Hafıza Güçlendiren Besinler

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı hafızamızı güçlendirecek besinleri şu şekilde sıraladı;

Kuruyemiş ve Tohumlar

Psikolojik durumumuzu pozitif anlamda etkilerler. Kabak ve ayçekirdeği kognitif fonksiyonları çoğaltmaktadır. Uykusuzluk ve hafif depresyon durumlarında sakinleşmeye yardım eder.

Balık (Omega 3)

Omega 3 beyin fonksiyonlarında ciddi bir etkiye sahiptir. Davranış ve bilişsel olaylarda faydalıdır. En iyi kaynaklar: Somon, uskumru, hamsi, sardalye ve ringa balığıdır. Ceviz ve keten tohumu da etkili kaynaklar arasındadır. Eksikliğinde depresyon, disleksi (öğrenme problemi), dikkat eksikliği görülebilmektedir.

Yaban Mersini, Çilek, Böğürtlen

Beynimizi serbest radikal hasarından korumayı sağlar. Hafıza güçlendirici fitokimyasal olan antosiyani bakımından zengindirler. Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da hafıza gücünün artışı için diğer kusursuz gıdalardandır.

Süt, Yoğurt, Peynir

Muhteşem birer protein kaynaklarıdır. Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlayarak, gün içerisinde hafızanızın ayakta kalmasına katkı sağlarlar. Protein içeren gıdalar bunun yanı sıra vücudu uyaran kimyasallar olan epinefrin ve dopamin oranlarını da arttırırlar.

Yumurta

Beynimizdeki hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri (A, D, B12, B grubu) barındırır. Beyinden sinyal alıp, gönderme için lazım bir aminoasit olan tirozini içerir, bedenin dinç ve uyanık kalmasını sağlamaktadır.

Ispanak

B grubu vitaminler ile folat içerir, E vitamini bakımından zengindir. Beyin hücrelerimizi zararlı serbest radikallere karşı korur. E vitamini zengini diğer besinler: mango, badem, domates, brokoli, kivi, ayçiçek tohumu…

Su

susuzluk beynin kortizol diye adlandırılan bir hormon salgılamasına yol açar. Bu hormondaki artış beynin bilgi depolama bölümünün küçülmesine ve hafıza gücünün azalmasına sebep olmaktadır. Kortizol adrenalin üretimini de çoğaltır, bu artış beyin fonksiyonunu etkileyerek hafızamızı bozabilir.

Kırmızı Lahana

Beyin hücre hasarını düşürmek ve uzun zamanlı hafızayı canlandırmak için lazım olan polifenolleri (fisetin) içerir, bu Alzheimer hastalığının engellenmesi ve tedavisinde faydalıdır. Kırmızı soğanda iyi bir tercihtir.

Brokoli ve Kuşkonmaz

K vitamini bakımından zengin kaynaklardandır. Bilişsel fonksiyonları ve hafıza gücünü arttırmada etkilidirler.

Fıstık ezmesi

Beyinin odaklanması ve dikkat için lazım olan B6 vitaminleri bakımından zengindir. Kızarmış bir dilim ekmek üzerine 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ile üstüne koyulmuş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın