Her Gün Fark Etmeden Yaptığımız 11 Zararlı Şey

Alışkanlıkları değiştirmek sadece mümkün değil ayrıca gerekli, en azından Oregon Devlet Üniversite’sinden Veronica Irvin’in bir araştırmasına göre. Bazı alışkanlıklarımız o kadar uzun zamandır bizimleki onları tamamen doğru varsayarız. Çünkü güneş kremi veya tütsü kullanmanın nesi yanlış? Ancak son zamanlardaki çalışmalara göre bazı alışkanlıklar çok zararlı olabilir.

Drsağlık ekibi olarak hangi alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerektiğini bulduk.

1.Çok Fazla Güneş Kremi Kullanmak

Dışarı çıkarken güneş kremi sürülmesi gerektiğini bilir. Bu erken yaşlanma ve deri kanserinden korunmada yardımcı olur. Ancak çok fazla kullanmamak önemlidir. Güneş ışığı ve D vitamini eksikliği pankreas kanseri gibi diğer kanserlere neden olabilir.

Avustralya, Canberra’da ki Ulusal Epidemiyoloji ve Halk Sağlığı Merkezi’nde çalışan bir epidemiyelojist olan Anne-Louise Ponsonby’nin araştırmasına göre D vitamini eksikliği ve aşırı güneş koruması Multiple Skleroz için bir neden olabilir. Direkt Güneş ışığından korunmalısınız ancak aşırıya kaçmayın. Sağlık risklerinize göre hareket edin.

2.Yağ Tüketmemek

Fazla yağ tüketmek kalp hastalıklarına ve kilo problemlerine neden olabilir. Ancak yağ yemeyi tamamen kesmemelisiniz. Vitaminlerin metabolizmasında yardımcı oluyorlar. Tercihlerinize ve durumunuza göre günlük 44-78 gram iyi yağlardan tüketin.

3.Çok Fazla Sebze Tüketmek

Sağlıklı bir beslenme düzeni içerisinde sebzeler kesinlikle bulunmalıdır. Ancak uzun bir süre günde 7 porsiyon sebze ve 4 porsiyon meyve yemeniz vücudunuza zarar verebilir. Besinlerinizden en fazlasını almak istiyorsanız, taze sebzeleri(kızartılmış veya fırınlanmış değil) günde 4-5 defadan daha az tüketin.

4.Elmaları Soymak

Genelde sebzelerin bütün besin öğeleri içlerinde değildir. Quercetin’in(Kalp sağlığını destekleyen bir anti-oksidan) %100’ü Elmaların kabuğundadır. Soyulmamış elma yemek kardiyovasküler sistemin kronik hastalıklarından korunmada etkilidir. En önemli şey yemeden önce yıkamayı unutmamak, yoksa enfeksiyon kapabilirsiniz.

5.Yüksek Sesli Alarm Kurmak

Sessiz bir alarmı duymayıp uyuyakalma riski her zaman vardır, bu yüzden insanların çoğu yüksek sesli alarm kurar. Yüksek sesten dolayı tansiyon ve nabız artar.

Erken saatlerde vücut hala rahatken insanlar inanılmaz derecede hassastır. Yüksek bir ses kortizol seviyesini arttırak sağlığı etkileyebilir ve strese neden olabilir. Eğer bu şekilde uyanmak günler, haftalar, aylarca sürerse kronik bir strese neden olabilir.

2.Gelen Kutunuzu Sürekli Kontrol Etmek

İngiliz Psikoloji Kurumu’nun Meslek Psikolojisi Bölümü’nden Doktor Richard MacKinnon, e-mail in çoğumuz için sadece önemli bir iletişim aracı olmadığını ayrıca bir stres ve hayal kırıklığı kaynağı olduğunu buldu. Ve buna bağlı olarak verimliliğimiz düşer.

Bilim insanları e-mail’in negatif etkilerini en aza çekmek için kesin kurallar oluşturmaya çalışsada önerilerinin herkes için aynı etkiye ulaşmayacağı apaçık ortada. Yinede, herkese iyi gelebilecek bazı öneriler şunlar:

  • Gelen kutunuzu sabah erkenden veya gece geç saatlerde kontrol etmeyin.
  • Önce çalışıp sonra kutunuzu kontrol edin (Tabi ki eğer çalışmanızın önemli bir parçası değilse).
  • Gelen mail’ler hakkındaki bildirimleri kapatın.

7.Tütsü Yakmak

Tütsü Merkezi Sinir Sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir, stresten kurtulmamızı ve rahatlamamızı sağlar. Ancak Güney Çin Teknoloji Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre her gün sürekli tütsü yakmak Akciğer kanseri, Lösemi ve Beyin tümörü oluşumuna neden olabilir.

Tütsü mutasyonlara neden olabilir. DNA gibi genetik materyali değiştirebilecek kimyasallar içeriyorlar. Eğer rahatlatıcı bir ortam istiyorsanız, tütsü kullanabilirsiniz, ancak sonrasında biraz temiz hava almayı unutmayın.

8.Fazla Enerji İçeceği Tüketmek

Enerji içecekleri uyanmanıza ve verimliliğinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Ancak sıklıklar içmek tavsiye edilmiyor. Pasifik Üniversitesinden David Grant’in araştırması bazı enerji içeceklerinin düzensiz nabza neden olabildiğini gösteriyor.

Araştırmaya yaşları 18 ile 40 araasında olan gönüllüler katıldı. 3 hafta boyunca günde 2 defa kontrol grubuna normal bir içecek, deney grubuna ise enerji içeceği verildi. Gruplar hangi içeceği içtiklerini bilmiyorlardı. Sonuç olarak, deney grubunda yüksek tansiyon ve nabız ortaya çıktı ancak kontrol grubunda hiç bir sapma görülmedi.

9.Ağrıkesici Kullanımı

Ağrıkesiciler kronik ağrısı olanlara gerçekten de yardımcı oluyor. Ancak, Ohio Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre ağrıkesiciler iyi duyguların yoğunluğunu azaltıyorlar.

Bu araştırmada bir gruba ağrıkesici verilirken diğer gruba plasebo(ilaç gibi görünen ama ilaç olmayan madde) verildi. Sonrasında katılımcılar 40 tane fotoğrafa baktılar —- Nahoş (Açlıktan ölen çocuklar) fotoğraflar ve sevimli fotoğraflar (Kediler ile oynayan çocuklar) vardı. Her fotoğraftan sonra her katılımcının her fotoğrafın ne kadar pozitif olduğunu değerlendirmesi gerekiyordu.

Sonuçlara göre ağrı kesici alanlar bütün fotoğrafları plasebo alanlara göre daha kötü yorumladılar. Başka bir deyişle, gerçekliğin duygusal algısı bozulmuştu.

10.Kafanıza Havlu Sarmak

Kafanıza havlu sararken dikkatli olun. Unilever Araştırma ve Geliştirme’de saç bakımı üstdüzey yöneticisi olan Leon Van-Gorkom’a göre, saç ıslakken ağır bir havlu saçın kırılmasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Havlu sarmak yerine, saçtaki ekstra suyu sıkarak çıkarın ve saçınızın havada kurumasına izin verin. Fazla suyu sıkarken nazik olmaya dikkat edin ve sadece kısa bir süre yapın.

11.Duşta Uzun Süre Kalmak

Uzun süren duşlar gerçektende iyi hissettirir. Rahatlamanıza ve yardımcı olur ve duş aldıktan sonra uyumak daha kolaydır. Ancak, uzun duşlar cildinizin nemini azaltır, bu da kuru ve kaşınanan ve bir cilde neden olur. Duşunuzun süresi 10 dakikayı geçmemeli. Ne kadar kısaysa o kadar iyi!

Siz bu alışkanlıklardan hangisine sahipsiniz? Aşağıda bulunan yorumlar kısmında alışkanlıklarınızı bizimle paylaşmayı unutmayınız!

Bir cevap yazın