Dünyanın Konuştuğu İlk Ölü İnsanlar Arasındaki Kafa Nakli Yapıldı!

Dünya gündeminden son iki yıldır hiç düşmeyen bir mevzu var: İtalyan cerrah Prof. Sergio Canavero tarafından asıllaştırılacak kafa nakli operasyonu. Geçtiğimiz aylarda 2018’e ertelenen işlem için kadavralar üzerinde bütün teşekküllü bir deney yapıldı

Bilim dünyası, özellikle de asap bilimciler, son 1 yıldır çok ciddi bir mevzuyu tartışıyorlar: Bir insandan alınan canlı başın, bedenini affeden bir başka insanın bedenine aktarmak. Böbreğe, uzuvlara, surata ve öbür iç uzuvlara zati alıştık. Ancak kafa? Evet beyniyle birlikte. Şahsın tertemiz bir bedene kavuşması kastediliyor. Bunu isteyen donörler ise genelde muhtelif hastalık ya da kazalar neticesinde bedenini kullanamayan şahıslar.

Eylül ayında hakikatleştirilmesi beklenen operasyon, kafasını yeni bir vücuda geçirmek isteyen Rus bir hasta üzerinde uygulanacaktı ve baştan sona her şey hazırdı. Ancak Rus hasta, fobilerinden dolayı geri çekilince takımın başındaki Prof. Sergio Canavero, yeni bir hasta arayışı için Çin’e gitti.

İlk gönüllünün aniden bırakması, bilim dünyasındaki ve kamuoyundaki kuşkuları tırmandırdı. Gerçekten de böyle bir işlem sonrasında şahsın hayata olasılığı var mıydı? Canavero’ya göre var! Hatta ertelenen işlem için yeni hasta arayışı içindeyken, insanları tekerrür inandırmak için bir deney gerçekleştirdi.

18 saat süren harekâtta gönüllü yerine henüz hayatını kaybeden ve can vermeden evvel gönüllü olan bir insanın bedeni kullanıldı. Uzmanlar, kopmuş bir başın, omurganın, asapların ve kan damarlarının, bir başka bedene yine bağlanabileceğini kanıtlaydılar:

Mevzubahisi deney Canavero’nun Çinli ortağı Dr. Xiaoping Ren liderliğinde hakikatleştirildi. Ren ve takımı geçtiğimiz sene eş bir deneyi şempanzeler üzerinde zaferle tamamlamışlardı.

Operasyon’ın ardından Viyana’da tertip edilen basın buluşmasında konuşan Prof. Canavero, “Çok uzun zamandır tabiat kaideleri bunu bize dikte ediyor. Bizler doğarız, gelişiriz, ihtiyarlarız ve can veririz. İnsan milyonlarca yıldır büyüyor ve bu zamana kadar 100 milyara yakın insan can verdi. Hakikatinde bakacak olursanız bu, kitlesel ölçekte bir soykırım.”

Canavero’nun lafları münazaraya sarih bir biçimde devam ederken, konuşmanın devamında, bu zamana kadar en çok kuşku dinlenen düzeyin zaferle test edildiğini belirtti. Bu safha, kopan kafanın değişik uzantılarının yeni bir vücuda zaferle bağlanabilmesiydi:

“Vefat ile alakalı mukadderatımızı elimize alacağımız bir çağa girdik ve bu her şeyi değiştirecek. Artık insan kafa nakli gerçek insan vücutları üzerinde zaferle uygulanmıştır ve neticeleri birkaç gün sonra yayınlayacağız. Herkesin en çok şüphelendiği şey, olanaksız denilen gerçek oldu.”

Canavero ve takımı çok rakamda gönüllünün bulunduğunu ve en uygun şahsın nakil için seçileceğini belirttiler. Reel harekâtın 2018 senesinde hakikatleştirilmesi tasarlanıyor.

Bir cevap yazın