Dizlerdeki Sızıyı Geçirmenin En Tesirli Yolu

Diz sızısı yaşamak için sporcu olmak gerekmiyor. Elbet hepimiz zaman zaman diz sızısı yaşıyoruz bu nedenle, sızıyı yasaklamanın basit yollarını sizinle paylaşmak istedik.

Kaslarınızı güçlendirin

Bacak adalelerini kuvvetlendirmek dize binen yükü eksilteceği için sızı yaradılışını önler. Özellikle baldır ve alt bacak adalesinin kuvvetlendirilmesi sizi bir hayli mümkün meseleden kurtarır.

diz ağrısı örneği

Dizlerinizi rahatlatın

Yanlış oturma ve geçime pozisyonları dizlerinize baskı uygular ve natürel ki giydiğimiz elbiseler… Sıkı pantolonlar yerine daha rahat elbiseler seçim edin. Şık kunduralar yerine daha spor modeller giymek yaşamınızı oldukça basitleştirecek ve dizlerinizi rahatlatacaktır.

Spor yapın

Bisiklete binmek, koşu yapmak, dağ yürüyüşü yapmak sizi çok zorlamayan ve adalelerinizi de bolca çalıştıran etkinliklerdir. Her gün saatlerinizi vermenizi bekleyemeyiz ancak haftada bir veya iki defa spora müddet ayırırsanız yaşamınızın daha cümbüşlü hale geldiğini ve adalelerinizin de zamanla kuvvetlendiğini fark edeceksiniz.

Diz sızınız olduğunda diz gözetici kullanın

Bu gözeticiler tüm ağırlığın dizinize binmesini maniler ve yükü denk bir biçimde dizinize dağıtır. Şayet bir sakatlığınız varsa kesinlikle gözetici kullanın. Birden fazla diz gözetişi vardır zira diz sakatlıkları oldukça muhteliftir. Hangi tip gözeticiye gereksiniminiz olduğunu bilmek için kesinlikle hekiminizden dayanak alın.

Bir cevap yazın