Ekinezyanın 8 İspatlanmış Şifası

Antibiyotikler buluş edilmeden evvel ekinezya bir çok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılmaktaydı.
Ekinezyanın ateş düşürme, grip, soğuk algınlığı, boğaz sızısı, öksürük, ve solunum yolları enfeksiyonları gibi hastalıklarda faydalı olduğu tanınmıştır.

Batı tıbbının büyümesiyle birlikte tıp dünyasında ekinezyanın kullanımı sona ermiştir. Zira batı tıp sistemi kar üzeri heyetidir ve şifalı nebatlar tescillenemediğinden dolayı para kazandırmaz ve kullanımdan çıkartılır.

Bu yazımızda ekinezya çiçeğinin 8 incelenmiş ve ispatlanmış şifasını sayacağız.

1. NEZLE
Toplam 3396 şahsın katıldığı 16 ayrı takımın yaptığı bir araştırmada ekinezya üşütme veya soğuk algınlığı olarak da öğrenilen nezle hastalığını önlemekte ve rehabilitasyon etmekte zaferli olduğu gözlemlenmiştir[1].
İsviçre’de yapılan bir araştırmada 234 yazı araştırılmış ve aynı neticelere varılmıştır[2].

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ekinezya nezle hastalığına tutulma tehlikesini 58% düşürmekte olup hastalığı da bir buçuk gün kısaltmakta zaferli olduğu görülmüştür[3].

Nezle veya grip bulguları baş gösterdiği zaman ekinezya çayı içmek hastalığın şiddetini ve zamanını eksilttiği gözlemlenmiştir[4].

Bağışıklık sistemi yaşlılık/hastalık/gerginlikten dolayı cılız olan insanlarda da nezle olma ve tekerrür etmesi tehlikesini yarı yarıya düşürdüğü gözlemlenmiştir[5]. Aynı biçimde soğuk duyarlılığıyla birlikte solunum yolu enfeksiyonuna tutulan çocuklara ekinezya verildiğinde enfeksiyonun tekerrür etmesi tehlikesini düşürmüştür[6].

2. GRİP İNFLUENZA
Ekinezya kimyevi grip ilaçlarından daha tesirlidir. Oseltamivir tamiflu ülkemizde grip bulgularında yazılması standartlaşmış artık. Ayrıca bu kimyevi ilacın bağışıklık sisteminin cılız olduğundan gribi ağır geçen hastalarda bulguları gevşetmek ismine hiç bir verimi olmadığı ispatlanmıştır[8][9].
2015 de yapılan bir araştırmada ekinezya çayı ile oseltamivir tamiflu karşılaştırılmıştır. Araştırmaya katılan 473 hastanın yarısına gelişigüzel tamiflu değişik yarısına ekinezya çayı verilmiştir. Ekinezya çayı içen grubun daha acele iyileştiği, ve tamifluda görülen yan tesirleri ekinezyanın göstermediği belirlenmiştir[7].

3. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR
2005 yılında Avustralya da yapılan bir araştırmada sıhhatli bir gruba 15 gün süresince ekinezya tableti verilmiştir. 15 günün sonunda ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği, lökositler rakamını artırdığı ve antioksidan tesiri olduğu gözlemlenmiştir[10].

Amerika’da yapılan bir araştırma da bu neticeyi desteklemektedir[11]. Araştırmada ekinezyanin hem sıhhatli insanlarda hemde bağışıklığı bastırılmış hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve faalleştirdiği görülmüştür.

4. GÖZ İLTİHABİ
İtalya’da yapılan bir araştırmada 51 otoimmün üveit gözün ortasının irini hastası standart kimyevi steroid ilaçlarına devam etmekle beraber hastaların yarısına günde 150mg ekinezya verilmiştir. Ekinezya alan 32 şahıstan 28 i uveitten kurtulmuştur. Ayrıca ekinezya alan grup steroid ilacı kullanımını 70% oranla düşürmüştür[12].

5. KAN YAPAR
24 sıhhatli gencin katıldığı araştırmada, şahıslara gelişigüzel ya plasebo veya günde 4x2000mg olarak güne dağılmış halde 8000mg ekinezya verilmiştir. 28 gün süren bu araştırmada her gün katılımcılardan kan alınmıştır, ve ekinezya alanlarda erythropoietin EPO hormonunun 65% çoğaldığı gözlemlenmiştir. EPO hormonu iliklerde eritrosit üretimini tetikleyen bir hormondur[13].

6. KIRIŞIKLIKLARI AZALTIR
Tayland’da yapılan bir araştırmada 25-40 yas arası sıhhatli bir grupta ekinezya kremi yüzeysel olarak sürülmüştür. Bir ay sonra cilt nem oranının yükseldiği ve buruşuklukların 15% eksildiği kaydedilmiştir[14].

7. ELEKTROMANYETİK IŞINIM HASARINA KARŞI KORUR
Elektromanyetik ışınıma maruz kalan isçilerin lenfositlerindeki kromozom sapınçları dikkate alınan bir araştırmada tam isçilere 275mg lık ekinezya tableti verilmiştir. 2 hafta sonra lenfosit kromozomlarındaki sapıtmalar ehemmiyetli miktarda düşmüş bulunuyordu[15]. Ayrıca arızalı hücrelerin kendilerini tahrip etme oranı çoğalmıştı. Sırp olan analistler ekinezyayı elektromanyetik ışınımın hasarlarından korunmak için bereketli olduğu neticesine varmışlardır.

8. KEMOTERAPİ YAN TESİRLERİNİ AZALTIR
Almanya’da yapılan bir araştırmada ekinezya özü 15 kanser hastasına 2 hafta süresince zerk enjekte edilmiştir. İki hafta sonra bu hastaların lökosit rakamı ekinezya almadan kemoterapi gören hastalara göre 50% daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Analistler ekinezya rehabilitasyonunun kemoterapi kaynaklı lökopeni’yi lökosit eksilmesi eksiltmekte faydalı olduğu neticesine varmışlardır.

Bir cevap yazın