Güneş Yanığı Nasıl ve Kaç Günde Geçer, Ne İyi Kazanç?

Hemen hemen tüm insanların beğendiği yaz mevsimi bazı meseleleri de birliktesi getiriyor. Güneş yanıkları da bunlardan yalnızca biri. Peki güneş yanığı nasıl ve kaç günde geçer, ne iyi kazanç? İşte tüm ayrıntılar…

Yazın gelmesi ile tabiat tüm şatafatı ile sanki tekerrür canlanır. Hemen hemen tüm insanların beğendiği yaz mevsimi bazı meseleleri de birliktesi getirir. Güneş yanıkları da bunlardan biridir. Ailece gittiğimiz tatil, piknik veya sahil dolaşmalarından sonra güneşin ultraviyole ışınlarının tesiri ile cildimizde yanıklar oluşabilir. Bunlar kızarıklık gibi hafif semptomlar biçiminde olabileceği gibi daha ağır olaylar şehirde de karşılaşabiliriz. Bu yanıklar hemen ortaya çıkmazlar, hakikat mesele 5-6 saat sonra belirirler. Rehabilitasyon uygulanmaz ise; ten atanmaları veya kabarcıklar oluşur. Güneş yanığı eğer çok derin değilse 3-5 gün içinde geçecektir. Biz de bu yazımızda güneş yanıklarında uygulayabileceğiniz natürel rehabilitasyon usullerini ele alacağız. Hoşluk ve Nebat Uzmanı Suna Dumankaya’nın güneş yanığını geçiren kesin çözümü de bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşte Güneş Yanıklarından Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz Tabiatl Usuller

Karbonat

Karbonat güneş yanığını geçirmek için kullanabileceğiniz en tesirli natürel maddelerdendir. Karbonat alkali özelliğinden dolayı güneş yanıklarında yatıştırıcı tesir sağlar. Bunun yanında yanığın neden olduğu da kaşıntıları geçirir. Tahriş olmuş cildin iltihaplanmasını önler. Eğer bedeninizde geniş bir alanda güneş yanıkları oluştuysa; küvetinizi soğuk –ılık arası ısıda su ile doldurun. 1 su kadehi karbonatı su dolu küvetinize dökün. 20 dakika kadar küvetinizde oturun. Yanık yerlerin suyun altında kalmasına dikkat edin. Aynı zamanda karbonatın su içinde bütün karışmasını sağlayın. Bölgesel güneş yanıkları için; 1 bardak kadar suya 4 yemek kaşığı karbonat katın ve karıştırın. Pamuk dayanağı ile etkilenen cildinize sürün. 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

Nebat Ve Hoşluk Uzmanı Suna Dumankaya’dan Güneş Yanığını Geçiren Kür Tarifi

Sual: Cildimde güneş yanıkları oluştu. Yanık rehabilitasyonunda kullanabileceğim nebatsal bir reçeteniz var mı?

CEVAP

Hoşluk Uzmanı Suna Dumankaya’nın yanıtı: Güneş yanıklarını geçiren güneş yanıklarına kesin çözüm olan tasvirim şudur;

1. Tasvirim

Aldığınız tüm ihtiyatlara karşın güneş sizi fazla yakarsa, 4 adet salatalıkla 1 adet taze patatesi blender’dan geçirin. Bunların sularını süzüp; 1 kahve fincanı maden suyu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı elma sirkesiyle karıştırın. Bu karışımı yanıklarınıza sürün. Spreyli bir şişeye koyup buzdolabında gizleyin. İçine asla içkili kolonya katmayın.

2. Tasvirim

Bir şişe madensuyunun içine iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı lavanta yağı ve dört dal taze aloevera yaprağı katın. Bu karışımı blender’dan geçirin. Ardından da spreyli bir şişenin içine koyun. Bu karışım güneş yanıklarına karşı birebirdir. Aloe vera yapraklarını internet üzerinden veya nebat satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Siyah Çay

Siyah çay, güneş yanığından dolayı tahriş olmuş cildi rehabilitasyon etmek için çok verimli antioksidanlar kapsar. Çay ayrıca cildi güneşin UV zararından gözetmeye, kaşıntıyı ve iltihaplanmanın geçmesine takviyeci olan tanenlere sahiptir. Cildin pH balansını kumpaslar. Bir demliğe 2-3 kaşık kuru çay koyun. Çay demler gibi sıcak su ile demleyin. Demlendikten sonra ocaktan alıp çöpünü süzün ve demi soğumaya vazgeçin. Daha sonra demliği buzdolabında 1-2 saat daha soğutun. Soğumuş olan bu çayı pamuk dayanağı ile cildinize emdirerek sürün. Günde 5-6 kere uygulayın. Durulamayın, üzerinizde kalmasının bir mahzuru olmaz.

Soğutma

Tüm yanıklarda olduğu gibi güneş yanıklarında da en kolay usul soğutmadır. Bu usulde kılcal damarlar büzüşerek yanığın tesiri eksilir, kaşıntı ve acısı giderilir. Islatıp buzdolabında beklettiğiniz pak bir bezi cildinizin üzerine koyun ve ısındıkça yineleyin.Öbür bir usul ise yeterli ölçüde buzu pak bir beze sarın. Bunu tampon olarak cildinize değdirin. Buzu direk cildinize sürmeyin.

Yulaf Ezmesi

Güneş yanığını ve kaşıntısını geçiren bir öbür natürel madde yulaftır. Yulaf ezmesi kullanarak güneş yanığı tedavisini süratlendirebilirsiniz. Yulaf ezmesi aynı zamanda cildin nem balansını gözetmeye takviyeci olur ve güneş yanığı tahrişlerinin geçmesine takviyeci olur. Bu usulde de küvetinize doldurduğunuz soğuk suyun içine 1 su kadehi yulaf ezmesi dökün. 20 dakika bu suda oturun. Çıktıktan sonra havlu ile kurulanmayın. Bedenin kendiliğindene kurumasını bekleyin. Bölgesel güneş yanıkları için; yeterli ölçüde yulaf ezmesi ile suyu karıştırıp lapa olana kadar kaynatın. Oda sıcaklığına düştükten sonra 2-3 saat buzdolabında bekletin. Bu lapayı yanık cildinize yapıştırarak sürün. ovarak uygulamayın . Yarım saat sonra su ile durulayın. Bunu gün içinde 3-4 kere uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera güneş yanıklarında ve güneş yanığı kaşıntısında tesirli bir rehabilitasyon usulüdür. Aloe vera aynı zamanda güneş yanığının neden olduğu acılarınızın dindirilmesini de sağlar. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Aloe vera nebatından çıkaracağınız yeterli ölçüdeki jeli buzdolabında soğumaya vazgeçin. Soğuduktan sonra krem sürer gibi yanık cildinize sürün ve kurumaya vazgeçin. Bunu günde 5-6 kere uygulayın. Aloe vera nebatını bulamaz iseniz hazır jel formlarından satın alabilirsiniz. Alo vera nebatını internet üzerinden veya nebat satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de güneş yanıklarda ve kaşıntısında tesirli bir mahsuldür. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini hızlandırır böylece güneş yanığının neden olduğu tahrişe şifa olur. Ayrıca sızı, acı ve kaşınmaları maniler. Mümkün iltihaplanmanın önüne geçer. Yeniden geniş alanı etkilemiş yanığınız varsa; küvetinizi ılık-soğuk arası ısıda su ile doldurun. Bu suya 1 su kadehi sirke katın ve içinde yarım saat kadar oturun. Ufak bölgeler için denk ölçüde su ve sirkeyi bir kapta karıştırın. Peçeteyi bu kaba bastırarak ıslanmasını sağlayın. Islanmış peçeteleri yanıkların üzerine koyun. Peçeteler natürel olarak kuruduğunda cildinizden alın. Bunu günde birkaç kere uygulayın. Anekdot: Derin yanıklarda bu usulü uygulamayın.

Süt

Sütte bulunan yağ ve mineraller güneş yanıklarını tedavisini süratlendirir. Cildin pH balansını ehemmiyetli oranda kumpaslar ve cildi nemli meblağ. 4 bardak soğuk su ile 1 bardak soğuk sütü karıştırın. Bu karışımı pak bir bez dayanağı ile güneş yanıklarının üzerine zarifçe uygulayın. Bu usulü gün içinde 3-4 kere yineleyin.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri sayesinde güneş yanıkları süratli bir biçimde iyileşir. Aynı zamanda cildi ıslatırken oluşacak bakteriyel enfeksiyonları maniler. Cilt tarafından süratlice emilen Hindistan cevizi yağı; içerisinde bulunan E vitamini sayesinde yanığa bağlı oluşacak irinin önüne geçer. Bir cezve veya mikrodalga fırında likit hale gelecek kadar ısıttığınız katı haldeki Hindistan cevizi yağını, elinizi kullanarak cildinize sürün. Anekdot: Hindistan cevizi yağını çok ısıtmayın ve cildinize sürmeden evvel ellerinizi iyice yıkayın. Katı Hindistan cevizi yağını büyük kozmetikçilerde bulabilirsiniz.

Bal

Bal natürel bir antibiyotik vazifeyi görür ve aynı zamanda cildi nemli meblağ. Balda bulunan enzimler sayesinde de güneş yanığının süratlice rehabilitasyonu sağlanır. Bal aynı zamanda yanığa bağlı acı ve şişmeleri maniler. Balı direk yanıkların üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Takribî 1 saat sonra su ile durulayın. Bunu haftada 2-3 kere yineleyin. Bunun yanında bir bardak suya katacağınız 1 kaşık balı içerek cildinizin genel sıhhatini içerden tertip etmeye takviyeci olmuş olursunuz.

Patates

Çiğ patates kullanmakta güneş kaynaklı cilt yanıklarında tesirli bir usuldür. Cildin üzerindeki ısıyı yanma hissi emerek acıyı da giderir. 1-2 adet patatesin kabuğunu soyun ve içini rendeleyin. Elde ettiğiniz lapayı cildinize yapıştırın. Kurumasının ardından yanığı serin su ile durulayın veya duş alın.

Güneş yanığı ile alakalı ehemmiyetli bilgiler

  1. Üst teni atanmış, kabarcık yakalamış ise başka bir deyişle derin yanıklarda bu usulleri uygulamayın.
  2. Güneşin en faal olduğu 10-16 saatleri arasında direk güneş ışığına çıkmayın.
  3. Bol elbiseler, güneş gözlüğü ve güneş kremleri kullanın.
  4. Güneşin cilt kanserleri ile tesirli bir iletişimi vardır. Bu surattan ihtiyatınızı almadan güneşe maruz kalmayın.

kaynak:http://www.mavikadin.com/gunes-yanigi-kac-gunde-gecer-gunes-yanigi-su-toplamasi-acisi-nasil-gecer

 

Bir cevap yazın