Maliyeti çeyrek altınla yarışan nebatın bereketleri

Amasya’da hasadından sonra uzun müddet muhafaza edilirken parasal bedelini hiç kaybetmemesi ve çiçeğinin sarı renginden dolayı yöre ulusu tarafından ‘çeyrek altın’ olarak adlandırılan çiçek bamyasından bu sene 2 bin tondan fazla imal gerçekleşti.

‘Çeyrek altın’ imali 2 bin tondan fazla

Amasya Tarım ve Orman Şehir Müdürü Zekeriya Şeker, 5 bin 760 dekar alanda ekimi yapılan bamyadan 2 bin 258 ton imal sağlandığına söyledi.

Altın gibi kıymet kazanmakta

Taşova ve Göynücek ilçelerinin yapımda başı sürüklediği şehirde yaz süresince sabah erken saatlerde çiçeğiyle beraber bir araya gelmeye başlanan küçük bamyaların iğne dayanağıyla tek tek ipe dizilerek kurumaya vazgeçilmesi sonrası iç piyasanın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanına 120 TL’ye kadar varan maliyetlerle satışının yapıldığını anlatan Zekeriya Şeker, “Kurusu kış süresince hatta bir sonraki seneye kadar saklanabiliyor.

Hiçbir suretle kıymet kaybetmemekle beraber altın gibi kıymet kazanmaktadır” dedi.

Çiçek bamyasının sıhhatimize ne gibi bereketleri vardır?

Mide ve barsakların kumpaslı çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine destekçi olur.

A, B, C, K vitaminlerinden oldukça zengindir. Bu surattan eforlu bir bağışıklık sisteminin oluşmasında oldukça etkilidir.

Bamyanın içerisinde bulunan müsilaj ve reçineli zamklar mideyi kansere karşı gözetir. Bu sümüksü yapı özellikle çocuklar tarafından pek hoşlanılmasa da, reelinde en ehemmiyetlisi onlar için çok bereketli olmasıdır.

İçerisinde bulunan çözünen ve çözünmeyen lifler sayesinde barsakların pakliğini yapar, natürel probiyotik özelliğine sahiptir. Kabızlık problemleri yaşayanlara öneri edilebilecek şahane bir besindir.

İçinde bulunan quercetinden de oldukca zengindir. Quercetin kanser hücrelerini yavaşlatması özelliğinin yanında erkeklerde prostat hastalığı ve sızısında da rehabilitasyon edici tesire sahiptir.

Bir cevap yazın