Genç ve Sıhhatlı Bir Beyin İster Misiniz? Bu 7 Nasihate Göz Atın

Genç ve sağlıklı bir beyin ister misiniz

Beyni genç ve sıhhatli yakalamak için bayağı dışı bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu tüyoları uygulayarak beyninizi güçlendirebilir, sıhhatinize dikkat edebilir ve zamanla hayat niteliğinizi artırabilirsiniz.

Beyniniz çok karışık bir uzuvdur. Asap sisteminizle beraber, fiziksel ve zekasal sıhhatinizi gözetmek için muhtelif hayatsal işlevleri yerine getirir.

Beyniniz, tüm bedeninizin hakimiyet merkezi olarak düşünülür. Yalnızca hafıza ve düşüncenin esasını oluşturmaz, aynı zamanda öbür ehemmiyetli sistemlerin işlevlerini de geliştirir.

Aslında, bedenin öbür kısımlarında da olduğu gibi, ihtiyarlama süreci hayat niteliğinizi etkileyen ehemmiyetli farklılara neden olabilir.

Zaman geçtikçe hücrelerinizde hormon üretme, hatıraları canlı yakalama ve sıhhat için ehemmiyetli olan öbür faaliyetleri etkileyecek yıpranmalar alana gelebilir.

Bununla beraber, bazı insanlar bunun şuurunda olmasa da, hayatınız süresince iyi beslenmek ve spor yapmak ihtiyarladığınızda dahi beyninizin iyi vaziyette olmasını sağlar.

Hayat stilinizi iyileştirmek, yeterli beslenmek ve bazı egzersizlerle beyninizi kuvvetlendirmek yaşınıza karşın kendinizi genç sezmenizi sağlayacaktır.

Bugün, daha dinamik bir beyin için size 7 teklifte bulunacağız.

1. Egzersiz yapın

En ehemmiyetlisi, günlük ya da kumpaslı egzersiz yapmak asap sistemi ve beyin sıhhati için çok bereketli olabilir.

Kan dolaşımınız süratlendikçe, beyniniz daha fazla oksijen üretir ve hücrelerinizdeki eskime ve aşınmayı önler.
Buna ek olarak, fiziksel ve zekasal refahınızı geliştiren kimyevilerin salgılanmasını teşvik eder, beyin ağlarını korur.
Bu, yaratıcı düşünme becerinizi artırırken, hipokampüsünüzün körelmesini önler ve gelişmesini hızlandırır.

2. Sıhhatlı beslenmeye çalışın

Sıhhatlı beslenmek, beyninize muhteşem çalışması için lüzum dinlediği yiyecek maddelerini sağlar.

Sıhhatsız yağlardan, kolesterolden ve şekerden uzak bir beslenme alışkanlığıyla, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların oluşmasını önleyebilirsiniz. Böylece erken yaşta öğrenişsel işlev bozukluğu problemi yaşamazsınız.

Bunun yanı sıra, gıdalardaki bazı maddeler bedeninizin iltihaplanmasını önlemeye takviyeci olur. Bu da bunama ya da Alzheimer olma tehlikenizi azaltır.

Kısaca, alttaki maddeler doğrultusundan zengin gıdalar harcamalısınız:

 • Yüksek ölçüde protein
 • Omega-3 yağ asidi
 • Diyet lifi
 • Vitamin
 • Mineral
 • Antioksidan
 • Su

3. Beyninizi güçlendirin

Fiziksel etkinlikler beyninizi genç yakalamak için çok bereketli olsa da, yalnızca beyninize müteveccih kuvvetlendirici etkinlikler yapmaya da lüzumunuz vardır.

Beyin hücrelerinizin erken ihtiyarlamasını önlemek için, öğrenişsel marifetlerinizi kullanmak ve zekânızı mesgul etmek beyninize alan okumak için çok önemlidir.

Yapabileceğiniz şeyler:

 • Yeni bir dil öğrenmek
 • Kitap okumak
 • Matematiksel eşitlikler çözmek
 • Bir müzik aleti çalmak
 • Bir şarkı ezberlemek
 • Yazı yazmak

4. Hareketli bir sosyal hayatınız olsun

Yalnızlık, erken vefat için bir tehlike etmenidir. Ne de olsa, bunalım fiziksel ve zekasal sıhhatinizi riske atabilecek şeyleri yapma meylinizi artırır.

Yalnız insanlar, etkin bir sosyal yaşamı olanlara mukayeseyle vasati 10 sene daha az yaşar.

Sıhhatlı sosyal ilişkiler kurmak, stresle çaba eder ve belleğinizi geliştirir. Buna ek olarak, nörodejeneratif hastalıklara tutulma tehlikenizi de azaltır.

5. Makûs alışkanlıklardan uzak durun

Alkol kullanmak ve sigara içmek gibi makûs alışkanlıklar hayat niteliğinizi düşürür ve beyninizin iyi çalışmasını önler.

Bu mahsullerin kapsadığı zehirli maddeler kan dolaşımı yoluyla basitçe beyninize erişir bu sebeple hücrelerin sıhhatini etkiler.

Her ikisi de kardiyovasküler sistemde problem çıkma tehlikesini artırır ve bedende ihtiyarlama sürecini hızlandırır.

6. Yeterli uyuyun

Buna ek olarak, uykunuzu iyi almak başka bir deyişle günde en az 8 saat uyumak da öğrenişsel sıhhatinize olağanüstü faydalar sağlayabilir.

Bu dinlenme süreci süresince, beyninizi arınarak stresi eksiltirsiniz ve ertesi gün için hazır hale getirirsiniz.

Bunun yanı sıra uyku, belleği kuvvetlendirmek ve öbür fizyolojik süreçlere katkı sağlayan kimyevileri üretmek için idealdir.

7. Meditasyon yapın

Son olarak, meditasyon teknikleri beyin arkadaşıdır. Düşüncelerinizi temizletmeye takviyeci olurlar ve anksiyete ve strese yol açan balanssızlıklarla doğrudan çaba ederler.

Derin soluklar alıp vermek, suskun bir yerde olmak ve bazı egzersizlere odaklanmak beyninize iyi bakmanın basit bir yoludur.

Kısaca, beyninizin dinamik olması ve meselesiz çalışması için sıradan bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Bu tüyoları göz önünde bulundurarak sağlığınızı kuvvetlendirebilir ve zamanla hayat niteliğinizi artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın