Hamilelikte Beslenme Önerileri

Hamilelik döneminde anne adayının karnında büyüyen bebek için hem daha fazla enerji ihtiyacı olmakta, hem de vitamin ve mineral ihtiyacı daha fazla artmönem kazanmaktadıraktadır. Bebeğin sağlıklkı bir oranda kilo alması annenin sağlıklı beslenmesi ile ilgilidir. Gebeliğin son üç üç aylık döneminde anne adayının kilosu ve beslenme şekli bebeğin doğumda olacak ağırlığını belirler. Anne adayının bu süreçte yetersiz beslenmesi halinde, gebeliğin olumsuz sonuçlanması bile söz konusu olabilir.

Hamilelik döneminde, hatta hamilelik fikri oluşmaya başladığında, mutlaka alınması gereken vitamin folik asittir. Folik asit gebelik döneminde faydaları araştırmalarla belirlenmiş olan tek vitamindir. Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında mutlaka alınmaya devam edilmelidir. Bu vitamin gebelikte nöral tüp defekti adı verilen bebekte oluşabilecek anomalinin önlenebilmesi açısından şarttır.

Hamilelikte Beslenme Konusunda Kilo Kontrolü Önemlidir

Hamilelikte beslenme bebeğin gelişimi ve anne adayının gereksinimlerini karşılayabilecek tek şeydir. Gebelik başlangıcında uygun bir kiloyla gebe kalmış olan kadın, sağlıklı ve düzenli beslendiğinde gebelik süresince yaklaşık olarak 9-12 kg alabilir. Hamilelikte bebeğin beslenmesi için, kadınlar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ancak asla hamile kadın iki kişilik yemek
yememelidir. Hamile kadının normalde aldığı günlük kalori ihtiyacına sadece 350 Kcal ilave etmesi yeterlidir. Sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir doğum için anne adayının dengeli beslenmesi gerekir.

Hamilelik dönemde kadınların diyet yapması bebek ve kendi sağlıkları açısından önerilmez. Fazla kiloyla gebeliğin başlaması, anne adayının ve bebeğin çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden olabilir. O nedenle anne adayı sağlıklı bir kiloda olmalıdır.

Hamilelik döneminde beslenme kuralları nelerdir?

• Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı; bunların yerine süt, ayran ve taze sıkılan meyve suları içilmelidir. Hazır meyve suları ve asitli içecekler tercih edilmemelidir.
• Katı yağlar yerine zeytinyağı tüketilmelidir.
• Yiyeceklerde tuz oranını azaltmalı ve özellikle iyotlu tuz kullanmalıdır.
• Hazır gıda ürünleri tüketilmemelidir.
• Yiyeceklerinde haftada 2 gün kırmızı ete, 2 gün balık çeşitlerine ve diğer günlerde beyaz ete yer verilmelidir.
• Sebze ve meyveler iyi yıkanarak ve mevsiminde taze olarak tüketilmelidir.

• Katkı maddesi içeren sucuk, sosis, salam gibi yiyecekler
tüketilmemelidir.

Kan şekerinin düşmesini önlemek için ara öğünler yaparak sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.
Her akşam bir porsiyon meyve ile birlikte 1 bardak ılık süt tüketin.

Hamile bir kadının günlük beslenmesi nasıl olmalıdır?

Hamilelik sürecinde kadınlar dengeli olarak beslenmeyi tercih etmelidir. Porsiyonları çok abartmadan ve sık sık yenmelidir. Mide zamanla sıkışacağı için az ama sık yemek daha faydalı olacaktır. Beslenme düzeni yeterli olan hamilelerin destek olarak vitamin, ve mineral ihtiyacı olmaz. Ancak demir eksikliği nedeniyle anemi olduğu belirlenen anne adayları demir ilaçları alarak gerekebilir. Doktorunuz hamilelik başlangıcında isteyeceği tahlillerde tüm bunları detaylı olarak inceleyecek ve gerekli tedaviyi önerecektir. Anne adayının düzenli olarak takibi yapılmalı ve kiloları gözlemlenmelidir. Gerekirse beslenme sisteminde değişiklikler yapılabilir. Bu şekilde gebelik sürecinde sağlıklı beslenme sağlanır ve obezitenin önüne geçilir.

Kaynak: https://www.bulenttiras.com/hamilelikte-beslenme- rehberi

Bir cevap yazın