Faydaları Saymakla Bitmiyor, Aloevera Dermansız Denenlerin Çaresiymiş

Amerika kıtasındaki Kızılderililer Aloevar bitkisine “cennetin âsâsı” derlermiş ve Mısırlılar ise bu bitkiye “ölümsüzlüğün bitkisi” ismini vermiş. Her tarafından şifa akan bu bitkinin Afrika tıbbında da yüzlerce yıldır kullanıldığı bilinmektedir.

Aloe Vera o kadar çok faydalı ki sanki insanı tedavi etmesi için yaratılmış bir bitki.

Evinizde besleme imkânınız da olan bu bitki, sıyrık, kesik, yanık gibi lokal tedavilerde oldukça faydalı olmakla birlikte, vücudunuza aldığınız zaman iç organlardaki rahatsızlıkların tedavisinde de olağanüstü bir takım etkilere sahip…

İşte bu mucizevi bitkinin sağlığımız için inanılmaz faydalı 8 etkili faydası..

Vücudun alkali dengesini sağlıyor

pH değeri bozulmuş bir vücut, hastalıklara sebep olan pek çok bakterinin ve virüsün yaşam alanı haline döner. Alkali bakımından yüksek gıdalar tüketmek, vücudun kaybettiği dengeyi bulmasına yardımcı olur. Aloe vera yüzlerce yıldır kullanılan en etkili dengeleyicilerden birisidir.

Kaybedilen suyun telafisinde önemli bir kaynak

Aloe vera, su yoğunluğu yüksek bir bitki olmasından dolayı vücudun kaybettiği sıvıyı kısa sürede telafi eder. Su dengesi, gün içinde kendi kendine arınma yapan vücudun bu işlevi yerine getirebilmesi için son derece önemlidir.

Yoğun su kaybedilen dönemlerden sonra aloe vera suyu tüketmek, bedeninizi arıtan karaciğer ve böbrek gibi organların daha kolay çalışmasını sağlar. pH dengesini sağlayan aloe vera, spor ve egzersizlerden sonra kaslarda birikerek kramplara neden olan laktik asidin vücutta birikmesini önler.

Bu yüzden spordan sonra enerji içeceklerini yerine aloe veraya yönelmek sizi rahatlatacaktır.

Detoks dönemlerinde imdada yetişiyor Biriken zararlı kimyasalların ve serbest ajanların vücuttan atılması için detoks şart! Detoks dönemlerinde çok yoğun mesai yapan karaciğere yardımcı olmak için tüketebileceğiniz başlıca gıda aloe vera suyu.

Kabızlığın çaresi aloe vera suyu

Aloe vera suyu içmek bağırsaklarınızdaki su miktarının artmasına yardım eder. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bağırsak ortamındaki su miktarı yüksek olan kişiler, diğerlerine oranla daha kolay boşaltım yapıyor. Düzenli kabızlık yaşayanların günlük olarak aloe vera suyu tüketmesi önerilirken, bağırsak florasını dengelemek isteyenler de mutlaka bu mucizevi içeceğe başvurmalı.

Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki etkileri ve antioksidan özelliği, ikincil bir etki olarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Biraz daha açmak gerekirse, sindirim sisteminin düzenli çalışması ve vücudun toksik maddelerden arınması, bedeninizdeki yükü azaltarak enerjinizin artmasına olanak sağlamaktadır.

Aloe vera suyu akne oluşumunu önlüyor

Vücudun her köşesini nemlendiren aloe vera tabii ki cildinizi de es geçmiyor. Aloe vera suyu, cildi nemlendirerek akne ve sivilce oluşumunu en aza indiriyor.

Zengin bir vitamin ve antioksidan kaynağı olan aloe vera güneşin cildinizde meydana getirdiği tahribatı önlemek için de birebir. Aloe vera, ultraviyole ışınlarının ciltte bıraktığı olumsuz etkileri bertaraf eder. Tam da mevsiminde, yerine ulaşan bir öneri.

Vitamin bombası

Aloe vera suyu, beslenmenizi ihmal ettiğiniz yoğun dönemlerde hem vücudunuzu hem de günü kurtaracak. İçerdiği B, C, E vitaminleri ve folik asit oranıyla aloe vera suyu sizi zinde ve sağlıklı tutacak.

Aloe vera, aynı zamanda B-12 vitamini içeren tek bitkidir. Hayvansal gıdalarla arası iyi olmayan veganların bir yere not etmesi gereken önemli bir bilgi!

Gastrit ve ülser gibi mide şikayetlerini azaltıyor

Midedeki asit seviyesini kontrol altına alan aloe vera bu etkisiyle gastrit ve ülser hastalarının da imdadına yetişiyor.

Gastrit ve ülserin büyümesini engelleyen Asya mucizesi aynı zamanda mide ekşimesini de ortadan kaldırıyor.

Ve tabii ki güzellik!

Neticede aloe verayı yıllarca bu işlerde kullandık. Aloe vera suyu, etkili bir makyaj temizleyici olarak her daim kadınların hizmetinde. Yaz gelmiş, plajlar dolup taşarken, fazla bronzlaşanlar için de aloe vera suyu yardıma koşuyor.

Ayrıca cilt yaralarının, yanıkların ve böcek ısırıklarının iyileşme sürecini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Özellikle tıp endüstrisinin henüz gelişmediği dönemlerde, yaralanmalar üzerindeki etkisi sebebiyle hayat kurtarıcı bir bitki olarak görülmüştür.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Faydaları Saymakla Bitmiyor, Aloevera Dermansız Denenlerin Çaresiymiş” üzerine 8 yorum.

 1. Aloa vera bitkisinin suyu derken yaprağındaki jelimi iç-içez, yoksa özel suyumu yapılıyor anlamadim açıkçası, açıklarsanız sevinirim

  1. İlgili kişilere;
   bugünlerde, hiçbir bilgisi olmadığı halde ortaya çıkıp, özellikle sağlıkla ilgili olarak birşeyler söylemek, galiba moda olmuş durumda.
   Bu hafta yine enteresan bir bildiriye rastladım. Brigth isimli bir diş macunu hakkında, kimyadan anladığını söyleyen bir arkadaş yorumlarda bulunmuş. Gördüğüm şu ki; sağlık işlerinden hiç anlamıyor ve ayrıca kimya ile de pek yakından-uzaktan alakası yok. Çünkü, bu ortamda yaşayan birinin “dioksan” gibi zehirli bir temizlik malzemesi ile diş macunu arasında ilişki kurması, akıl alacak bir şey değil. Diğer bir şekilde ifade edersek, diş macunlarında zehir-mehir bulunmaz arkadaşım.

   Ayrıca, bizim de çocuklarımız var ve diş macunu kullanıyorlar. Bir sağlık uzmanı olarak, biz bunları sizden daha iyi düşünürüz, takip ederiz ve hiçbir zaman yarım-yamalak bilgilerle üstümüze vazife olmayan konularda konuşup, ahkam kesmeyiz.

   Şimdi gelelim sözü geçen diş macununun formülasyonuna. Sorbitol var; acaba sorbitolü insan vücudunun da sentez ettiğini biliyor musunuz? İlgili biyokimyasal olaylarda glukozdan “aldoz redüktaz” aracılığı ile sentez edilir. Yediğimiz meyvelerde de bolca vardır. Bazı preparatlara da uygun dozda tatlandırıcı olarak ilave edilir. Ve diğerleri; hepsi doğal kaynaklardan elde edilen maddelerdir. Sodyum benzoat 100 yıldır kullanılan bir koruyucudur ve şimdiye kadar zararlı hiçbir etkisi gösterilememiştir.

   Kimyadan söz ediyorsanız, bahsettiğiniz CaCO3 da kimyasal bir maddedir, içtiğiniz sudaki klor da bir kimyasal maddedir, havadaki egzost gazları nelerdir? Siz işinize bakın-biz de işimize. Öğrenmek istediğiniz birşeyler olursa, memnuniyetle yardımcı oluruz.

 2. Bukadar faydası var ne güzel karaciger problemim var nerden temin edebilirizki suyunu bu bitkinin

Bir cevap yazın