Dikkat! Karpuzu Bu Biçimde Yiyorsanız Kusur Ediyorsunuz!

Neredeyse bir hayli meyve ve sebzeyi cedderek harcıyoruz. Ancak öyle meyve ve sebzeler var ki taşıdıkları vitamin ve minerallerin neredeyse hepsi kabuklarında yer alıyor. İşte atamadan harcamanız gereken meyve ve sebzeler…

Bazı meyve ve sebzeler atandıklarında tam vitamin ve mineralleri kayboluyor. Dolayısıyla bu sebze ve meyveleri cedderek değil kabuklarıyla harcamak gerekiyor. Hangi sebze ve meyveyi kabuklu olarak harcamanız gerektiğini öğrenmiyorsanız hemen söyleyelim…
İşte atamadan harcamanız gereken sebze ve meyveler…

Patates

C ve B6 vitamini, fosfor, niasin, magnezyum, potasyum, lif ve çinko ve içeriğinde bir çok zengin mineral bulunduran patates, hem saplıklı hem de kalori doğrultusundan oldukça düşüktür. Patatesi atadığınız zaman kabukta bulunan bir hayli vitamin ve mineralin kaybolmasına neden olursunuz. Patates kabuğundaki lif, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, riboflavin, folatta ve A ve K vitaminler, patatesin içerisinden daha yüksektir.

Salatalık

Salatalık potasyum ve lif bakımından oldukça zengindir. Özellikle perhiz yapanlara salatalık sık sık önerilir. Kilo vermede tesirli olan aynı zamanda da tadı lezzetli olan bu meyvenin kabuğunu atamadan yemeniz gerekir.

Kabuklu halde harcarken Üzerinde bulunan sentetik kimyevilerden çekinmenizi kavrıyoruz ancak sirkeli suda bir müddet beklettiğinizde ve iyice yıkadığınızda bu meseleyi de ortadan kaldırmış olursunuz. Salatanın üzerinde kansere, kardiyovasküler hastalığa ve cerahate karşı koruma sağlayan flavonoidler, lignanlar ve triterpenleri kapsar.

Kivi

İçeriğinde bol ölçüde c vitamini bulunduran kivi bağışıklık sistemi açısından oldukça ehemmiyetli bir meyvedir. E ve K vitamini, bakır, potasyum, manganez ve folat kapsar.

Bu yeşil meyveyi yemek için genellikle kabuğunu atarız. Bu vaziyette kabuk içindeki tüm etli kısımları iyice kaşıkla sıyırın. Gerçeğinde kivi kabuklarıyla yenilebilen bir meyve… Soğuk suyun altında ovmanız halinde tüylü kısmı gidecektir. Böylece yiyecek kıymeti çok yüksek kahverengi kabuğuyla kiviyi yiyebilirsiniz.

Karpuz

Evet, yanlış dinlemediniz! Karpuzun kabuğunda zengin vitamin ve mineraller bulunuyor. Karpuzun sulu ve beyaz kısmı c ve b6 vitaminleri, zengin antioksidan kapsar. Yapılan araştırmalarda da karpuz kabuğunun erektil disfonksiyon ve hipertansiyon için bir rehabilitasyon olarak yararlı olabileceğini, bununla beraber kilo alımını eksiltmeye ve LDL kolesterolü düşürmeye takviyeci olduğunu gösteriyor.

Muz

Muz kabuklarını genellikle başka işlerde değerlendiriyorsunuz ancak uzmanlar bunu harcamanız gerektiğini söylüyor. Muzun kabuğunda bol ölçüde antioksidan bulunuyor aynı zamanda, luteini cilt ve gözler için iyi ve ruh sıhhatini düzenleyici kimyevi triptofanı da kapsarlar.

Bir cevap yazın