Hoş Et Nasıl Seçilir?

Yaz ayları mangal sevdalılarının bayram zamanıdır. Hoş bir et satın aldığınızda, dışarıda geçireceğiniz nitelikli zamanı da sağlama bağlamış oluyorsunuz, ancak bu o kadar da basit bir iş değil.

Bilge Cafe sizler için en iyi et nasıl seçilir anlatıyor. Profesyonel şeflerin tekliflerini dikkate alarak derlediğimiz bu içeriğimiz sayesinde, sizler de artık aileniz ve dostlarınızın gözünde bir et uzmanı olabileceksiniz.

Yoğun ve Katı

Satın almaya niyet ettiğiniz eti sezin. Profesyonel şefler etin yumuşak olmaması gerektiğini söylüyor. Etin yağı soğukken katıdır, bu nedenle muntazam korunmuş et sert olmalıdır.

Paketli etlerde de aynı kaide geçerlidir. Et, yoğun ve kuru olmalıdır.

Kırmızı Renk

Şefler etin her yerindeki rengin kırmızı olması gerektiğini söylüyor. Renk ne kadar sarih kırmızı olursa, tadı da o kadar hoş olacaktır. Muntazam et asla kahverengi veya gri olmaz. Kenarları dahil olmak üzere tüm et kırmızı olmalıdır.

İneğiniz Ne İle Beslendi?

Satın almak üzere olduğunuz etin geldiği hayvanın hangi koşullar altında yetiştirildiğini ve ne ile beslendiğini bilin. Satın alacağınız kutunun üzerinden veya doğrudan kasabınızdan bu bilgiyi bilebilirsiniz. Çayırda yetişen ve büyük çoğunlukla ot ile beslenen hayvanların etlerinin seçim edilmesi gerektiği mevzusunda profesyonel şefler hem fikir.

Nasıl Pişireceksiniz?

Et için alışverişe çıkmadan evvel nasıl pişireceğinize karar verin ve buna uygun bir et satın alın. Ucuz etler daha uzun pişme süresi gerektirir. Ama yemeğinizin değişik malzemelerini evvelden hazırlayıp dolaba attıysanız sizin için daha kullanışlı olabilir. Genellikle aşçılıkta ne kadar deneyim kazanırsanız, et ile yapabileceğiniz yemek çeşidi de o kadar artar.

Şefler tavuk kemiklerini haşlayarak tavuk suyu elde etmeyi öneriyor. Bütün tavuk alıp komple kendiniz ayrılarak hangi kısmın nerde olduğunu ve hangi kısım ile nasıl yemekler yapabileceğinizi keşfedin.

Etteki Yağın Rengi ve Dağılımı

Yağ hakkında öğrenmeniz gereken birkaç şey var. Uzman şeflerin verdiği bu öneriler et seçerken yaşamınızı oldukça kolaylaştıracak.

  • Şefler yağın ete serpiştirilmiş gibi olması gerektiğini söylüyor. Sanki bir mermer yüzeyin desenleri gibi yağ yapısına sahip olan et daha lezzetli oluyor. Ancak çok yoğun bir yağ yapısı etin sert olmasına neden olur. Çok yağlı yapıda olan bu etler kuşbaşı doğranarak hazırlanan yemekler için kullanılmalıdır. Et sote veya carpaccio ismi verilen İtalyan mutfağına ait bir meze misal olarak verilebilir.
  • Genç hayvanların yağı beyaz olur. Hayvan ihtiyarladıkça yağı sarıya döner. Olgun hayvanların eti daha lezzetli olur, genç hayvanlar ise onların yanında daha yavan etlere sahiptir.
  • Eğer etin dışı ince bir yağ katmanı ile kaplı ise, bu etin daha sulu olduğunun belirtisidir.

Etin Maliyeti

Ucuz et satın aldığınızda, büyük olasılıkla tuzlu suya para veriyorsunuz. Uzmanlar daha minik ve daha pahalı parçaları satın almanızı öneriyor. Bir öğünde gıdanız et ölçüyü 120 – 200 gr arasında olduğu takdirde yeterli olacaktır.

Kasabınızla Dost Olun

Eğer sık et harcıyorsanız, kasabınız ile dost olmaya çalışın. Kasabınızın adını öğrenmek ve alışveriş yaparken alıcılarının ona hürmet dinlediğini göstermek satın aldığınız etin çok daha nitelikli olmasını sağlar.

Yurtdışında Et Nasıl Seçilir?

Dini ve kültürel etraf değiştiğinde et yeme alışkanlıkları, etin maliyeti, niteliği ve tadı da değişir. Yahudiler, Müslümanlar, ve Hristiyanlar hayvanları pak ve lekeli olarak ikiye ayırır. Lekeli olanları yemek dinen yasak olarak kabul edilmiştir. Misal vermek gerekirse, Yahudiler domuz ve deve eti harcamayı günah sayarlar.

Araştırmalar gösteriyor ki bu ayrışma tamamen mahallî tarım teknolojilerindeki ayrımlardan kaynaklanıyor. Aynı zamanda harcanan hayvanın etinden bulaşabilecek hastalık rakamı en aza indirilmek istenmiş de olabilir.

En iyi eti seçerken sizin uyguladığınız usuller neler? Bizim tekliflerimizi bereketli buldunuz mu? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın