNAK:http://www.milliyet.com.tr/bunalım-bulguları-nelerdir–pembenar-ayrıntı-ruhsagligi-2531197/

Bir cevap yazın