Güneş Değil Güneşsizlik Hasta Eder!

Ne Yazık Ki güneşle olan şifa dolu ilişkimiz bir karalama kampanyasına kurban edilmiş gidişatta. Yıllardır güneşten uzak durmanın kıymetini D vitamini yetersizliği ve birliktesi kapımızı çalan amansız hastalıklarla ödüyoruz.

Size teklifim, yaz aylarının bu son tatilinde sıhhatiniz için ehemmiyetli bir adım atın ve güneşlenin!

Kimse koruma etkeni 30, hatta 50 olan gözeticiler olmadan kumsala gitmez oldu. Ne Yazık Ki sıhhat için son derece korkunç neticeleri olan bir karalama kampanyası ile karşı karşıyayız. Söylenenin bütün aksine, gerçek güneş değil güneşsizlik adamı hasta eder!

Son senelerde giderek çoğalan kanser olaylarının arkasında uyuyan ehemmiyetli etmenlerden birinin güneş korkusu olduğunu gösteren bir hayli araştırma var. Eksantrik ama takribî 30 yıl evvel bu korkunun tohumları atıldığında emel insanlığı cilt kanserinden gözetmekti. Gelin görün ki cilt kanseri eksilmedi, aksine tüm kanserler patladı! Neden? Zira onca sene süresince D vitamininin hayati ehemmiyeti ve insan bedeninin D vitamini birleşimlemek için güneş ışınlarına gereksinim dinlediği aslı göz arkasını edildi.

Kliniğime gelen hastalarımda ilk hakimiyet ettiğim bedellerden biri D vitaminidir. Neredeyse hepsinde bu bedelin son derece düşük olduğunu söyleyebilirim. Besinlerimizde daha öncekisi kadar D vitamini olmadığını sık sık dile getiriyorum. Bu da yetmezmiş gibi bir de üstüne güneş korkusu ilave edilince gidişat iyice korkunç bir hâl aldı. D vitamini gerçeğinde vitamin değil, güneşle aktive olan bir hormondur. Dilediğiniz kadar D vitamini zengini beslenin deriniz güneş görmezse beyhude. Bunun aksi de doğru. Başka Bir Deyişle, istediğiniz kadar güneşlenin şayet perhizinizde yeteri kadar D vitamini yoksa yeniden beyhude! Mevzubahisi olan öyle ehemmiyetli bir hormon ki, takribî 3000 geni etkilediği öğreniliyor. Bu sayı da tüm genlerimizin % 10’u anlamına geliyor.

2006 senesinde, D vitamini ve kanser arasındaki ilişkiyi inceleyen son derece kapsamlı bir araştırma1 yapıldı. Bu çalışmanın sonunda yalnızca D vitamini rezervlerini dolu tutarak kansere karşı % 60 oranında koruma sağlandığı ortaya çıkmış. Bu ne demek? Aralarında pankreas, yumurtalık, prostat, akciğer ve cilt kanserlerinin de olduğu 16 kanser cinsine karşı en tesirli korunmanız D vitamini rezervinizi dolu yakalamaktan geçiyor. Bu arada ironiye dikkatinizi sürüklemek istiyorum. Cilt kanseri olmamak ismine güneşten bucak bucak kaçarak neredeyse tüm kanserlere davetiye çıkardık; üstelik bunların arasında cilt kanseri de var!

Güneşderi Yararlanma Kılavuzu

1- Öncelikle şunu öğrenmelisiniz: Yalnızca güneşlenmeniz yetmez, kesinlikle besinlerle de D vitamini almalısınız. Yiyeceklerle alınan D vitamini faal formda değildir. Güneş, faal olmayan D vitamininin faal hale geçmesini sağlar.
2- Kanser ve bunalım olaylarının çoğalışının bir mesulü de yıllardır güneşten köşe bucak saklanmanızı öğütleyen kimyevi tıptır. Neticeler ortada: Makûs beslenmenin üstüne bir de güneşi düşman belleten bir beyin devireme ilave edilince, D vitamini rezervleri boşaldı ve kanserden bunalıma tüm hastalıklar çoğalışa geçti. Evvel bildiklerinizi unutun. Güneş değil güneşsizlik hasta eder!
3- Söylediklerimi saptırmak için tetikte bekleyenlere anekdot: Kimseye gidin marsık gibi yanın, kavrulun demiyorum. Yalnızca günde 20-30 dakika güneşlenmek gıdalarla aldığınız D vitamininin birleşimlenmesi için yeterlidir.
4- Hangi saatte güneşlendiğiniz ehemmiyetlidir. Güneşin tepede dik olduğu saatlerde UV B ışınları kazanç ve D vitamini birleşimini sağlayan, işte bu UV B ışınlarıdır. Güneşin yatay geldiği saatlerde ise, UV A ışınları kazanç. UV A ışınları D vitamini birleşimlemez ve kanserojendir. Başka Bir Deyişle, bedeninizde D vitamini birleşimlensin istiyorsanız, güneşin tepede dik olduğu saatlerde; gölgeniz boyunuzdan kısa iken güneşlenmelisiniz.
5- Bedeninize sürdüğünüz o kimyevilerle dolu güneş gözeticilerle güneşten D vitamini filan alamazsınız. Zira D vitamini yağda çözünür ve siz bedeninize yağları sürüp güneşlendikten sonra duşa girince bedeninizden akar gider. Sürdüğünüz kimyevilerin cildinize vereceği hasar da cabası… Güneşderi ancak ve ancak derinize hiçbir şey sürmeden yararlanabileceğinizi unutmayın.
6- Güneşlendikten sonra sakın hemen duş almayın. Bedeninize vitamini birleşimlemesi için bir zaman verin.
7- D vitamini rezervlerinizi doldurmak için iki etken bir arada olmalı: Hem D vitamini açısından zengin bir perhiz hem de güneş.
8- İdeal D vitamini bedeli 80-150 ng/ml olmalıdır.

Bir cevap yazın