Dereotu Harcamanın İspatlanmış Yararları

Dereotunun Yararları Nelerdir?

Dereotu muhtelif yemeklere lezzet katması için kullanılan otlardan biridir. Kullanıldığı başlıca yemekler arasında salata, çorba, sos, balık ve et yemekleri yer almaktadır. Ancak yalnızca yemeklere tat katması için kullanılan bir ot değildir. Aynı zamanda içerisinde pek çok yararları da barındırmaktadır. Natürel olarak yetiştiği için oldukça yararlı bir ottur.

Birtakım hastalıklara karşı oldukça tesirli olan dereotu, bağışıklık sisteminin çoğalmasını sağlayarak mikroplar eforunu da çoğaldırmış olur. Dereotu çok az ölçüde kalori kapsamaktadır. Bu özelliği ile perhiz yaparak yiyip içtiklerine dikkat eden insanlar için, gıda listelerinin üst sıralarında yer almaktadır.

Serbest Radikallere ve Kanserojenlere Karşı Koruma

Dereotunun monoterpen bileşenleri, aksi takdirde bedene hasar verebilecek olan oksidize moleküllere anti-oksidan molekül glutatiyonun bağlanmasına destekçi olan glutatyon-S-transferaz enzimini aktive ettiği gösterilmiştir. Dereotu uçucu yağlarının etkinliği, sigara dumanı, kömür ızgarası dumanı ve çöp yakma fırınından çıkan dumanın bir parçası olan benzopirenler gibi emin kanserojenler cinslerini nötralize etmeye destekçi olabilecek “kimyevi gözetici” bir besin maydanoz gibi olarak nitelendirir.

Anti-Bakteriyel Baharat

Dereotunun toplam uçucu yağ kısmı, bakteri artmasını tedbire marifeti açısından araştırılmıştır. Bu açıdan, dereotu “bakteriyostatik” veya bakteri tertip edici tesirlere sahip olduğu gösterilen sarımsak ile sahneyi paylaşmaktadır.

Kemik Kaybını Önlemeye Destekçi Olur

Kimyevi gözetici ve bakteriyostatik özelliklerine ek olarak, besin sıralamamız, dereotu çok iyi bir kalsiyum kaynağı olarak nitelendirdi. Kalsiyum, menopozdan sonra ve romatoid artrit gibi bazı gidişatlarda oluşan kemik kaybını eksiltmek için ehemmiyetlidir. Gıda sıralama sistemimiz perhiz lifi için iyi bir kaynak ve manganez, demir ve magnezyum mineralleri için iyi bir kaynak olarak dereotu yetiştirdi.

Dereotu, hem yaprakları hem de tohumları baharat olarak kullanılan eşsiz bir nebattır. Dereotunun yeşil yaprakları kıvırcıktır ve yumuşak, tatlı bir tada sahiptir. Dereotunun ismi, “suskun” anlamına gelen daha önceki Norse dili dilla’dan geliyor. Bu ad, dereotunun ananesel kullanımlarını hem karın sızısı hem de bir uykusuzluk giderici olarak yansıtmaktadır.

Menstrüel Krampları Eksiltmeye Yardım Edebilir

Tayland’daki Khon Kaen Üniversitesi Biyoistatistik ve Demografi Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir araştırmada dereotu tesirlerinin başta sızılı yarıyıllar veya menstrüel kramp olarak da öğrenilen ilk dismenore olan talebeler arasında, gençlik senelerinin sonlarında veya 20’li yaşların başında olduğu görülüyor.

Dereotu, papatya, tarçın, gül, rezene, çemen, zencefil, guava, rubarb, uzara, kediotu ve zataria gibi beş nebat dışı destekten balık yağı, melatonin, vitamin B1 ve E, Ve çinko sülfat muhtelif formülasyonlarda ve dozlarda. Tesirler eforlu olmadığı halde, dereotu da dahil olmak üzere kramplarla ilişkili rahatsızlık ve sızıların bir kısmını eksilttiğinden birkaç dayanak için tesirli olduğuna dair bazı ispatlar açıktı.

Depresyonu Eksiltmeye Destekçi Olur

Bunalım pek çok birey, erişkin ve gençler arasında büyük bir meseledir. Dereotu otu, hakikatinde bunalım için natürel bir deva olarak çalışabilir. American Journal of Therapeutics’de yayınlanan bir araştırma, Fas’ın güneyinden gelen nehir sularının antidepresan ve analjezik özelliklerini araştırmayı amaçlıyordu.

Dereotu nebatının ekstraktları kobaylara uygulandı ve ilaç referanslarına sertralin ve tramadol mukayeseyle anlamlı bir antidepresan ve analjezik tesir gösterdi. Buna ek olarak, dereotuolumsuz tesirlere neden olmaz. Dereotu nebatının sulu ekstraktının fitol gıda maddesi ile araştırılması kapsadığı polifenoller, flavonoidler ve tanenlerden faydalandığını gösterdi.

Natürel Haşere Kovucusu Olarak Davranabilir

Nehir otu, Besin Koruma Mecmuasında yayınlanan araştırmada gösterildiği gibi, haşereleri püskürtme becerisini göstermiştir. Yirmi nebat orijinli yağlar haşere öldürücü tesirleri açısından değerlendirildi. Yanıtlar, değişik cinsler, nebat yağları ve maruz kalma süresi ile değişiyordu.

Fumiganttaki yüzde 50 ölümcül doz kıymetlerine sabrederek, dereotu yağı azami mortaliteyi uyandırdı, bunu yarrow ve okaliptus yağı izledi. Melaleuca ve limon kokulu çay ağacı yağları haşereleri itmek için de kullanışlıdır. Neroli birgard yağı ve narenciye sırasıyla çörek veya alg otu oluşturdu.

Bu neticeler, değişiklerinin yanı sıra dereotu yağının, depolanmış hububatların haşereler ve akarlardan korunmasına destekçi olan maddeler olarak büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor – hastalık oluşturan kimyevilerden çok daha iyi ve daha tehlikesiz bir tercih.

Dereotu Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Muhtemel olduğunca otun kurutulmuş biçimi üzerine taze dereotu kullanın, zira narin kokulu lezzetinde üstün olur. Taze dereotunun yaprakları tüy ve yeşil renkli olmalıdır. Azıcık solgun hale getirilmiş olan dereotu yaprakları hala kabul edilebilir, zira topladıktan sonra genellikle çok süratli bir biçimde solarlar.

Kurutulmuş otlar ve baharatlar süpermarketlerde yaygın olarak bulunabiliyor olsa da, bölgenizdeki mahallî baharat ve kavmi mağazaları keşfedebilirsiniz. Çoğu kere, bu mağazalar, kumpaslı piyasalarda sunulanlara mukayeseyle üstün nitelik ve tazeliği olan kuru otlar ve baharatların geniş bir tercih yelpazesine sahiptir. Tıpkı öbür kurutulmuş otlar gibi, organik olarak yetiştirilen dereotu tohumlarını seçmeye çalışın.

NEHİR OTU MUCİZELERİ İLE ALAKALI BU BİLGİLENDİRİCİ YAZIYI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN…

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın