Her Anne Babanın Çocuklarına Öğretmesi Gereken 7 Şey

Bir Hayli ebeveyn genellikle çocuklarına destek etmek istedikleri vaziyetlerde kendilerini bulurlar, ancak müdahale ederse işleri daha da kötüleştirmekten korkarlar.

Ebeveynlerin çocuklarını gözetmek istemeleri tamamen basmakalıp ve natüreldir, ancak bazı şeyleri kendi başlarına halletmelerine izin vermeleri gereken gidişatlar vardır.

Onları yalnızca destekleyebilir ve onlara gelecekte kendilerini nasıl gözetebilecekleri mevzusunda değişik güçlüklerle nasıl başa çıkacaklarını öğretebiliriz.

7. “Hayır” demeyi öğrenin.

Mesele: Bir sınıf dostu çocuğunuzun bir test sırasında şike yapmasına izin vermesini ister. Çocuğunuz takviyeci olmayı kabul ederse, hoca 2 aynı cevap sayfası alır ve her iki talebenin anekdotunu düşürür.

Çözüm: Çocuğunuza, kendilerine ve kendi mücadelelerine değer kattıklarını söyleyin zira test için çok fazla zaman tükettiler ve birisi kendi bilgilerini kendi verimine kullanmak istiyor.

Çocuğunuza “hayır” demesini öğretmek için , “Henüz tamamlamadım. Beni donakaltma. ” Böyle bir rasyonel ifade çocuğunuzun kendini güvende sezmesine izin verecek ve hiç kimse onları manipüle edemeyecek.

6. Onları sessiz vazgeçecek geri dönüşleri kullanmayı öğrenin.

Mesele: Çocuğunuzun sınıf dostları her zaman onları zorbalığa uğratır ve onlarla dalga geçer. Bu, çocuğunuzun öbür mektep çocuklarının neden olduğu duygusal acı sebebiyle mektebe gitmek istememesiyle sonuçlanır.

Çözüm: Bu gibi vaziyetlerde, ebeveynler işleri daha da kötüleştirmemek için doğrudan bir çatışmaya müdahale etmemelidir. Sarihçesi, bir problemi olan bir külhanbeyi olduğunu, zira sizi trajik ve korkutmuş yaparak havalı görünmek istediklerini söyleyin.

Çocuk , külhanbeyi laflarının onları üzmemesi gerektiğini göstermelidir. Çocuk ise gülen gözlerine külhanbeyi görünümlü ve onlar umurumda değil gösteren ederken rastgele bir tepki görmez zira, sınıf dostları geri kalanı alakasını kaybedecektir.

5. Sınıflar en ehemmiyetli şey değildir.

Mesele: Çocuğunuz her zaman kötü bir anekdot alırsa, ağlamaya başlarlar zira görevle başa çıkmayı muvaffak olamadılar. Anne babalarına sınıftan bahsetmekten korkuyorlar zira cezalandırılmak istemiyorlar.

Çözüm: Bir Hayli ebeveyn, çocuklarını fark etmeden kötü anekdotlardan korkarlar. Elbette, kazanılan bilgi ehemmiyetlidir, ancak çocuklar kötü bir anekdot göstermekten korkmamalılar.

Ebeveynler çocuklarına haykırmamalı veya kötü bir anekdot almak için onları cezalandırmamalıdır. Çocuğunuza sevginizin tüm bilme galibiyetlerinin üzerinde olduğunu gösterin.

Yalnızca şunu söyleyeyim, “İyi anekdot almamalı mıyım? Üzülme. Bir dahaki sefere çivivereceksin!” Ve çocuğunuz gelecekte güçlüklerden korkmayacak .

4. Daha cılız olanlara destek etmeyi ve korunmayı öğrenin.

Mesele: Çocuk sınıf dostlarının bir çocuğu zorbalığa uğrattığını söylüyor. Çocuğunuz yanlış olduğunu öğreniyor ama nasıl destek edeceğini öğrenmiyorlar ve sınamak için korkuyorlar.

Çözüm: Pek çok çocuk daha cılız olanları korunmaktan korkuyor zira başka bir kurban olma tehlikesini almak istemiyorlar. Erişkinler aynı fobiyi yaşarlar, misalin, insanların daha düşük sosyal gruplardan gelenleri rahatsız ettiklerini görüyoruz, böylece yalnızca gözlerini âmâ ediyorlar.

Bu surattan sempatizmanın ve destek etmeye hazır olmanın çok ehemmiyetli olduğunu söylememiz gerekiyor. Çocuğunuza evin çevresinde destek etmelerini ve bir şeyden mesul olmalarını isteyin: onların bebek kardeşi, kuzenleri veya bir evcil hayvanı.

3. Yaptıklarınızı sevin.

Mesele: Mektebin, atletizm kulüplerinin, hocaların ve ev ödevlerinin kesintisiz rutinleri çocuğunuzu bitkin ve yorgun hale getiriyor. Tek istedikleri, gevşemek ya da dostlarıyla süre geçirmek.

Çözüm: Ebeveynler çocuklarının mutlu olmasını ve şahane neticeler almasını istiyor, bu surattan çocuklarının programlarını olabildiğince çok aktiflikle topluyorlar. Fakat böyle bir yaklaşım, çocuklara yalnızca sevdikleri şeylerin onları sevinç ve zafere getirebileceklerini göstermez.

Çocuğunuzun bilgisayar oyunları, spor veya sanat ve el sanatları gibi sevdiği bir hobide günde bir saat geçirmesine izin verin .

2. Egzersiz yaşamın bir parçasıdır.

Mesele: Çocuğunuz çok çekingen ve gizli. Dostlarını görmek yerine evde kalmak isterler.

Çözüm: Ekip sporunu sınamayı öner . Aynı alaka alanlarına sahip bir grup çocuğun çocuğunuz üzerinde iyi bir tesiri olacaktır. Dahası, spor, çocuğunuzun güven seviyelerine katkıda bulunur.

Ebeveynler, çocuklarının hevesleri hakkında anımsamaları ve gerçekten sevdikleri faallikleri seçmelerine izin vermeleri gerektiğini unutmamalıdır. Şayet oğlunuz dans etmeyi seviyorsa, dans edelim, beyzbolu almasına izin vermeyin. Aksi halde, sporla alakalı her şeyden nefret eder.

1. Kendini olduğun gibi sev.

Mesele: “Mary’nin hoş saçları var, Kate’in gözleri çok büyük ve çirkinim.” Er ya da geç, tam çocuklar kendilerini öbür çocuklarla karşılaştırmaya başlar ve gelecekte bir mesele olabilir.

Çözüm: Tüm çocuklar, cinsiyetlerine bakılmaksızın, çekici ve maharetli olmak isterler. Çocuklarına hoş olduklarını söylemeyi unutma. Çocuğunuzun bir idolü varsa, bebek resimlerini veya Photoshop olmadan bir resmini gösterin. Bu cins misaller, bizi hoş yapan şeyin bizim muhteşemliğimiz olmadığını, ancak hakikatte ne kadar eşsiz olduğumuzu gösterir.

Çocuklarınızın erişkin yaşamına girmeden evvel ne öğrenmelerini istersiniz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın