Hamsiyi Hepimiz Yanlış Yiyormuşuz

Özellikle kış aylarında balık severlerin en çok beğendiği lezzetlerden birisidir hamsi… Ancak hamsiyi neredeyse hepimiz yanlış harcıyormuşuz. Hamsinin yararlarından faydalanabilmek için hamsi balığını doğru pişirmek ve harcamak çok ehemmiyetli.

Hamsi tavasından buğulamasına her biçimde afiyetle yediğimiz hamsi balığını, hepimiz yanlış harcıyormuşuz. Değişik değişik biçimlerde harcanan hamsi balığının daha evvel dinlemediğiniz püf noktalarından bahsedeceğiz.

Uzmanlar hamsi, istavrit gibi ufak balıkları kılçıkları ile yemeyi öneri ediyor. Çoğumuz ızgara ve buğulamasını yaparken hamsiyi kılçıklarından pakler ve reelinde epeyce zaman harcarız.

Biliyorsunuz ki balık Omega-3 bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Kılçığı ise de kalsiyum ve fosfor mineralleri ile zengindir. Balık kılçığının bünyesinde bulunan bu iki ehemmiyetli mineral kemiklerin kuvvetlenmesine sağlar.

Aynı zamanda kemiklerin dayanıklılığını çoğaldırır. Kemik erimesi gibi meselelerin önüne yaşanmamasını sağlar. Bu surattan kemik hastalıkları ile kasvetler yaşayan hastalar için balık etinin kılçıkla birlikte harcanması öneri ediliyor.

Tabiki her balık kılçığı ile beraber harcanmayabilir. Mesela somon ve sardalya gibi konserve balıklar yumuşak kılçıkları ile beraber harcayabilirsiniz Hamsi, istavrit de ufak bir balık olduğundan, yeniden kılçıkları ile birlikte yenilebilir.

Balık harcamamız bir hayli hastalığın önüne geçebiliyor. Mesela kalp hastalıklarını, felci, astımı, şeker hastalığını, kolesterolü, prostat kanserini önler. Ayrıca buruşukları eksiltir ve kemikleri de güçlendirir.

Diğer yararlarına değinmek gerekirse, işte balık kılçığının bedeninize sağladığı çok ehemmiyetli verimler şu şekildedir.

 • Gripten Korur
 • Nörolojik Gelişimine Destekçi Olur
 • Kalbi Korur Ve Destekler
 • Kemiklerin Kuvvetlenmesini Sağlar
 • Hücrelerin Onarımını Sağlar
 • Depresyondan Korur
 • Diyabeti Önler
 • Alzheimer Tehlikesini Eksiltir
 • Romatoid Artrite İyi Gelir

Balık Kılçığı Nasıl Harcanır?

Balık kılçığı her mevsimde harcayabilirsiniz. Balığı ve kılçığı iyice ısırıp, yemeniz gerekir. Zira balığın kılçığı boğazı tahriş edip, ciddi meselelere neden olabilir.

Göz Sıhhati İçin Hamsi Kılçığı

Yıkanmış hamsi kılçıklarını haşlayın ve suyunu süzün. Suyu iyice süzüldükten sonra fırında bir müddet kurutun.

Kuruttuğumuz kılçıkları robottan geçirin ve üzerine tuz katıp karıştırın. Sırça kavanoza koyun. çorbalarınıza, yemeklere çay kaşığı ile koyun, afiyet olsun.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Hamsiyi Hepimiz Yanlış Yiyormuşuz” üzerine 9 yorum.

 1. Balığın sadece kılçığı yenilecekse itirazım yok. Bu arada omurgası da yenirse zararlı olur mu? Zira omurgasında mundar ilik var, iyi bir şey olsa mundar ilik denmezdi. Örneğin: Lakerda yapılırken palamut ve torik balıklarında mundar ilik önceden çıkarılır. Kolay gelsin, selamlar.

 2. Yoo biz yanlış yemiyoruz ☺ çocukluğumdan beri kılçığıyla yeriz.çocuğuma da aynı şekilde öğrettim.hamsi kılçıksız yenir mi

  1. Karadeniz de hastalik oldugunu kim söyledi.adamlar yüz yasinakadar yasiyorlar..hastalik varsa çernobil faciası oldu at bak tarihini araştır…bilmeden konusma…

 3. Gerçekten doğru bir yöntem sonuna kadar katılıyorum . Biz balığı yemeyi bilmiyormuşuz teşekkür ediyorum

 4. Onu bunu bilmem de hamsi başı atılır içi temizlenir sonrasında hangi pişirme yöntemini uygularsan uygula kuyruğu hariç kılçığı ile yenilir.Hamsininki kılçık bile denilmez. Tadı zaten böyle alınır.

 5. Ha bu hamsiyi yeyun da nasil yersenuz yeyun. Cenabu hakkun bir hediyesidur. Tıpki hurma, zeytin, bal, ceviz, süt, gibidur faydalari say say bitmez.

 6. Ben kafa kuyruk her yerini yiyorum lakin kızarmış yiyorum daha sağlıklı pişirme yo temlerini denedim kızar mısın tadı hiçbirinde yok… Bunun için tavsiyeniz nedir?

Bir cevap yazın