Dişlerinizi Kaybetmek İstemiyorsanız!


Dt. Ayça Tenli Kurt, “Dişlerinizi kaybetmek istemiyorsanız diş eti kanamanızı ciddiye alın.” ifadesini kullandı. Kurt, diş ve diş eti hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenlere ait söylemesinde, Türkiye’de sık karşılaşılan hastalıkların başında diş ve diş eti hastalıkları ve buna bağlı olarak gelişen diş eti kanamaları olduğunu belirtti.

Diş ve diş eti hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenlerin başında doğru fırçalama tekniklerini bilme, diş ipi ve Ara surat fırçası kullanmanın geldiğini vurgulayan Kurt, şunları kaydetti: “Diş eti hastalıkları ülkemizde her 10 fertten 9’unda var. Diş eti kanamaları genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır.

Ancak önlem alınmadığı takdirde diş kayıplarına ve hatta çene kemiğinde erimelere kadar gidebilir. Böyle bir durumda implant ya da takma yaptırmak da eforlaşır. Dişlerinizi kaybetmek istemiyorsanız diş eti kanamanızı ciddiye alın.

Diş etinde alana gelen kanamalar diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bakteri plağı ve diş taşı tartar birikimleri sonucunda diş etlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte iltihapsal bir alan oluşmakta ve diş eti kanaması ortaya çıkmaktadır.”

Kurt, diş eti kanamasında öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeninin en iyi seviyeye getirilmesi gerektiğini, böylece vücudun kendini yenileme kapasitesi gösterebileceğini belirtti.

“AĞIZ HİJYENİNE AZAMİ İTİNA GÖSTERİLMELİ”

Ayça Tenli Kurt, kanama oluşan bölgelerin, tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermemesi durumunda en kısa zamanda diş hekimine başvuru etilmesi gerektiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Diş eti kanamaları için netlikle evvelden önlem alınmalı, ağız hijyeni uygulamalarına azami derecede önem gösterilmelidir. Dişler netlikle günde 2 kere, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan evvel fırçalanmalıdır.

Fırçalama esnasında hem dişlere hem de diş etlerine masaj yapılacak şekilde fırça hareketleri uygulanmalıdır. Fırçalama sonrası içinse diş arası bakımları tam olarak yapılmalıdır. Bunun için diş aralarında diş ipi veya diş arası fırçası gibi ağız hijyenine katkıda bulunacak sponsor temizleyiciler kullanılmalıdır.”

Diş eti kanaması yaşayan bireylerin diş fırçalama ve diş arası bakım yapma alışkanlıklarına devam etmeleri gerektiğini belirten Kurt, ağız hijyeni iyi gidişata getirildiğinde vücudun kendini yenilemesinin ve hastalıklarla savaşmasının çok daha kolay olacağını vurguladı.

Kurt, “Diş eti kanaması nedeniyle diş fırçalama operasyonunu bırakmak, olayı kısır bir döngü içine sokacak ve var olan durumun daha da makûslaşmasına neden olacaktır. En yakın zamanda diş hekimine gitmeleri de gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın