Güçlü bir bağışıklık için haftada iki kaşık…

Kış aylarında kahvaltıların bırakılmazlarından biri de enerji verici ve besleyici özelliği ile tahin ve pekmez ikilisidir. İnsanın içini ısıttığı gibi, lüzumunun da daha sıhhatli bir biçimde karşılanmasını sağlar. Ancak aşırıdan kalori ve kilo alımının önüne geçmek için bu ananesel gıdanın hakimiyetli ve miktarlı tüketimi önemlidir.

Memorial Ankara Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, tahin pekmezin yararları ve tüketiminde dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi verdi.

Sıhhatlı olduğunu düşünerek miktarı kaçırmayın

Soğuk havalarda akla gelen ilk lezzetlerden biri pekmez, pekmez denildiğinde de akla ilk gelen ise tahindir. Sıhhat açısından çok bereketli olan tahin ve pekmezi tek olarak hoşlanmayanlar karıştırarak harcamayı seçim eder. Enerjisi oldukça yüksek olan tahin ve pekmezin tüketimi hudutlandırılmalı, olasıysa 2 tatlı kaşığı aşılmamalıdır.

Karışımda pekmez oranı fazla olmamalı

Bu karışım için dikkatli olunması gereken en ehemmiyetli nokta ise doğru oranın kullanılmasıdır. Tahin pekmez hazırlanırken emel pekmez tüketimini artırmak olmalıdır, tahin yalnızca lezzet verici olarak düşünülmelidir. Misalin 1 çay kadehi pekmez için ilave edilecek tahin en fazla yarım çay kadehi olmalıdır. Bu oran enerji içeriğinin balansta olmasını sağlar. Her sıhhatli gıdanın aşırısının sıhhatimiz için saklı bir risk olduğu unutulmamalıdır.

Tahin kemik sağlığına gözetiyor, kabızlığı önlüyor

Susamın farklı operasyonlara yakalanması ve ezilmesi neticesinde elde edilen tahin; soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Beden mukavemetini artırarak bu hastalıklara tutulma tehlikesini eksiltmektedir. Ayrıca hastalık döneminin da daha süratli ve aktif bir biçimde atlatılmasına da takviyeci olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı beden mukavemetini artırır. Hücre yapısını gözetici özelliği sayesinde de kanserli hücreler ile faal bir biçimde savaşır. Hammaddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile verimli yağlar kemiklerin korunmasına takviyeci olur. Sindirim sisteminin daha faal çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde tesirlidir. Zengin ölçüdeki kalsiyum içeriği kemiklerin kuvvetlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına takviyeci olur. Büyüme çağındaki çocukların kemik gelişiminin sıhhatli olması için kalsiyum kapsayan gıda maddelerinin harcanmasına büyük itina gösterilmesi gerekmektedir. Tahin mezelerde ve bazı yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır.

Karaciğer ve midenin arkadaşı pekmez öksürüğü de kesiyor

Üzüm, dut, keçiboynuzu ve harnup gibi pek çok çeşidi bulunan pekmez kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca beden mukavemetini, bağışıklık sisteminin mukavemetini artırıcı ve kuvvetlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı gözeticidir. Karaciğeri arınarak damarları açar, kan tazyikini dengeler. Hastalık evresinde ise iyileşme sürecini süratlendirir. Mide rahatsızlıklarının rehabilitasyonunda destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü çoğaldırdığı da öğrenilen yararları arasında yer almaktadır. İrin söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem erişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk ismi verilen ağız içi yaralarının rehabilitasyonunda oldukça tesirlidir. Son yarıyıllarda keklerde, pastalarda, tatlılar da şeker yerine kullanılmaktadır. Özellikle pekmez beğenmeyen çocuklara pekmez yedirmek emeliyle kullanılan bu usul sıhhat açısından oldukça bereketlidir.

Bir cevap yazın