Fizik rehabilitasyonun geçiremediği sızıyı bu merhem geçirdi

Dağ tütünü daha çok anti-enflamatuvar özellikleriyle bilinse de, Hindistan cevizi yağıyla beraber bel sızısını eksiltmek için kullanılabilir.

Bel sızısını natürel yollarla nasıl eksiltebileceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Lumbago olarak da öğrenilen bel sızısı, anlaşılacağı üzere belde sezilen rahatsız edici sızıya verilen isimdir. Klasikte, bu yoğun sızıyla beraber bedende enflamasyon da görülür. Bel sızısının en yaygın nedenlerinden biri ihtiyarlamadan kaynaklı adale bozukluklarıdır.

Bu yazımızda, bel sızısını eksiltmek için kullanabileceğiniz ucuz ve basit bir merhem tanımından bahsedeceğiz.

Bel Sızısı Nedir?

Bel sızısını bayanlarda da erkeklerde de görebiliriz ve bu sızı genellikle 30 ile 50 yaşları arasında ortaya çıkar. Bu sızı daha çok böbrek hizasını sezilir ve hekim hakimiyetlerinin ve işe gidemeyecek gidişata gelinmesinin başlıca nedenlerinden biridir.

Bu sızının esas nedeni ihtiyarladıkça daha da kötü hale gelen disk kayması ya da omurgada görülen yozlaşmadır.

İhtiyarladıkça kemiklerimiz eforsuzlaşır, çevikliğimiz eksilir ve adalelerimiz cılızlar. Aynı zamanda, omurgadaki diskler akışkan kaybeder, elastikliğini yitirir ve bunun neticesinde omurga yeterince iyi korunamaz.

Bel Sızısının Nedenleri Nelerdir?

Lumbagonun genellikle yaşla alakası olan pek çok farklı nedeni vardır.

Kasların zayıflaması esas nedenlerden biridir. Bazen ağır bir eşyayı kaldırmak için tüketilen yorucu efor adalelerin gerilmesine neden olur ve bu da sonrasında bir şeyleri taşımanızı ve hatta yürümenizi güçleştirir.

Bel sızısına neden olabilecek değişik gidişatlar ise şöyledir:

Bacaklarda fazla sızı ile kendini gösteren siyatik hastalığı bel sızısını tetikleyebilir.
Beldeki omurların yerinden oynadığı spondilolistez. Bu vaziyet asaplarda dayanıksızlık ve cılızlığa neden olur.

Osteoartrit kireçlenme beldeki disklerin etrafına reelleşir. Bu vaziyet enflamasyona ve belde dayanıksızlığa neden olur. Bu da sızıyı ve rahatsızlığı tetikler. Çoğu hadisede siyatik hastalığına bile neden olur.

Değişik yaygın olarak görülen nedenler, omurilikte kırılmalar, osteoporoz kemik erimesi, omurga kanseri, disk kayması, böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, bayanların faize uzuvları ile alakalı problemler ya da gebelikle alakalı problemlerdir.

Neyse ki merhemler bel sızısını natürel usullerle rehabilitasyon etmek için oldukça tesirli olabilirler.

Bel Sızısını Rehabilitasyon Etmek İçin Dağ Tütünü ve Hindistan Cevizi Yağı

Dağ Tütünü

Bu malzemenin sahip olduğu sızı kesici özellikler, burkulmalardan ya da adale yaralanmalarından kaynaklı sızıyı yatıştırmakta oldukça tesirlidir. Bu nebat ayrıca anti-enflamatuvardır ve Helenalin olarak öğrenilen maddeyi kapsadığı için yaralanmalardan kaynaklı şişliği eksiltir.

Antimikrobiyal özellikleri sayesinde, tene uygulandığında tahriş hissini yatıştırabilir.

Dağ tütünü kan dolaşımını harekete geçirir. Bu özelliği sayesinde yaraları iyileştirmekle beraber yaralanma tehlikesini de eksiltir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizindeki doymuş yağlar beden tarafından basitlikle emilir.

Hindistan cevizi yağı, lorik asit, palitik asit, miristik asit, oleik asit ve linoleik asit kapsar. Ayrıca sıhhatiniz için şahane bir mahsul olmasını sağlayan bir değişik özelliği demir, E ve K vitaminleri kapsamasıdır.

Dahası, antimikrobiyal, mantar karşıtı ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Hatta bağışıklık sistemini harekete geçirir ve adale hafifletici olarak kullanılır.

Dağ tütünü ve Hindistan cevizinin özelliklerini birleştirdiğinizde bel sızısını eksiltmek için faydalanabileceğiniz ucuz, basit ve natürel bir ilaç elde edersiniz. Bu karışıma azıcık balmumu ilave ederek lüzumlu kıvamı tutabilir ve uygulamasını basitleştirebilirsiniz.

Merhem Tasviri

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı balmumu 45 g
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı 15 ml
  • 2 yemek kaşığı dağ tütünü yağı 30 ml

Yapılışı

  1. Balmumunu ben mari usulü ısıtın.
  2. Eridiğinde ateşin altını kısın ve dağ tütünü ve Hindistan cevizi yağını ilave edin.
  3. Her şeyi karıştırın, ateşi kapatın ve soğumaya vazgeçin.
  4. Sızının sezildiği bölgeye günde iki defa uygulayın.
  5. Şayet belinizin ağrıdığını fark ederseniz, daha da kötüleşmeden evvel hareket geçmek iyi olacaktır. Bahsettiğimiz gibi, bel sızısının pek çok nedeni olabilir fakat sizlere bu nedenlerin hepsi için yararlanabileceğiniz natürel bir rehabilitasyon usulü sunduk.

Sizin için uygun olan rehabilitasyona başlamayı beklerken sızıyı yatıştırması için bu merhemi kullanabilirsiniz. Çok süratli bir biçimde tesirini gösterir, tehlikesiz ve natüreldir.

Bir cevap yazın