Dünyada Mayalanmış, Mayalanacak En İyi Yoğurt Ham Kozalak İle Yapılandır

Katkısız, doğal ev yoğurdu gibisi var mı? Bir de üzerinde kalın mı kalın kaymağı ile tadından yenmez doğrusu… Tabi bu yapmak püf noktalarını bilmeyenlere imkansız gelir. Ama artık değil. Bugün belki ilk defa duyacağınız harika bir yöntemden bahsedeceğiz size.

Çam kozalağı ile yoğurt mayalama. Hiç bir şey kalmadı da kozalak mı kaldı yoğurt mayalamaya demeyin, çam kozalağı ile yoğurt mayalamak hem çok kolay hem de güzel.

Aslında yoğurt yapımı ile ilgili yaptığımız paylaşımlara genelde illa 3-4 kişi “ben çam kozalağı ile yapıyorum, kıvamı, tadı harika oluyor. Üstelik çok uzun süre de hiç ekşimiyor” diye yazıyordu. Biz de bu kadar çok methedilince, bu konuda sizlere püf noktaları ile bu yöntemi anlatan bir yazı hazırlamak istedik.

Yapılan araştırmalara göre, çam kozalağı ile mayalanmış yoğurdun ekşimediği, içerisinde yer alan enzimlerin iki katına çıktığı görülmüş. Bu yöntem bir çoğumuz için yeni olsa da, Eskişehir bölgesinde 100 yıldır yoğurt mayalarken kullanılan bir yöntem. Zaten ordan tüm Türkiye’ye yayılmış, gitmiş.

Hazırsanız işte başlıyoruz.

Çam Kozalağı İle Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Tarif 1

Malzemeler

 • 2 litre süt
 • 1-2 orta boy yeşil çam kozalağı

Yapılışı

Sütü herhangi bir çelik tencereye aktarın ve ocağı orta ateşte ayarlayarak pişirmeye bırakın. Süt kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısıp 10-15 dakika kısık ateşte pişirin. Daha önceden hazırlamış olduğunuz cam kaba, seramiğe ya da toprak kabına pişen sütü aktarın. Mayalanacak duruma gelene kadar sütün soğumasını bekleyin.

Mayalanacak kıvamı anlamak için serçe parmağınızın ucunu sütün içine batırın ve 10’a kadar sayın. Bu ısıdan rahatsız olmuyor ve dayanabiliyorsanız sütün mayalanma vakti geldi demektir.

Yeşil cam kozalaklarını önce temizleyip içi süt dolu kaba koyun. Kozalakları koyduktan sonra ağzını kapatın ve daha önceden sütü nasıl mayalıyorsanız o şekilde mayalayın. Tavsiye edilen mayalama yöntemi, üzerinin örtülerle kapatılıp bu şekilde 10-12 saat bekletilmesidir.

Mayalama süreci sona erdikten sonra yoğurdu buzdolabına koyup 2 saat dinlendirin. Dinlendirme süresi bittikten sonra içindeki yeşil cam kozalaklarını çıkarın ve yeniden buzdolabına koyun. Biraz da dinledirdikten sonra damağınızı tatlandırabilirsiniz.

NOT: Çam kozalağı ile hazırlanan bu yoğurt, diğer yoğurtlardan biraz daha farklıdır. Yoğurt, sütün “yoğurt kültürü” olarak da anılan yararlı bakterilerle mayalanması sonucu oluşmasına rağmen bu kez süt, çam kozalağı sayesinde kıvam ve aroma alıyor. Yani özet geçilecek olursa bu hazırlanan yoğurt diğer kimyasal yoğurtlardan kat kat daha iyidir.

Tarif 2 (Alternatif Tarif) :

Malzemeler

 • 5kg süt
 • 2 adet açmamış yeşil çam kozalağı
 • 1 yemek kaşığı yoğurt (daha iyi mayalanması için)

Yapılışı

5 litrelik süt için 2-3 adet yeşil, henüz açmamış çam kozalağı ve bir yemek kaşığı yoğurdu maya olarak kullanın. 5 litre sütü kaynatın, serçe parmağınızı yakmayacak kadar ılındığında çam kozalakları ve bir kaşık yoğurdu tencereye koyun. Tencereyi bir örtü ile sarın ve 6 saat bekletin. Yoğurdu ertesi gün tüketebilirsiniz.

Çam kozalağı ile yapılan bu yoğurdunuz buz dolabında muhafaza edilmesi durumunda 15 gün bozulmamakta, ekşimemektedir. İlk kaşıktan son kaşığa kadar aynı tatta tüketebileceğiniz harika bir evde yoğurt yapma yöntemidir. Afiyet olsun

“Dünyada Mayalanmış, Mayalanacak En İyi Yoğurt Ham Kozalak İle Yapılandır” üzerine 33 yorum.

 1. Yani mayalarken gene yoğurtla mayalıyorsunuz. Dikkatli okumayanlar, yoğurt yerine, çam kozalağı ile mayaladığını sanır. Olayı efendi gibi anlatın.

  1. Dikkatli okursanız, ilk tarifte sadece kozalak kullanılıyor. İkinci tarifte kozalagin yanında bir kaşık da yoğurt kullanılmış arkadaşım

   1. Hayır yani, ilk tarifte de yoğurdu nasıl mayalıyorsanız öyle mayalayın diyor. sadece tarif için gerekli malzemeler arasında bir kaşık yoğurdun yazılmaması eksiklik olmuş. İkinci tarifin birinciden farkı sanırım bekleme süreleri. Ama bu farkın sonucu nasıl değiştirdiğinden bahsedilmemiş. Ama yine de teşekkürler.. Deneyeceğim.

   2. birinci tarif 2lt tüt için 2 tarif 5 lt süt için yoğurt aynı mayalanıyor sadece iyi mayalanmasına neden olacak kozalak atılıyor

 2. Tarifiniz için teşekkür ederim yalnız merak ettiğim bir konu var, Kozalakları bir defa mı kullanabiliyoruz ?

 3. kandırmayın insanları bir kaşık ta yoğurt koyunca kozalakla mı mayalanmış oluyor.kozalak sadece arom veriyor demekki

  1. sizi hakli buluyorum, illa yogurt eklenecekse, mayalanma yogurtla oluyor, digeri sadece degisik tat vermek icin.

 4. Ben daha önce yaptım sadece kozalak kullandım çok güzel oluyor tadı da daha güzel yalnız 12 .13 saat de ancak oluyor kozalaklar 1 kaç sefer kullaniliyor

 5. Yogurt mayalamak icin 1 cay kasigi yogurt mayasi da yeterlidir, sadece bilinmeyen mayanin anlamidir. Onemli olan sutun kalitesi, mayalama sicakligi ve kapali kalma suresidir. Bir de yogurdu actiktan sonra kapagi hafif acik birakilarak oda sicakligina gelmesi saglanirsa yogurtta sulanma olmaz.

  1. Meraklilari icin yaziyorum iki yildir kocalak yogurdu yapiyorum ayni kozalakla kerelerce yogurt mayaladim sadece aromasi azaliyor yogurt hic eklemem tercih meselesi

  1. Yani bencede öyle olmalı.cunku isirgandan yoğurt nayalamistim iki günlük bir aşama sürüyor o yoğurdun mayasiyla diğer yogurtlari mayaladim çok güzel oldu

 6. Ya arkadaşlar “nasıl mayalıyorsanız öyle mayalayın” derken yoğurtla mayalarken üzerini kapatıp sararsınız ya onu kastediyor. Kesinlikle yoğurt kullanılmıyor. Hepinizin anlayışına maşallah yani.

 7. her yerde ayniyiz, fark etmez yurt ici yurt disi, ya bir sey eksik, ya birseyde dikkatsiz, ya onemsemez, ya bos ver yaa buda boyle olsun, ya salla gitsin falan filan iste biz boyleyiz. bizim buralarda avrupali gibi dusunurlerde turk gibide yaparlar yani ayni hamam ayni tas.

 8. İlk defa duyduğum bir yöntem.farklı olarak uşakta baharın ilk günü sabahın en erken saatinde alınan çiğ tanesiyle yoğurt yapıldığını duymuştum. Maya kullanılmadan.
  Şarapda meyve suyunun mayalanmasıyla oluşuyor. Tabi fermantasyon kurallarına uyarsanız sirke olmadan şarabı elde edersiniz. En basit şârapta bili diği gibi üzümden oluyor. Dalından toplanan üzüm hiç bir temizleme işleminden gecirmeyerek, suya bile dokundurmadan direk işleme geçirelek elde edilir. Yani üzümün üştündeki mayaları yok etmeyiz.

  Merak ettiğim yeşil kozalakta da üzümdeki gibi üzerindeki mayalardan mı yararlanıyoruz. Yani kozalakları nasıl temizleyip süte karıştırıyoruz? Kozalakları yıkamanın bir sakıncası var mı? Bilgi için ayrıca teşekkür ederim…

 9. Ya arkadaşlar millet olarak yoğurt hakkında bile kavga edebiliyoruz ya helal olsun… Allah akıl versin

 10. Evet, kuşu kasabasında ikamet eden anne babamı ziyarete gittiğimizde yediğimiz yoğurt tat olarak çok farklıydı.babam bu yoğurdu kozalaktan mayaladığını söylediğinde çok şaşmıştık.aslında hiç şaşmamamız lazım bizim atalarımız (biz bunlara eski toprak deriz)yaparda yanlış olurmu hiç.
  Artık bizde öyle yapıyoruz.
  Mmmmmö tadı enfes.

 11. Değişik bir yöntem ilk defa duydum nereden temin edilelebilir.ne yazıkki agaclarimiz yok ediyorlar.kıymetini bilmiyorlar her taraf taş duvar oldu Bende yoğurt mayalarken Nohut kullanarak mayaliyorum.

Bir cevap yazın