Elma Püresinin Bereketleri

Elmayı pişirirken muhtemelse kabuklarını cetmeyin zira kabuklar sindirimi basitleştirir ve içeriğinde yüksek oranda pektin bulunur.

Çocukluğunuzda her hastalandığınızda anneniz veya öteki büyükleriniz muhtemelen elma püresi hazırlamıştır. Zira sindirim veya bağırsak problemi yaşayan çocuklara sıklıkla bu püre verilir.

Belki de bu mucizevi püreyi uzun senelerdir hazırlamadınız ancak öğrenilmesi gereken bir hayli yararlı özelliği vardır.

Bugünkü yazımızda elma püresinin verimlerinden bahsediyoruz. Anekdot almaya hazır olun!

Elma püresi nedir?

Elma dünyadaki en sıhhatli meyvelerden biri olduğu için bu meyveyi her türlü yemek bereketlidir. Ham seçiminize göre kabuklu veya kabuksuz ya da kızarmış olarak hazırlamanın haricinde ailenizde jenerasyonlar süresince kullanılan bir usul daha vardır: Elma püresi.

Çocuklar için hazırlanan bu tipik tanım son derece basittir ve elmanın içeriğinde bulunan tüm yiyecek ve bereketleri muhafaza eder. Bütün bir antioksidan, flavonoid ve vitamin deposudur.

Örneğin elma püresi kalp hastalıkları ve kanser tehlikesini kronik hastalıklar da buna dahildir eksiltir. O surattan erişkinler tarafından da yenilmesi gerekir.

 • Araştırmalar, bu lezzetli meyvede bulunan früktozun zehirli maddelerin bedenden atılmasını sağladığını ortaya koymuştur.
 • Pürenin içine bal ve tarçın ilave ettiğiniz zaman karışım yalnızca daha lezzetli olmakla kalmaz aynı zamanda daha yararlı hale kazanç.
 • Bu besin çok lezzetlidir ve sıhhatinize mucizevi bereketleri vardır.

Elma püresinin esas bereketleri

Elma tabiattaki en ehemmiyetli yiyecek kaynaklarından biridir. İşte yararlı olduğu noktalar:

Hücre ihtiyarlamasını yavaşlatır

Ciddi bir C vitamini kaynağı olan elma sıhhatli ve eforlu kalmanız için gereken günlük C vitamini gereksiniminizin %11’ini karşılar.

Ayrıca elmanın, özgür radikallerin hücre ve uzuvlara olan hasarlı tesirlerini eksilttiği ortaya konulmuştur. Bu mesele ihtiyarladıkça daha ciddi bir hale gelmektedir.

Sindirimi basitleştirir

 • Elma püresi yüksek ölçüde çözünmemiş lif kapsar ancak bunları muhafaza edebilmek için tanımı kabukları atamadan hazırlamalısınız.
 • Bağırsaklardan geçişi basitleştirir ve bağırsakların daha sıhhatli çalışmasına takviyeci olur.
 • Optimum sindirim ve bağırsak işlevleri için 19 ile 50 yaşları arasındaki bir erkek günlük 38 gram life gereksinim dinler. Aynı yaş aralığındaki bayanların gereksinimi ise günlük 25 gramdır.

Bu tanım kabızlık problemi yaşayanlar için müthiştir ancak tesirlerini maksimum seviyeye çıkarmak için bol bol su içmelisiniz.

İştahınızı açar

Hasta veya iyileşme sürecinde olanlar için elma püresi derlenmek ve iştah açmak için oldukça tesirlidir. Yemekleri çiğnemede ve yutmakta zorlanan yaşlılara da sıklıkla verilir.

Ayrıca bulimia veya anoreksiya gibi yeme bozukluğu olan bireyler tarafından kullanılır.

Açlığınızı bastırır

Öteki yandan kilo vermek istiyorsanız elma püresi bu mevzuda da takviyeci olabilir.

Şeker ilave edilmemiş bir bardak kadar elma püresi yalnızca 100 kalori kapsar. Bu ölçü bir hayli insanı birkaç saat bir şeyler yemeden yakalamak için veya sıhhatsiz atıştırmalıklar yemesini yasaklamak için yeterlidir.

İçine bir yemek kaşığı badem kırığı veya kuru üzüm ilave ettiğiniz zaman elma püresi sıhhatli yağlar, protein ve karbonhidrat barındıran bir tatlı haline kazanç. Ve böylece tokluk hissiniz çoğalır!

Elma püresi nasıl hazırlanır?

Artık elma püresinin ne kadar lezzetli bir besin olduğunu öğreniyorsunuz ve bunun evde nasıl hazırlanacağını bilmenin müddeti geldi. Çok süratli hazırlanan kolay bir tasvirdir!

Öğle veya akşam yemeğinden sonra ailenizle paylaşarak içindeki tüm yiyeceklerden faydalanın.

Malzemeler

 • 3 kırmızı elma
 • 1 çay kaşığı toz tarçın 5 gram
 • 2 yemek kaşığı bal 50 gram

Hazırlanışı

 • Elmaları hoşça yıkayın ve dörde bölün.
 • Sapını, ortasını ve çekirdeklerini ayırın.
 • Elmaları bir fırın tepsisine yerleştirin ve 180 derecede 40 dakika pişirin.
 • Fırından çıkardıktan sonra bir vakit soğuması için bekleyin ve daha sonra krema kıvamına gelene kadar ezin.
 • İçine tarçın ve balı ilave edin yukarıyada belirtilen ölçüler kesin değildir, bu sebeple kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
 • Bir kaba koyup buzdolabına atın.
 • Ancak soğuk veya sıcak yiyebilirsiniz. Bu sizin zevkinize kalmış.
 • Ayrıca dilerseniz içine değişik meyveler de ilave edebilirsiniz: İncir ve armut elmaya çok yakışır.

Elma püresi yememek için rastgele bir neden var mı?

Şayet yaşlılar, çocuklar, hastalar ve çok cılız olan bireyler için elma püresi hazırlıyorsanız daha yararlı hale getirmek için bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave etmenizi öneririz.

Tabii ki früktoza alerjisi olan insanlar bu besinden uzak durmalıdır.  Bu gidişatta elma yerine çilek, frambuaz ya da ananas kullanıp bir ölçü pirinçle karıştırabilirsiniz.

Peki elma püresi ile elma ezmesi arasındaki fark nedir?

Bir Hayli insan aynı şey olduklarını düşünerek bu suali sorabilir.

Ancak ehemmiyetli bir fark var: Elma püresi pişmiş elmadan yapılırken elma ezmesi ham elmadan yapılır. Ezme hazırlanırken ham elmalar rendelenip içine tarçın, bal ve kuru üzüm ilave edilir.

Bir cevap yazın