Gastrit Veya Reflünüz Varsa Bu 5 Yiyeceği Asla Tüketmeyin

Asit reflü ya da gastroözofageal reflü olarak da bilinen, mide asidinin yemek borusuna geri akışıdır. Genellikle göğüste mide ekşimesi, alt gögüs bölgesinde içten hissedilen bir yanma hissi ile kendini gösterir.Bazı durumlarda, asit reflü ciddi bir reflü şekli olan GERD’ye ilerleyebilir.

Sık görülen mide yanması, GERD’nin en sık görülen belirtisidir. Diğer semptomlar, özellikle gece yatarken, öksürük, hırıltı, yiyecek ya da ekşi sıvıların geri tepmesi, yutma eforluğu ve göğüs ağrısına içerir. Asit reflüsü tetikleyebilecek bir hayli etmen vardır.

En yaygın olanlar obezite, sigara, tansiyon ilaçları, belde eğilme veya bükülme, mide anormallikleri ve egzersizdir. Mide ekşimesine ve asit reflüsüne rehabilitasyon edecek diğer etmen de diyettir. Yemek borusunu tutan dokuları makûslaştıran veya alt yemek borusu kas büzücülerin düzgün kapanmasını ve mide asitlerini tutmasını meneden muhtelif besinler ve içecekler vardır. Hakikatinde bir hayli sağlık uzmanı, diyetinize büyük bir dikkat göstermeniz gerektiğini söylemektedir.

Bu nedenle hangi yiyeceklerin asit reflüsünü tetiklediğini öğrenmeniz isabetli olacaktır. Farklı fertlerin farklı tetikleyicileri olabileceğini unutmayın! Gastrit veya reflünüz varsa bu yiyecekleri tüketmeyin!

1. Kahve

Gerçek bir kahve seven iseniz, kahve yerine nebatsal çayları kullanmanın zamanı geldi. Kahve, zati mide ekşimesi veya asit reflüsü olan insanlara zararlı olan kafein kapsar. Kafein midenizdeki asitliği artıracak, bu da asit reflüsüne neden olacaktır.

Kahve aynı zamanda, alt yemek borusu kas büzücüsünde tazyiki azaltarak mide ekşimesine yol açmaktadır. Dahası, kahve gastrik boşaltma işleminden hızlandırır. Bu, sıradandan daha hızlı ince bağırsağa geçen yüksek asidik içeriklere katkıda bulunur. Bu bağırsak dokunun yaralanmasına neden olabilir. Ayrıca çay, gazlı içecekler ve enerji içecekleri de dahil olmak üzere kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerektiğini de unutmayın!

2. Alkol

Her türlü alkollü içecek geri akışa neden olabilir. Alkol, yemek borusunun altındaki valfi hafifletir ve bu da geri akışa neden olur. Dahası, mide asidinin üretimini uyarır ve mide ve yemek borusunu tahriş eder ki bu da gidişatı makûslaştırır. 2004 yılında yapılan bir çalışmada, haftada 210 gram veya daha fazla alkol almanın GERD için ana risklerden biri olduğu tespit etilmiştir. Daha sonra 2006 yılında yapılan bir başka çalışma da, şarap ve bira gibi alkollü içeceklerin GERD’den muzdarip insanlarda gastroözofageal reflüye neden olduğu kanıtlandı.

Bir 2010 çalışmasına göre, yemek borusu ve midenin alkole maruz kalması yemek borusu ve mide mukozasına doğrudan zarar vermektedir. Bu nedenle, alkollü içeceklerden muhtemel olduğunca kaçınmak veya tüketiminizi haftada 1-2 içecekle sınırlamak çok önemlidir!

3. Çikolata

Kim çikolata yemeyi hoşlanmaz, değil mi? Eğer mide ekşimesi çekiyorsanız, bu tatlı zevke son vermeniz gerekir. Çikolatanın asit reflüsü olan bireyler için neden makûs olduğunun tam olarak üç nedeni vardır: Çikolata, kafein ve teorozin gibi geri tepmeye neden olabilecek diğer uyarıcılar ile doludur. Theobromin, alt yemek borusu büzücü kasının sıkılaşmasını meneden bir metilksantin tipidir ve bu da şiddetli asit reflüsü riskinizi artırır.

Çikolata yağlıdır. Bu, sindirmek için daha uzun zaman alması ve reflüyü tetiklemesi anlamına hasılat. Çikolatanın içinde bulunan kakao, bağırsak hücrelerinin yemek borusu büzücü kasını gevşetmesine neden olduğu için problemi tetikleyebilir. Bu mide asidinin geri tepmesine neden olur.

4. Domates

Mide ekşimesi veya GERD’den muzdarip olanların domates ve domates bazlı mahsullerden kaçınması şiddetle teklif edilir. Bunun nedeni, domateslerin yüksek bir sitrik asit, malik asit ve askorbik asit içeriğine sahip olmalarıdır, bunların hepsi de mideyi ve yemek borusunu tahriş edebilir. Bu asitleri tüketirken, mideniz fazla gastrik asit üretmeye başlar. Başka bir deyişle, bu yemek borusu içine kayabilir ve göğsünüzde hoş olmayan yanma hissine neden olabilir.

5. Soslar ve Gazlı İçecekler

Ketçap, makarna sosu, biber sosu ve domates soslu pizza dâhil domates ve domates bazlı mahsullerden uzak durun! Gazlı içecekler Soda ve diğer gazlı içecekler de mide ekşimesine ve asit reflüsüne neden olabilir. Artan gerilme mide asitlerinin geri akışına neden olurken, karbonatlaşma kabarcığı midenin içinde genişler.

Dahası, karbonatlı gazlı içecekler asidik tabiata sahiptir. Bu, bu içecekleri içtiğinizde, midenizin hacminin daha da arttığını ve bunun da gidişatın daha da makûslaştırdığı anlamına hasılat. Bu nedenle, karbonatlı içecek alımını sınırlamak, asit geri akışını önlemek için çok önemlidir. Eğer bu içecekleri çok seviyorsanız ve bunlara karşı koyamazsanız, sabahları içtiğinizden emin olun, çünkü reflü gece ya da yattığınız zaman daha da makûslaşır.

Bir cevap yazın