Esrarengiz bitki: Nazar otu

Eski çağlarda büyüyü ve nazarı engellemeye karşı kullanılan nazar otu bitkisinin sağlığımıza da bir çok faydası bulunuyor. Halk arasında çok fazla adı duyulmayan bu bitki esrarengiz faydalara sahip… İşte ülkemizde Orta Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve tarihi çok eski yıllara dayanan nazar otunun faydaları…

Faydası doğumunda gizli olan nazar otunun sağlık açısından ilginç özelliklere sahip. İşte nazar otu bitkisinin sağlığımıza olan faydaları ve nasıl hazırlandığı sorusunun cevapları…

Nazar otunu, halkımız nazar, büyü gibi etkilerden korunmak ve kurtulmak için yakar ve tütsüsünü kullanır. Eski toplumlarda da özellikle şaman dinine mensup olanlarca bu bitki ruhsal arınma için kullanılırmış.

İlginç özellikleri bulunan nazar otundan arkeologlar eski yerleşim yeri kalıntılarını bulmak için faydalanırlarmış. Çünkü bu bitki fosforik asit bakımından zengin toprakları tercih eder. Fosforik asit ise insan yerleşimlerinin olduğu yerlerde bulunur. Bildiğiniz gibi insan vücudunda en fazla bulunan elementlerdendir fosfor.

Bu açıdan höyüklerin, harabelerin hatta mezarlıkların olduğu yerlerde yetişen bir bitkidir.

Nefes darlığı, kalp çarpıntısı sorununuz var ise üzerlik otunu kullanımı tavsiye ediliyor.

– Parkinson hastalığına karşı faydalıdır.
– Afrodizyak etkisi vardır. Cinsel gücü artırır.
– Saç siyahlaştırıcı etkisi vardır.

Nasıl kullanılır?

Üzerlik otunun tohumları kurutulup çayı demlenir. Tohumları kavrulup bal ile karıştırılarak tüketilebilir veya su ile karıştırılıp yenilebilir.

Bir cevap yazın