Konutta Çoklu Priz Kullananlar, Hayat Kurtaran Bilgi

Özellikle itfaiyeciler insanları yangınların çıkma sebepleri hakkında evvelden uyarıyor. Hemen her konutta bulunan ve hiç varsayım etmediğiniz şeyler yangın çıkmasına neden olabiliyormuş.

Gördüğümüz sebebi anlaşılamayan yangın haberlerinden sonra hepimiz paronayak olduk. Konutumuzda bulunan hiç varsayım etmediğimiz eşyalar yangın sebebi olabiliyormuş. İşte itfaiyecilerin söylediği yangına neden olabilecek o eşyaların adları…

Kurutma aygıtı

Kurutma aygıtınızı kullandıktan hemen sonra filtresini arınmanız gerekiyor. Aksi halde büyük bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Kurutma cihazları çalışma ilkeleri gereğince oldukça ısınabiliyorlar. Filtrede biriken maddeler oldukça kuruyor. Ani bir kıvılcımla kurutma aygıtı yanabiliyor.

Uzatma kablosu

Uzatma kablosunda ek veya zarar varsa yangın çıkartabiliyor. Bir de kabloyu halının veya kapının altında geçirmemeniz öneriliyor.

Yine uzatma kablosuyla yüksek voltajda elektrik harcayan aletler kullanmamanız bereketinize. Uzatma kablosu kullanmak zorundaysanız anahtarlı ve akım gözetmeli olanlarını seçim edin.

Ampul

Yangın çıkma sebeplerinden en yaygınlarından biri de ampullerdir. Ampul kullanımında ampulün vat bedel oldukça ehemmiyetli. Fazla ısınan ampuller patlayıp yangın çıkartabiliyorlar.

Öncelikle ihtiyaçsız yere ışıkları sarih vazgeçmeyin. Yıpranan ampullerinizi değiştirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın