En bereketli sebze seçildi

En bereketli sebze ve meyveler muhakkak oldu. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmaya göre, sebzeler yiyecek bedeli bakımından meyveleri geride bıraktı.

Sebzelerin meyvelerden daha bereketli olduğunu ortaya çıkaran araştırma en bereketli sebzenin ‘tere’ olduğunu tanımladı.

Liste başında ise sürpriz bir sebze var: Tere

Dünya sıhhat Teşkilatı günde en az 5 defa meyve sebze yemeyi öneriyor. Bu tekliften yola çıkan Amerikalıbilim adamları yaptıkları araştırma ile en sıhhatli sebze ve meyveleri tanımladı. Lif, potasyum, protein, kalsiyum, B12, A ve D vitaminleri bakımından sebzeler meyvelere fark attı.

Yiyecek bedeli azami olan sebze olarak ise tere seçildi.

Terenin Verimleri

Terenin Kadın Hastalıklarına Verimleri: Terenin kapsadığı mineraller bayanların adet döngüsüne dayanakçı olabilir. Adet bozukluklarını girebilir. Bunun yanında bebek emziren annelerin süt çoğalışını sağlar, zira tere yüksek derecede demir ve protein kapsamaktadır. Genelde tere doğumdan sonra annelere öneri edilir.

Tere Sindirim Sistemi İçin Yararlıdır: Tere kan temizletir ve bunun sayesinde iştah açıcı özelliği vardır. Laksatif ve müshil olarak kabızlık sırasında kullanılır, kabızlık meselelerini kısa zamanda giderme özelliği vardır. Terenin tohumlarıyla balın karıştırılmasıyla elde edilen kür desteğiyle aynı zamanda dizanteri hastalığı rehabilitasyon edilebilir. Terenin tohumlarının suda kaynatılarak inceltilir ve bu biçimde harcanır. Bağırsak hareketine katıda bulunur. Bağırsakların arınılmasını sağlar. Böylece aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırır.

Tere Solunum Yolları Sıhhatine İyi Kazanç: Tere tohumu aynı zamanda çiğnenerek harcanabilir. Bu uygulama öksürük, baş sızısı, astım ve bronşit rehabilitasyonlarında kullanılabilir. Soluk açıcı özelliği vardır. Hafif soluk daralma meselelerini ortadan kaldırabilir. Özellikle astım hastalığından kaynaklanan şiddetli öksürükleri azaltabilir.

Tere Anemiye İyi Kazanç: Tere kumpaslı olarak harcandığında kansızlık hastalığına gevşetebilir. Kan yapıcı özelliği vardır. Demir açısından zengin olan tere tohumu hemoglobin seviyesini de çoğaldırabilir. Bu özelliği aynı zamanda demir yetersizliğinden kaynaklanan kemik hastalıkları, saç dökülmeleri ve kırılgan tırnak yapılarının ortadan kalkmasına dayanakçı olabilir.

Diyabete İyi Kazanç: Bu mevzuyla ilgili yeterince araştırma yok fakat şimdiye kadar yapılan araştırmalar diyabet hastalığı için bir tehdit oluşturmadığını ortaya koymuştur. Bütün tersi tere tohumlarının kapsadığı bazı maddeler kan şekerini dengelediğini ortaya koymuştur. Dozu hakkında bir bilgi olmadığı için hekiminize danışarak harcamanızı öneririz.

Tere Kansere Tutulma Tehlikesini Eksiltir: Tere tohumu kanser hastalıklarına neden olan hür radikkalere karşı tesirli antioksidanlar kapsamaktadır. Bu antioksidan özelliğinden dolayı natürel olarak dokularda kanser hücrelerinin verdiği hasarlı tesirleri ortadan kaldırabilir veya kanser hücrelerinin devirici tesirlerini azaltabilir.

Tere Zayıflamayı Sağlar: Daha evvel terenin sindirim sistemi ve özellikle bağırsaklar üzerinde çok tesirli verimlerinin olduğunu yazmıştık. Bağırsak hareketlerinin cılız olması kilo vermeyi güçleştirir, bağırsakların sıhhatli bir biçimde çalışmasını sağlayan tere böylece kilo vermeye dayanakçı olur. Bunun dışında tere, yağ yakan hücrelerin sıhhatli bir biçimde çalışmasını destekler.

Tere Saç ve Cilt Sıhhatini Korur: Tere, suda kaynatılarak saçlara uygulandığında saç sağlığına gözetir, kapsadığı demir başta olmak üzere öteki mineral ve vitaminler sayesinde saçların kırılganlıklarını ortadan kaldırır ve sıhhatli yumuşak bir görünüm kazandırır.

Tere Göz Sıhhatini Korur: Özellikle tere otunun kapsadığı bol ölçüdeki A vitamini göz sıhhati için ehemmiyetlidir. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt hastalığı başta olmak üzere bir hayli göz hastalığına tutulma tehlikesini azalatır.

Tere Sigaranın Hasarlarını Eksiltir: Bu mevzuyla ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalar sigaranın ciğerlerde ve dokularda alana getirdiği zararları eksilttiğini ortaya koymuştur. Bu surattan özellikle sigara içenlerin tereyi ve tere tohumunu kaynatarak günde 1-2 kadeh içmelerini öneririz.

Tere İdrar Söktürücüdür, Böbrek Sıhhatini Korur: Terenin öteki bir özelliği de çok tesirli bir idrar söktürücü olmasıdır. Bunun dışında böbrek sıhhatini gözetmeye dayanakçı olur. Böbreklerde taş oluşmasına izin vermediği gibi bağırsak kurtlarının dökülmesine dayanakçı olabilir.

“En bereketli sebze seçildi” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın