Konutta Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Hepimizin en sık kullandığı ev malzemelerinden birisi kuşkusuz elma sirkesidir. Elma sirkesi, hem beslenme emelli hemde evde paklik emelli çok güzergahlı bir ev destekçisidir. Sizler evde kendi uygulayacağınız usullerle kendi zevkinize göre ve tamamen saf elma sirkesi yapabilirsiniz.

Verdiğimiz tasvirlerde hem elma kabuğundan hem de elmadan sirke imali hakkında bilgi verdik. Ayrıca yazının sonunda baz nebatların sirke içerisine yatırılıp bekletilmesiyle elde edilen nebat sirkesi imali hakkında da bilgi verdik.

Kullanacağımız elmanın natürel koşullarda yetişmiş ilaçsız elma olması daha iyi netice verir.

Elma Sirkesi Tasviri

Konutta Elma Sirkesi için Malzemeler

  • 10 adet iyice yıkanmış elma
  • 2 litre içme suyu
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı kocaman turşu tuzu
  • 5.3 litrelik kavanoz veya bir kap

Elmaların sap ve çekirdekleri ayıklanır, hoşça doğranır ve pak bir kab içine alınır, üzerini hafif geçecek kadar su ilave edilir ve öbür malzemeler konur. Kab üzerine bir tülbent konur ve muhtemelse tülbent bağlanır ki haşere ve sinekler girmesin.

İlk günler her gün, ileri ki haftalarda ise haftada bir karıştırılır. İlk haftadan sonra kavanoz çevresinde minik sirke sinekleri görmeye başlarsınız bu banal bir gidişattır. Bu cins sirkenin oluşması için en az iki ay vakit gerekmektedir.

Sirke hazır olunca içerisinde bir katman mantar küfü oluşabilir. Buda banal bir gidişattır bu katman bir maya katmanıdır. Bu maya katmanıyla; bal kullanmadan öbür yapacağınız elma sirkesini mayalayabilirsiniz.

Konutta elma sirkesi imali ile alakalı püf noktaları

Sirkeniz ne kadar çok beklerse o kadar kendine has ve nitelikli olur. Şayet sirkenizin niteliğini çoğaldırmak isterseniz; 15- 20 müddetten sonra karışımı süzüp, oluşan sirke içine iki üç adet nohut, bir parça ekmek, az ölçüde kaya tuzu atın ve kavanozun ağzını kapatarak 40 gün bekletin. Daha sonra süzün.

Elmada şayet ilaç viraneleri olursa, elma sirkesinin yaradılış evresi güç olacaktır. İlaç viraneleri bereketli maya bakterilerinin artmasını da yasaklayabilir. Ayrıca aynı gidişat fazla klorlu su kullanımında da görülebilir. Muhtemelse natürel kaynak suyu veya damacana suyu kullanmak daha mantıklıdır.

Elma Kabuklarından Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

  • 2 adet elmanın kabuğu
  • 750 ml pak içme suyu 1 litreden azıcık az
  • Bir çay kaşığı şeker
  • Bir çay kaşığı tuz
  • 1 lt’lik sırça kavanoz

Elmaların kabukları azıcık kalınca atanır ve kavanozun içine vazgeçilir. Daha sonra su, şeker ve tuz ilave edilerek kavanozun ağzı kapatılır.

Bir vakit şeker ve tuz eriyinceye kadar çalkalanır. Kavanozun ağzına bir tülbent geçirilir. 10 gün ışık almayan karanlık bir yerde bekletilir ve ardından süzülür. 10 gün sonra elma sirkesi kullanılabilir ancak ne kadar çok bekletilirse o kadar tadı olgunlaşır.

Not: Ayrıca; elma sirkesi tasviri ile öbür meyvelerden de aynı yolu izleyerek sirke imali olası. Ayva, üzüm, armut, hurma, akdiken, portakal veya limon kabuğu bergomat ve öbür narenciyeler dahil gibi meyvelerden de aynı yolu takip ederek sirke yapmak olasıdır. Narenciyeden yapılan sirke daha çok ev pakliği için kullanılabilir ve kokuları oldukça hoştur.

Bir cevap yazın