Tabiatın Bize Hediyeyi, Her Tasaya Deva

Taze zencefil kökü, kuru zencefil kökü ve toz zencefil olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır. Şifa deposuzencefil çayı nasıl yapılır, hangi hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılır? Hepsinin yanıtı Organik Günler’de…

Zencefil Çayının Bereketleri Taze zencefil, Toz zencefil ve Kuru zencefil kökü

Taze veya toz zencefil ile yapılan bu çay; hastalıkları önlemede ve hastalıkların rehabilitasyonunda ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Alzheimer’dan kansere kadar bir çok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılan zencefil çayının bereketlerişu biçimde özetleyebiliriz;

Salatalarda ve yemeklerde kullanımının dışında çay olarak harcanan zencefil bağırsak belirtisini rehabilitasyon edici özellik gösterir.

Zencefil çayının bitkinliği giderici ve bedendeki yağ oranını tertip edici tesiri vardır.

Düzenli olarak içilen zencefil çayı sinüslerin arınılmasına destekçi olur.

Genetik alzheimer hastalığı dahil zencefil çayının alzheimer yaradılışını yasaklamada ehemmiyetli bir rolü olduğu kanıtlanmıştır.

Asap hücrelerini yenileyerek asap hastalıklarının yaradılışına karşı korur.

İçerisinde bulunan vitamin ve gıda maddeleri bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesini sağlar. Bu biçimde hastalıklara karşı mukavemetimiz artar.

Kanserli hücreleri yok ederek kansere karşı koruma sağlar.

Hazımsızlık meselesine ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı zencefil çayının tesiri büyüktür. Zencefil çayı ile zayıflama usulü pek çok birey tarafından seçim edilmektedir. Zencefil çayının zayıflamaya tesiri fazladır.

Taze zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil çayınızı isterseniz toz zencefil kullanarak, isterseniz taze zencefil kullanarak hazırlayabilirsiniz. Şayet taze zencefil seçim edecekseniz; 1 bardak zencefil çayı için takribî 20 gramlık bir taze zencefil yetecektir. Taze zencefili kullanmadan evvel hoş bir biçimde yıkayarak kabuğunu soymalısınız.

Tarifi: Kaynamakta olan 1 bardak suyun içerisine taze zencefili ilave etmeden evvel rendeleyebilir veya dilimleyerek minik parçalara ayırabilirsiniz.

Ocakta kaynayan suya zencefili ilave ettikten sonra ocağın altını kapatarak takribî 10 dakika demlenmeye vazgeçilir. Demlenme müddetinin çok fazla uzamaması gerekir, yoksa çayınızın tadı acı olabilir. Dilerseniz zencefil çayını tatlandırmak için kesilmiş limon dilimi ya da bal kullanabilirsiniz.

Toz zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil çayınızı hazırlarken toz zencefil kullanacaksanız ölçüsünü iyi ayarlamanız gerekmektedir. Toz zencefil ölçüsünün fazla olması çayın tadını bozabilir. Çayınızın damak tadınıza uygun olması için dilerseniz siyah poşet çay ile demleyebilirsiniz.

Toz zencefil çayı yapılışı: 1 su kadehi zencefil çayı hazırlamak için 1 bardak suya yarım çay kaşığı toz zencefil kullanmalısınız. Kaynatmış olduğunuz suya zencefili ilave ederek karıştırın. Ardından takribî 5 dakika kadar demlenmeye vazgeçin. Demlenen toz zencefil çayı bal veya limon ile tatlandırılarak içilebilir.

Kuveyt’te uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre zencefil çayının kan şekerini düşürücü tesiri olduğu kanıtlanmıştır.

Peki zencefil zayıflatır mı? Kan şekerinin düşmesi iştahı eksiltir ve dolayısıyla tokluk hissini uzatarak zayıflamayı basitleştirir. Bu surattan zencefil çayı bir çok birey tarafından zayıflama emeli ile harcanmaktadır. Ayrıca kuru zencefil kökü ve taze zencefil ile detoks suyu hazırlanarak da zayıflama emelli gün boyu içilmektedir.

Bir cevap yazın