Eklem Sızılarından Kurtulmak için İspatlanmış 12 Usul

Eklem kaynaklı sızılar Amerika’daki insanların %20’den aşırısını tesiri altına almış gidişatta, zira sıhhatimiz yerinde olduğunda kendimize dikkat etmek, sıhhatli beslenmek, kumpaslı yatmak, spor yapmak gibi zorunlu şeyleri zaman kaybı olarak görüyoruz. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki böyle giderse 2040 senesinde popülasyondaki eklem kireçlenmelerindeki oran %35’lere hatta %40’lara kadar çıkacak ve bir hayli insanın yaşam niteliği ciddi anlamda düşecek.

Eklem sızısı, eklemlerin kireçlenmesi veya iltihaplanması nedeniyle alana kazanç ve kayıt edilmiş ilk hadise Milattan Evvel 4000 senesine kadar gidiyor. Avrupa’da bulunan en daha önceki mumyanın kemikleri araştırıldığında, o insanın kemik yapılarında kireçlenme olduğunu gösteren işaretlere rastlandı.

Bugün çağdaş tıpta kullandığımız bir hayli ilaç hala tabiatta yetişen nebatların özlerinden oluşuyor ve tarihin ilk zamanlarında insanların emin nebatları bu emelle kullandığını gösteren bir hayli arkeolojik ispat da mevcut. Gelin bakalım daha önceki insanlar eklem kireçlenmesi için tabiatın hangi mucizelerine müracaat etmiş?

Bilge Cafe sizlere suratlarca senelik eklem kireçlenmesi için kullanılan natürel rehabilitasyon usullerini derledi. Artık bu hastalıkla savaşmak sizin için çok daha basit hale gelecek.

Guggul

Guggul ismi verilen yapışık reçine vari öz mukul ağaçlarından elde edilir ve eklem sızıları ve kireçlenmeleri için sıklıkla kullanılır. Bedeninizin irinli dokulardan kurtulmasını süratlendirir ve daha fazla oluşmamasını sağlar. Ayrıca, kumpaslı kullanımda bedendeki ödemi eksilttiği, sızıyı rahatlattığı ve dokulardaki sertliği yumuşattığı görülmüştür.

Nasıl Kullanmalıyım?

Çeyrek çay kaşığı guggul özünü yarım çay kaşığı su ile karıştırarak seyreltin ve daha sıvı bir kıvam elde edin. Günde 3 kere her öğünden yarım saat evvel harcayın ve mucizelerine tanık olun. Eczanelerde ve hipermarketlere guggul rahatlıkla bulabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı hem şişlikleri indirmesiyle, hem de sızı kesici olmasını öğrenilir. Bu nedenle eklem rahatsızlıklarında seçenek bir usul olarak kullanılır. Hatta adale sakatlıklarında dahi kullanılmaktadır. 2013 senesinde Güney Kore’de yürütülen bir araştırma gösteriyor ki sakatlıklar ve hastalıklar güzergahında oluşan eklem, kemik ve adale sızılarında okaliptüs yağı kullanan katılımcılar kullanmayanlara göre hem daha az acı sezmiş hem de daha süratli iyileşmişlerdir.

Nasıl Kullanmalıyım?

8 – 10 damla okaliptüs yağı ile aynı ölçüde nane yağını karıştırın. 3- 5 çay kaşığı zeytin yağı ilave edin ve ağrıyan bölgenize uygulayın. Kumpaslı kullanımda oldukça gevşemiş sezeceksiniz.

Karayılan Otu

Karayılan otu adale spazmlarını yasaklamak için kullanılır. Aspirinde de bulunan salisilik asit içeriği sayesinde sızılarınızdan ve adale spazmlarından karayılan otu sayesinde basitlikle kurtulabilirsiniz.

Nasıl Kullanmalıyım?

Önerilen doz güne 40 -80 gram arasıdır. Günde 3 kere içtiğiniz çaya veya suya bir iki damla karıştırmanız yeterli olacaktır. Akışkan halde veya kapsül haline satılanları da bulunmaktadır. Özellikle karaciğer meseleleriniz var ise karayılan otu özü size oldukça iyi gelecektir.

Tarçın

Tarçın hepimizin evinde bulunuyor ve ehemmiyetsiz bir baharatmış gibi gelse de verimleri oldukça fazla. Misal verecek olursak, bedeninizdeki ödemlerin oluşmasını yasaklamakta ve eklem kireçlenmelerinin çözülmesi için tarçın kullanabilirsiniz veya kilo vermeye çalışırken yağ yakım süratinizi tarçın kullanarak arttırabilirsiniz.

Nasıl Kullanmalıyım?

Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı bal ve birkaç kaşığı tarçın koyun. Bir bardak sabah, bir bardak da gece olmak üzere kumpaslı olarak harcayın ve verimlerine kendi gözlerinizle tanık olun.

Adi Yonca

Antik zamanlardan beri kullanımımızda olan öbür nebatlar gibi yoncanın da rakamsız bereketi bulunmaktadır. Özellikle eklem, sırt sızıları ve kireçlenme meselelerine birebirdir. Kapsadığı vitamin, mineral ve öbür besleyici maddeler kemik gelişiminde ve korunmasına ehemmiyetli katkılarda bulunarak sıhhatli olmanızı sağlar.

Nasıl Kullanmalıyım?

Kurutarak nebat çayı biçiminde servis edebilirsiniz. Yonca, böğürtlen ve nane yapraklarını kullanarak demleyebilir ve sevincini çıkarabilirsiniz.

Lahana Yaprağı

Halk arasında lahana yaprağı rehabilitasyon usulü olarak zati öğreniliyor. Ödemleri gidermede kullanılan lahana yapraklarını sizde ağrıyan eklemlerinize sararak sızılarınızdan kurtulabilirsiniz. 2016 senesinde yapılan bir araştırmaya göre lahana yaprağı gerçekten işe yarıyor. İki gruba dağılan katılımcılardan biri kumpaslı olarak sızılı eklemlerine lahana yaprağı sararken öbür grup bayağı sızı kesicilere devam etti. Lahana yaprağı kullanana grubun sızılarında ehemmiyetli miktarda eksilme yaşanırken bayağı sızı kesici ilaçlara devam eden grubun şikayetleri devam etti.

Nasıl Kullanmalıyım?

Lahananın sert kabuğunu çıkarın ve altındaki yapraklardan bir adet koparın. Sert bir cisim dayanağıyla suyunu çıkarmasını sağlayın ve alüminyum folyoya sarararak fırında 5 dakika kadar ısıtın ancak çok sıcak olmamasına ve tabi ki yanmamasına dikkat edin. Sıcak lahana yapraklarını ağrıyan bölgenize sarın. Sıcaklığı gözetmek için üzerini kapatabilirsiniz. 1 saat kadar sarılı durduktan sonra çıkartabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal özellikle Çinliler ve Hintliler tarafından çok uzun vakittir seçenek tıp alanında eklem sızılarını gidermekte kullanılıyor. 2016 senesinde Güney Kore’de yürütülen bir araştırma gösteriyor ki kumpaslı zerdeçal tüketimi eklem sızılarını iyileştirerek ferdin daha önceki sıhhatine kavuşmasında ehemmiyetli bir rol oynuyor.

Nasıl Kullanmalıyım?

Zerdeçalı yemeklerinize minik ölçülerde karıştırarak başlayabilirsiniz. Bir bardak süte bir kaşık zerdeçal koyarak da harcayabilirsiniz. Her gece uyumadan bu karışımı içerek hoş bir uyku çekebilirsiniz.

Karanfil

Aynı zerdeçal gibi karanfilin Çin ve Hint seçenek tıbbında ehemmiyetli bir yeri var. Eklem sızılarında sıklıkla kullanıldığı gibi yemeklerden sonra ağız kokusu ve emeliyle de kullanılmaktadır. Ayrıca, hem var olan ödemlerinizi geçirmede tesirlidir hem de yeni ödem oluşmasını önler.

Nasıl Kullanmalıyım?

Yemeklerinize ilave edebilir veya çayını demleyip içebilirsiniz. Şayet tadını beğenmiyorsanız, kapsül biçiminde eczanelerden satın alabilirsiniz.

İblis Pençesi

İblis pençesi Güney Afrika’nın çöllerinde yetişir. Meyvesini gözeten pençe biçimindeki kancaları nedeniyle bu ismi almıştır. Asırlar süresince, Kalahari Çölü soğukkanlıları kurumuş iblis pençesi köklerini sızılarını geçirmede kullandılar. Neden sizden yararlanmayasınız?

Nasıl Kullanmalıyım?

5 gram iblis pençesi kullanarak çayını hazırlayabilir ve sızılarınızı geçirebilirsiniz. Şayet kurumuş kök bulmakta güçlük yaşarsanız eczanelerden kapsül biçiminde satın almanız olasıdır.

Söğüt Kabuğu

Söğüt kabuğu ödem rehabilitasyonunda öğrenilen en daha önceki usullerdendir. Hipokrat zamanından beri insanların bedenlerindeki ödem yaradılışlarını söğüt kabuğu çiğneyerek rehabilitasyon ettiği bilinmektedir.

Nasıl Kullanmalıyım?

Söğüt kabuğu içerek kapsülleri hemen hemen her markette veya eczanede bulmak artık olasıdır. Nasihat edilen doz günde 240 miligramdır. İsterseniz çayını da demleyerek harcayabilirsiniz.

Parmakla Akupunktur

Eklem sızılarını geçirmek ve bedenin gerginliğini almak emeliyle kullanılan aküpresür usulü Çin’e hastır. Eklem sızıları için önerilen baskı noktaları şu biçimdedir:

  • Li 4: Başparmak ve işaret parmağının birleştiği yerdeki kastır. Bastırarak 5 saniye süresince bu bölgeyi ovabilirsiniz.
  • Lv 2: Ayak başparmağı ve yanındaki parmağın birleşme noktasıdır. Çok bastırmadan işaret parmaklarınızla bölgeyi 5 saniye süresince ovarak asapları uyarabilirsiniz.
  • Gb 41: Ayağınızın üzerinde bulunur. Serçe parmak ve yanındaki parmağın birleşme noktasıdır. İşaret parmakları ile sertçe bastırarak masaj yapılabilir.

Dumanlama

Geleneksel bir Çin seçenek tıp usulü olan dumanlama, kuru misk otunun yakılmasıyla ve eklemlere bu dumanın dolaştırılmasıyla uygulanır. Özellikle kronik sızılı hastaların en çok seçim ettiği usullerden biridir. Akupunktur ve dumanlama birlikte kullanıldığında hastaların %83’ü sızılarının tamamen geçtiğini belirtmiştir.

Sizin sızılarınızdan kurtulmak için kullandığınız usuller neler? Bizim tekliflerimizden birini uyguladınız mı? Hangi rehabilitasyon usulü sizin için daha bereketli oldu?

Deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın