Saklı Tansiyonun Baş Bulgusu

Bir Hayli şahıs öğrenmediği halde yüksek tansiyon hastası. En büyük mesele de yüksek tansiyonun kesin bulguları olmaması ve ölümcül neticeleri olması. Tansiyonunuzu sık sık ölçmek ve hakimiyet altında yakalamak çok ehemmiyetli.İşte tansiyon hastası olduğunuzun 9 delili!

YÜKSEK TANSİYON NEDEN OLUR?

Yüksek tansiyonun neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi yok. Kilolu veya stresli olmak, sıhhatsiz beslenmek, sigara içmek ve fazla içki harcamak başlıca sebepleri. Kumpaslı olarak spor yapmamak da ehemmiyetli bir etken. Yüksek tansiyon genetik mi? Sualin yanıtı kısmen. Ailenizde yüksek tansiyonlu birisi varsa, sizin de yüksek tansiyonu meseleniz olması mümkün…

BEDENİNİZE NE OLUYOR?

Tansiyonunuz yüksekken kalbiniz daha süratli çalışıyor. Böylece damarlarınızda süratle gezen kan damar hücrelerine hasar veriyor. Zamanla kalbinizde farklılıklar görülmeye başlıyor. Yüksek tansiyondan tam bedeninizin etkilenmesi mümkün. Beden, buna karşı temkin almaya çalışıyor.

YÜKSEK TANSİYON BULGULARI

Yüksek tansiyonun kesin bulguları yok. Ancak yüksek tansiyon hastası bireylerde görülen ortak bulgular var. Bazen bunu hekimlerin de gözden kaçırması olası.

BURUN KANAMASI

Burun kanamaları gerçeğinde riskli değil. Kimilerinin burnu değişiklerine oranla daha fazla kanıyor. Burunda yer alan ufak damarlar kanamaya oldukça müsait. Bazense burun kanamaları yüksek tansiyonun göstergesi olabiliyor.

KRONİK BİTKİNLİK

Yüksek tansiyonun öteki bulguları da baş sızısı ve genel olarak bitkinlik. Kesintisiz bitkin seziyorsanız hekime gitmelisiniz. Yüksek tansiyon bulgusu olabilir.

BAŞ SIZISI

Yüksek tansiyonlu şahısların sık sık başı ağrır. Sızılar fazla şiddetli değildir. Ancak dalga dalga gelebilir. Baş sızıları genel anlamda o kadar riskli değildir. Sık sık başınız ağrıyorsa hekime görünmelisiniz.

KİLO ALMA

Obezite de yüksek tansiyonu etkilemektedir. Fazla kilolu şahıslar fiziksel olarak da etkin değillerse yüksek tansiyonları olması natüreldir. Etkin bir hayat stili olmaması aynı zamanda kan damarlarını etkileyen diyabetin de bulgusu olabilir.

SOLUK DARLIĞI

Fazla bitkinlik, soluk darlığı ve baş sızıları yüksek tansiyonun habercisi olabilir. Soluk darlığınız varsa ve yüksek tansiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız hekime görünün.

ŞİDDETLİ HORLAMA

Bir Hayli araştırmada yüksek tansiyon ile uyku apnesi arasında irtibat bulundu. Uyku apnesi de fazla horlamaya neden olmaktadır. Gün süresince bitkin seziyorsanız ve horladığınız söyleniyorsa tansiyonunuzu ölçtürmekte fayda var.

GÖZDE KANLANMA

Diyabet ve yüksek tansiyon hastalarında gözde kanlanma daha fazla görülür. Gözdeki kanlanma yüksek tansiyon bulgusudur.

BAŞ DÖNMESİ

Baş dönmesi de yüksek tansiyon bulgusudur. Ayağa kalkarken veya spor yaparken başınız dönüyorsa yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz. Baş dönmeleriniz bu zamanlarda olmuyorsa ve ara sıra oluyorsa hekime danışmakta fayda var.

KULAK ÇINLAMASI

Kulak çınlaması yaşayanlar çok değişik şeyler dinleyebilirler. Bazı araştırmalarda yüksek tansiyonun kulak çınlamasından kaynaklandığı öne sürülüyor.

Bir cevap yazın