Günde 15 Ham Badem Yediğinizde

Hem kilo vermek hem de kilosunu gözetmek isteyenler için ara öğünün çok ehemmiyetli olduğunu danışanlarıma sık sık tekerrürlerim. Bu detayı kendim de asla sıçramam. Buraya kadar tamam ama ara öğünde ne harcamak gerekir?

Zira ara öğün de fazla kaçırılırsa, fayda yerine hasar getirebilir. Benim danışanlarıma en çok önerdiğim ara öğün alternatiflerinden biri ham badem.

Şöyle anlatayım… Şayet yağ ya da tuz katılmamış haliyle başka bir deyişle ham olarak harcarsanız badem, bir hayli açıdan eşsiz bir ara öğün alternatifidir. Öncelikle beslenmeniz için zorunlu olan sıhhatli yağları alırsınız bedeninize. Sonra yükksek ölçüde protein kapsar. Uzun vakit tok meblağ ve aynı zamanda adale kütlesinin çoğalmasına da dayanakçı olur.

Peki yalnızca bu kadar mı? Netlikle değil! Gelin bir bakalım, ara öğün olarak haftada 2 ya da 3 defa bir avuç çig badem yerseniz neler olur? Kilo vermenize katkı sağlayan bu kıymetli kuru yemişten ne gibi sıhhat yararları elde edersiniz?

Tokluk hissi sağlar

Ham bademi, bir tamsal beslenme uzmanı olarak danışanlarıma önermemin en ehemmiyetli nedeni harcandığında uzun vakit tokluk hissi sağlaması. Ham bademin kapsadığı sıhhatli yağlar ve bol lif, sizi başka hasarlı atıştırmalıklara yönelmekten uzak meblağ. Bunun yanı sıra ham badem sert ve uzun vakit çiğnemeyi gerektiren bir kuru yemiş. Bu özelliğiyle de size yemek yeme, besin harcama zevkini verir. Başka Bir Deyişle kendinizi psikolojik olarak da doymuş sezersiniz.

Metabolizmayı süratlendirir

Ham bademin ehemmiyetli özelliklerinden biri de metabolizmayı süratlendirmesi. Bunu nasıl sağladığından kazançsak… Ham badem, B kompleks vitaminleri kapsar. Tiamin, niacin, B6 ve folat bademin kapsadığı vitamin ve mineraller. Bunlar da metabolima süratinizin çoğalmasını sağlar.

Kemiklerinizi kuvvetlendirir

Ara öğün olarak ham badem harcamayı önermemin nedenlerinden biri de kemikleri kuvvetlendirmesi. O ufacık badem taneleri bol ölçüde magnezyum ve fosfor kapsar. Bu içerik de kemik yoğunluğunun çoğalmasına dayanakçı olur. Bunlara ek olarak badem, magnezyum ve fosfordan azıcık daha az ölçüde kalsiyum da kapsar. Kalsiyumun, sıhhatli kemiklerin en ehemmiyetli yapı taşlarından biri olduğu artık öğrenilen bir hakikat.

Kalp sağlığına gözetir

Ham badem harcayarak kalbinize de iyi bakmış olursunuz. Bunu sağlayan faktörlerden biri bademin LDL denilen kötü kolesterolü düşürmesi. Bu da kan damarlarında riskli tıkanıklıkların oluşmasını maniler. Ayrıca kalp sıhhati için en büyük risklerden biri olan iltihaplanmayı da önler.

Ham bademin kapsadığı doymamış yağlar, Omega 3 yağ asitleri,lif, arginin ve E vitamini de kalp sıhhatini dayanaklar.

Enerji verir

Bu kadar verimi olan ham badem aynı zamanda enerji de verir. Zati ara öğün olarrak önermemin ehemmiyetli nedenlerinden biri de bu. Gün içinde düşen enerjinize derler. Bunu sağlayan ise ham bademin, son derece orantalı bir biçimde karbonhidrat, protein ve yağ kapsaması.

Badem harcamayı da mübalağa etmeyin

Dikkat ettiyseniz yazımın başında 15 tane ham badem ifadesini kullandım. Bunu neden mi yaptım? Gayet kolay. Sıhhatlı da olsa tam gıdaları harcarken dikkatli olmak ve mübalağaya kaçmamak gerekir. Aksini yaparsanız, ham badem yiyerek kilo vermek yerine vcudunuza aşırıdan yağ aldığınız için kilo alabilirsiniz.

Lütfen unutmayın… Kilo vermek de kilo gözetmek de sıhhatli olmak da sözcüğün bütün anlamıyla denge yakalatmaya bağlı!

Bir cevap yazın