Grip Diye Sağlık Kurumuna Gitti Bu Hale Geldi

Kırıkkale’de 2 ay evvel yüksek ateş ve halsizlik şikayetiyle sağlık kurumuna götürülüp Ankara Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’ne sevk edilen Esin Elaldı’da 4,gribin bir çeşidi olan ‘Enterovirüs D68’ virüsü saptandı. Bir anda tüm bedeni felç olan Esin, solunum makinesine bağlandı. Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Arzu Yılmaz, “Bayağı bir grip virüsü değil ama solunum yoluyla geçen bir virüs. Virüsü erken teşhis edip rehabilitasyona başladığımız için Esin’in hastalığı atlatacağından ümitliyiz” dedi

Kırıkkale’de yaşayan Behiye-Ömer Elaldı çiftinin 3 çocuğundan en miniği Esin Elaldı, 2 ay evvel yüksek ateş ve halsizlik sebebiyle ailesi tarafından sağlık kurumuna götürüldü.

Grip olduğu tanımlanan Esin Elaldı, aniden yürüyememe ve konuşamamaya başladı. Ankara Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’ne sevk edilen Esin’de, genellikle erişkinlerde görülen bir cins grip virüsü olan ‘Enterovirüs D68’ virüsü saptandı. Virüs sebebiyle bedeninin tamamı felç olan Esin, solunum makinesine bağlandı. Boğazında açılan delikten soluk alabilen Esin’in, rehabilitasyonla sıhhatine kavuşması bekleniyor.

BABA: HİÇBİR ŞEYİ YOKKEN SAĞ KOLU VE BOYNU YAKALANDI

Baba Ömer Elaldı, kızının hiçbir şeyi yokken birden rahatsızlandığını söyleyerek “1 gün evvelinde hiçbir şeyi yokken sonrasında sağ kolu ve boynu yakalandı, ateşi vardı, gripti. Sonrasında bu gidişata geldi. Şimdi tüm bedeni felç. 2 aydır sağlık kurumundayız. Ümidimizi kaybetmiyoruz, iyileşecek allahın izniyle. ‘Grip’ diye ‘ateş’ diye geçmeyelim. Lüzumlu hakimiyetleri yapalım ve yaptıralım. Hekimler iyi bir fizik rehabilitasyon ile yürüyebileceğini söylüyor” dedi.

Kızının rehabilitasyon sürecinde sürekli Ankara’da olduğunu, bu surattan işlerinin bozulduğunu ve iflas ettiğini anlatan Ömer Elaldı, “Kızım için lüzumlu olan solunum aygıtlarını sosyal medyada başlatılan destek kampanyası ile aldık. Kızımın tekerrür sıhhatine kavuşması için yetkililerden destek bekliyorum” diye konuştu.

‘BAYAĞI BİR GRİP VİRÜSÜ DEĞİL’

Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Arzu Yılmaz, “Spinal kort santral, asap sistemimizle bedenimiz arasındaki iletişimi sağlayan asap yumağına diyoruz. Spinal kordun bir kısmını yakalayan bir hastalık. Solunum yoluyla bulaşan bir virüsle ortaya çıkıyor. Bayağı bir grip virüsü değil; ama solunum yoluyla geçen bir virüs. Korunma hücrelerimizin, buna karşı verdiği karışık yanıt nedeniyle zarar oluşuyor. Bu zarar nedeniyle asap bölgesi çalışmıyor ve felç alana geliyor. Erken rehabilitasyon çok bedelli” dedi.

‘YÜRÜYEBİLME OLASILIĞI VAR’

Yılmaz, Esin’in sağlık kurumularına zamanında sevk edildiğini ve felç olmasına neden olan virüsü zamanında teşhis ettiklerini söyledi. Yılmaz, “Bu hastalıkta tanı giderekmesi çok bedelliydi. Alınması gereken misalleri aldık, ilaç rehabilitasyonuna başladık. Erken zamanda teşhis ettiğimiz için çok mutluyuz. Virüsü erken teşhis edip rehabilitasyona başladığımız için Esin’in hastalığı atlatacağından ümitliyiz. Ancak uzun soluklu bir hastalık, zamana gereksinim var. Fizik rehabilitasyona lüzumumuz var. Şu anda Esin beslenebiliyor, bizi kavrayabiliyor, tetkik ettiğimizde kızabiliyor, suskun bir biçimde ‘anne’ diyebiliyor. Babasının telefonundan çizgi film seyredebiliyor. Çok iyi bir fizik rehabilitasyon ile yürüyebilme olasılığı var. 1 günde 1 gecede fethetmek değil. Geçmişte bir hastamız yürüdü. ‘Yürür’ demeyi isterim ama çaba edeceğiz” diye konuştu.

‘SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIYOR, SİZE DE BULAŞMIŞ OLABİLİR’

Dr. Arzu Yılmaz, Esin’in felç olmasına neden olan ‘D68’ virüsünün bireylerde değişik tepkinler gösterebileceğini kaydolarak, “D68, solunum yoluyla bulaşıyor. Size de bulaşmış olabilir. Hiçbir hasar vermemiş olabilir. Ama insanların mikroorganizmalara verdikleri yanıtlar değişik olabilir. Esin’in kardeşi de geçirmiştir belki bu enfeksiyonu ama ona bir hasar vermemiştir. Esin’in korunma sistemi bu biçimde yanıt vermiş. Bunu öngörmemiz muhtemel değil. Bu hastalık kolay bir solunum yolu enfeksiyonuyla geçebilecekken, bu biçimde korunma sistemimizi donakaltıp asap sistemimize saldıran bir hastalık da olabilir, bu kolay bir biçimde geçecek hastalık da olabilir. Herkesin korunma sistemi farklı tepkiler verebiliyor. Onun korunma sistemi böyle tepki verdi” dedi.Kaynak:haberturk.com

Bir cevap yazın