Gizli Böbrek Hastalığını Tespit Eden Belirtiler

Vücudun kendi sinyallerini dinlemek son derece önemlidir! Böbrekler sağlığımızda çok önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, vücudun geri kalanında olduğu gibi, böbrekler de hastalık riski taşır. Böbrek hastalıklarının erken dönemde saptanması zordur, ancak böbreklerde işler yolunda gitmeyince bazı belirtileri vardır.

Midenin arkasında omurgaya paralel olarak böbrekler bulunur. Sağlığımız için çok önemlidirler. Bunlar, diğerlerinin yanında, kan basıncını, vücut sıvılarını ve elektrolit düzeylerini kontrol altında tutmaktan sorumludurlar. Böbrekler düzgün çalışmazsa, vücut hızla dengesizliğe neden olur. Bu nedenle, vücudun sinyallerinin dinlenmesi çok önemlidir.

Yorgunluk

Böbreklerin kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rolü vardır. Böbrekler kırmızı kan hücrelerinin üretiminde düşüş yaşarlarsa, ihtiyacımız olan oksijeni alamayız ve kronik yorgunluk yaşayabileceğimiz anlamına gelir.

Kaşıntı

Vücudumuza giren zehirlerin çoğu böbrekler tarafından temizlenir. Böbrekler düzgün çalışmazsa, vücudumuzda toksin seviyelerinde artış olur ve cildin altında kaşıntı hissi yaratır.

Şişkinlik

Böbrek yetmezliği, örneğin ayaklarda şişme olayının arkasındaki bir faktör olabilir. Bu durumda vücutta su ve sodyum içeriği dengesizliği oluşur.

Anemi (kan eksikliği)

Kan eksikliği, kanda çok az kırmızı kan hücresi olduğu anlamına gelir, bu da bizi yeterince oksijen almamamıza neden olur ki bu da anemiye sebep olur.

Sırt ağrısı

Sırtın alt bölümünün ağrısı , özellikle olgunlaşmış bir yaşa ulaştıysanız, çeşitli böbrek hastalıklarının belirtileri olabilir. Bu, böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonlarını içerebilir. Üriner sistem enfeksiyonlarında vücut üriner sistem gibi başka semptomlar da gösterir. Erken bir aşamada böbrek hastalığının saptanması için sırt ağrısına dikkat edilmeli ve önemli boyutlarda ise doktora görünülmelidir.

İdrarda meydana gelen değişiklikler
Böbrekler kendini kötü hissediyorsa ve çalışmalarını düzgün şekilde yerine getiremezlerse, diğer şeylerin yanı sıra aşağıdaki gibi idrarı etkileyebilirler.

İdrar köpüklü veya kabarcıklı görünüyorsa.
İdrar koyu ise ve güçlü bir kokusu varsa.
İdrar kaçırma yaşıyorsanız.
İdrarda kan varsa.

Kötü nefes
Daha önce de belirttiğimiz gibi, böbrekler vücudun toksinlerini temizler. Nefes kokusu amonyak kokuyorsa veya ağızda biraz metalik bir tada sahipseniz, böbreklerin vücuttaki tüm toksinleri gerektiği gibi temizleyemediğine dair bir işaret olabilir.

Vücudun sinyallerine dikkat etmeniz ve dinlemeniz önemlidir. Bu nedenle, bu makaleyi tüm arkadaşlarınızla paylaşmanız öneriyoruz, böylece böbrek sinyallerini herkes bilsin ve ciddiye alsın

Bir cevap yazın