Domatesle Alakalı Daha evvel Dinlemediğiniz Şey

Domatesin en tesirli kanser ilacı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Işın Sayın, salça, domates püresi, domates sosu gibi, domatesi harekâta tabi tutarak elde edilen tüm besinlerin, kanserle savaşta ayrılınmamış ham domatesten daha yararlı olduğunu söyledi.

Tüm sebzelerin olası olduğunca az pişirilmesini nasihat eden Uzman Diyetisyen Sayın, “Domatesi ise olası olduğunca soyun, bölün, kaynatın” dedi.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, domatesin bereketlerinden faydalanmak için nasıl harcanması gerektiğine ait ehemmiyetli söylemelerde bulundu. “Biz Türkleri yüzyıllar boyu kanserden gözeten bir mutfak malzemesi varsa o da domatestir” diyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın salça, domates püresi, domates sosu gibi, domatesi harekâta tabi tutarak elde edilen tüm besinlerin, kanserle savaşta, ayrılınmamış ham domatesten daha yararlı olduğunu söyledi.

Tüm sebzelerin olası olduğunca az pişirilmesini nasihat eden Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Evvel iyice yıkayın, soyun, doğrayın, iyice su gibi olana kadar ufalayıcıdan geçirin. Ocağa koyun ve çok az tuz ilave edin. Olası olduğunca koyulaşıncaya kadar kaynatın. Başka Bir Deyişle özetle domatesin canını çıkarın. Zira domates ne kadar operasyon görürse, yiyecek bedeli o kadar çoğalır” ifadelerini kaydetti.

Domatesin, sıhhatli hayat denildiğinde ilk akla gelen yiyecekler arasında yerini aldığını belirten Sayın, kapsadığı yüksek likopen sayesinde kanserden gözetici özelliğine dikkat çekti.

“DOMATES EN TESİRLİ KANSER ÖNLEYİCİ”

“Domatesin içinde yer alan ve kanser önleyici olan likopen bu harekâtlardan geçtikçe çok daha etkin hale geliyor” diyen Sayın, “Kansere karşı her düzeyde daha da eforlu gözetici tesir göstermesi için domatesi olası olduğunca pişirin. Pişirdikten sonra üzerine tabii sızma zeytinyağı ilave edin.

Zeytinyağı, domatesteki likopenin kana geçen ölçüsünü artırırken, zeytin yağındaki E vitamini ile de kansere karşı ekstra koruma sağlayacaktır. Yağı yüksek sıcaklıkta domatesle pişirmediğiniz için zeytin yağındaki E vitamini ve kıymetli yağ asitleri özelliğini yitirmeyecektir. Zeytinyağı ve öbür sebzeleri dövmeyelim ama domatesi ceddip doğrama, robotta sürükleyip çok pişirme biçiminde dövmek hür” dedi.

Doğru domates konservesi nasıl yapılır?

Konutta yaz domatesleri ile kışa hazırlık yapılabileceğinin de altını çizen Işın Sayın, “Domatesleri sos haline getirdikten sonra üzerine azıcık zeytinyağı ilave edin. Bunun için, iyice pişirip sos haline getirdiğiniz domateslerin üzerine tabii sızma zeytinyağı ilave edin.

Sıcaklığını kaybetmeden hemen ağzına kadar dolacak biçimde, sırça kavanozlara aktarın. Daha evvel kullanılmamış kavanoz kapakları ile kapatıp kapaklar alta gelecek biçimde soğuyuncaya kadar bekletin. Sosun kapaktan sızıp sızmadığını hakimiyet edin.

Sızıntı yoksa her şey yolunda demektir. Sızıntı varsa o kavanozdaki sosu tekerrür kaynatıp aynı operasyonu başka bir kapakla tekerrür yapın. Artık kış ve yaz boyu kullanabileceğiniz natürel kansersavarınız, bağışıklık sistemi gözeticiniz; el imali, katkı kapsamayan, çok çok az tuzlu domates konserveleriniz hazır.

Tek seferde 1 kavanozu tamamlayamayacaksanız buzdolabına alıp, en kısa zamanda, takribî 48 saat içinde harcayın. Bunları kahvaltıda açıp yiyebilirsiniz. İçine yumurta kırabilir, sebze ve bakliyat yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Aç sezmediğinizde 1 kaseye doldurup yanında yoğurtla dahi yiyebilirsiniz” dedi.

sabah

Bir cevap yazın