Hem Çok Tok Yakalıyor, Hem Hipertansiyona Bire Bir

Son zamanlarda ismini sıkça dinlediğimiz karabuğday kapsadığı yüksek gıda bedelleriyle sıhhatli hayat severlerin dikkatini sürüklemeye muvaffak oldu. Karabuğdayı diyetisyenler de tok yakalaması ve bedenimize sağlağığı bereketlerden dolayı öneriyor. İşte Karabuğdayı harcamanız için 13 sebep…

Karabuğday, yüksek yiyeceksel kıymete sahip protein ve ehemmiyetli seviyelerde perhiz lif, bazı ehemmiyetli vitaminler B1, B2 ve E vitaminleri ve mineralleri kapsayan bir hububat cinsidir.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger; bulgur, pirinç, irmik, makarna yerine kullanabileceğimiz sıhhatli hububat seçeneği olan karabuğdayı mutfaklarımızda sıkça kullanmamız için 13 sıhhatli sebebi açıklıyor…

1-Kumpaslı karabuğday harcayan şahısların kalın bağırsaklarının daha sıhhatli çalıştığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.

2- Karabuğday proteinlerinin biyolojik bedeli %90’ın üzerindedir. Bu bedel, misal protein olarak kabul edilen anne sütü ile yumurta proteinlerinin sahip oldukları %100 biyolojik kıymetine çok yakındır ve bu surattan karabuğday proteinleri hemen tüm değişik meyve-sebze ve tohumların proteinlerine göre besleyicilik açısından daha kalitelidir.

3-Yapılan araştırmalar karabuğdayın kumpaslı tüketiminin yüksek kolesterolü düşürmede tesirli olduğunu göstermiştir.

4-Lif içeriğinin yüksek olması ve düşük glisemik indeksi nedeniyle diyabeti olan bireyler rahatlıkla tüketebilir.

5- Yüksek lif içeriği nedeniyle tok meblağ ve kan şekerini dengeleyerek obeziteye karşı korur.

6-Karabuğday, hipertansiyon ve kardiyovasküler bozuklukların perhiz rehabilitasyonunda ve önlenmesinde kullanılır.

7- İçeriğindeki quarsetinden dolayı eforlu antioksidan kaynağıdır.

8- Karabuğday ‘fonksiyonel besin’ olarak öğrenilir. Fonksiyonel yiyecekler, hastalık oluşma tehlikesini eksilten gıdalardır.

9- Karabuğday, prebiyotik besin olması ve yüksek lif içeriği nedeniyle sütun kanserinin önlenmesinde etkilidir.

10-Nebatsal proteinlerin en iyi kaynaklarından biri olması nedeniyle özellikle vejeteryanların, gebelerin, çocukların, emziren annelerin, yaşlıların perhizlerinde kesinlikle bulunması gereken bir besindir.

11-Demir içeriği tüm hububat ve kurubaklagiller arasında azamidir. Sıklıkla kansızlık meseleyi yaşayanlar, hamileler ve bebekler için ideal bir besindir.

12- Karabuğdayda bulunan bazı anti yiyeceksel etmenlerden dolayı insan bedeninde buğday ve baklagillerden daha güç hazmedilebilir. Düdüklü tencerede pişirmek, pişirmeden bir gece evvel suda bekletmek tüketim sonrasında alana gelebilecek gaz ve kabarıklık şikayetlerini azaltabilir.

13- Gluten kapsamaması doğrultusundan çölyak hastaları ve glüten intoleransı yaşayan bireyler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Karabuğday Greçka Pilavı Tarifi

 • Hazırlama Süresi 10 dakika
 • Pişirme Süresi 20 dakika
 • Toplam Zaman 30 dakika
 • Porsiyon 3 Kişilik

Karabuğday Greçka Pilavı Malzemeleri

 • 1 su kadehi karabuğday
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 adet yeşil biber
 • 1 adet orta boy domates
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 2 su kadehi sıcak su
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • Tuz, karabiber

Karabuğday Greçka Pilavı Nasıl Yapılır

Pilav tenceresine zeytinyağını koyun. Soğanı yemeklik doğrayıp orta ateşte pembeleşene kadar pişirin. Salçayı, yıkayıp süzdüğünüz karabuğdayı, minik doğranmış yeşil biberleri koyup 1 dakika kadar yağda karıştırarak kavurun. Minik doğranmış domatesi ve sıcak suyunu koyun, tuz, karabiber, dilerseniz kimyon koyup kapağını kapatarak orta ateşte pişirin.

Bir cevap yazın