Yararlarından faydalanmak istiyorsanız bardakta içmeyin

Yemeklerin sindiriminde tesirli olduğu için sık harcanan ve bedenin akışkan ve mineral balansı için zorunlu olan maden suyu içerken dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Bilinçsiz biçimde harcandığında hasarlı olabilen maden suyunu harcarken sakın bardakta içmeyin.

Maden suyunu kadehe döküp içine de bir limon dilimi koyduğumuzda belki görsel olarak güzel bir görüntü elde edebiliriz ama sıhhat açısından değil. Uzmanlar, içeriğindeki magnezyum, sülfat, karbondioksit, sodyum ve bikarbonat sebebiyle sıhhate oldukça bereketli olan maden suyunu nasıl içmemiz gerektiği mevzusunda şu görüşleri bildiriyor;

Maden suyunu kadehe dökerek içmeyin!

Uzmanlara göre maden suyunu bardakta değil sırça şişesinde harcamak gerekiyor. Zira, maden suyunu kadehe dökmek, içerisindeki gazın Co2 kaçmasına neden olur. Bunu da kadehe döktüğünüzde oluşan köpürmeden kavrayabilirsiniz. Bu köpürmenin sebebi, bardakların bulaşık aygıtından çıktıktan sonra dahi maden suyunun kendi şişesi kadar sterilize olmamasıdır. Uzmanlar maden suyunun bereketli olabilmesi için tamamen hijyenik ve yiyecek standartları istikametinde özel üretilen sırça şişelerinde harcanmasının ehemmiyetli olduğuna dikkat çekiyor.

Maden suyunun yararları

Vücudunuz gün içinde hareketle ya da muhtelif nedenlerden akışkan ve mineral kaybeder. Bedendeki akışkan balansının sağlanmasında da ehemmiyetli rol oynar.

Günde en az iki şişe harcanabileceği belirtilen maden suyu bedenin tüm mineral lüzumunu karşılar,

Mide hastalıklarına iyi kazanç,

Şeker hastalığı ve gutun rehabilitasyonunda tesirlidir,

Böbrekteki taş yaradılışının yasaklanmasında da uzmanlarca nasihat edilir.

İşte maden sularının içeriğinde yer alan ve sıhhatinize sıhhat katan mineraller:

Magnezyum

Hücre çeperi, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki bir hayli biyolojik vakalara tesirlidir ve adale ile asaplardaki elektrik ihtarlarının iletilmesini sağlar.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı gözetir. Damar sertliğine yol açan yağ ve kalsiyum birikimini maniler.

Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü tespit etilmiştir.

Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de genellikle magnezyum noksanlığından kaynaklanmaktadır.

Sodyum

Vücut akışkanlarında en fazla bulunan elementtir ve akışkan dağılımı ile akışkan balansının tertip edilmesini sağlar. Ayrıca asit-baz balansı ve asap ihtarlarının taşınması da sodyumun en ehemmiyetli görevlerindendir.

Kaslarda oluşan kasılmaların tertip edilmesine, asap ihtarını taşınmasına, hücre çeperinde iyon başkalaşımına dayanakçı olur. Kemik kayıpları ve kırılmasını maniler. Kalsiyum açısından süte en iyi alternatiftir.

Kalsiyum

Vücudumuzda en fazla bulunan elementtir.

Kemik yapısının yanı sıra adale kasılmalarının tertip edilmesine, asap ihtarlarının taşınmasına, hücre çeperlerinde iyon başkalaşımına, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına dayanakçı olur.

Yaşla alakalı kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler.

İçerisinde kalori ve kolesterol olmadığı için maden suyu, kalsiyum açısından süte en iyi seçenek olmaktadır.

Bikarbonat

Mide hastalıklarının önlenmesine dayanakçı olur. Şeker hastalığı ve gutun rehabilitasyonunda, böbrekteki taş yaradılışının yasaklanmasında nasihat edilir.

Sülfat

Bağırsakların ve safra kesesinin kumpaslı çalışmasına dayanakçı olur. Gebelikte kumpaslı olarak harcanması önerilir.

Bir cevap yazın