Yaşamı güçleştiren 9 düşünce yanılgısına dikkat

Psikolog Barış Gürkaş, yaşamı güçleştiren düşünce yanılgılarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Psikolog Barış Gürkaş, “Düşünce kusurlarını şöyle bir misalle anlatacak olursak: Bazı insanların zekaları, yaşanan hadiseleri reele pek uymayan biçimde facialaştırarak açıklarlar, bir başka birey ise olan tam her şeyin kendisiyle ilişkili olduğunu düşünür. Bu ve buna eş düşünce tarzlarına biz psikologlar düşünce kusurları diyoruz. Bunlar değişik biçimlerde ve oranlarda tüm insanlarda görülmekle beraber psikolojik rahatsızlık yaşayanlarda daha fazla görülür” dedi.

Şahsın kendisine ve etrafına dönük düşünce yanılgılarının yaşamı oldukça güçleştirdiğini kaydolan Gürkaş, “İlişkilerimizi negatif tesirler. Bu düşünce kusurlarını daha ayrıntılı araştırmak ve kendinizdekilerin farkına varmak için dikkat edilmesi gerek” ifadelerini kaydetti.

Psikolog Barış Gürkaş, yaşamı güçleştiren 9 düşünce kusurunu şöyle sıraladı:

“1 Sevinci Çıkarsama: Bir gidişat karşısında destekleyici ispatlar olmadığı halde hatta reelde tersine ispatlar olmasına rağmen belirli bir neticeye erişmeyi anlatır. Misalin: İdareyicisi tarafından konuşmaya çağırılan bir çalışanın “Yaptığım işler kötü olduğu için benimle konuşmak istiyor” diye düşünmesi.

2 Seçici Soyutlama: Hadiseleri bağlamdan kopartarak bir ayrıntıya odaklanma, gidişatın daha besbelli öbür özelliklerini önemsememe etme ve bu hudutlu özellik esasında tam yaşantıyı kavramlaştırmadır. Misalin: bir konferans sonrası herkesin çok hoşlandığını söylemesine rağmen bir şahsın negatif tenkidi suratından, şahsın kendini kötü sezmesi bu vaziyeti anlatır.

3 Fazla Genelleme: Tek bir hadiseyi referans alarak genel bir çıkarım yapmak ve negatif neticeye erişmek. Misalin: sevgilisi tarafından terk edilen birinin yaşamı süresince hoşlanılmayacağını ve mutlu olamayacağını düşünmesi.

4 Geliştirme ve Küçültme: Birey bazı hadiseleri yorumlarken, öznel bir ekip ağırlıklar atfederler. Bu düşünce kusurunu yapan şahıslar kendi yaptıklarını minik yapmadıklarını ise büyük görürler.

5 İkili Düşünme: Birey vaziyeti ya hep ya hiç biçiminde algılar. Misalin: Muhteşem değilsem bu benim zafersiz olduğum anlamına kazanç.” “Bana tenkit etiyorsa beğenmiyor demektir ”

6 Şahsileştirme: Kasvette olan fertler sıklıkla kendi kendilerine ve kendi ruhsal acılarına fazla odaklanırlar. Bu sebeple negatif bir hadise veya gidişat ortaya çıktığında bunun yalanlandıkları veya yargılandıkları biçiminde kendileriyle alakalı olduğunu düşünme eğilimindedirler.

7 Facialaştırma: Minik bir bilgiden yola çıkarak, o bilgiyi de yeterince değerlendirmeden vaziyeti hep negatif olarak değerlendirmek. “İşi yetiştiremedim, beni kovacaklar”

9 Akıl okuma: Etrafımızdaki insanların düşündüğünü bildiğimizi ve onların da bizim ne düşündüğümüzü bildiklerini düşünürüz. Misalin biz konuşurken esneyen birini gördüğümüzde bunaldığını düşünmemiz buna bir misaldir.”

Bir cevap yazın