Her Gün İki Muz Yemenin Daha Evvel Hiç Dinlemediğiniz Verimleri

Muz yemeye her zaman bayılmışımdır. Atıştırmalık olarak, yoğurdun içinde ya da hamur işlerinde harcanabilecek eşsiz bir meyve. Muzun eşsiz ve karşı koyulamaz oluşunu hemen hemen dünyadaki herkes tarafından hoşlanılması deliller kalitede. Ancak tadının yanı sıhhatimize de bir hayli güzergahtan katkısı var.

Peki günde iki adet muz yerseniz size sıhhat açısından katkısı ne olur? Görünene göre birden fazla pozitif katkısı oluyormuş.

1. Bunalımı Önler

Yapılan araştırmalara göre, sarı renkteki fantastik meyve yüksek oranda kapsadığı triptofan isimli bir amino asit sayesinde bunalımı önlüyor. Bilindiği gibi triptofan serotonin salgılanmasında oldukça tesirli bir amino asit. Asap devim salgısı olan serotonin aynı zamanda bedenin ‘zevk hormonu’ olarak da adlandırılıyor.

2. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Muz tüketimi yüksek tansiyonu düşürür ve ayrıca felç ve kalp krizi tehlikesini eksiltir. Muzun sodyum kapsadığı öğrenilmekte. Dahası, kalbi gözeten, damarları genişletip kan akışını tertip eden potasyum açısından da zengin. Muz, sıfır tuz kapsar. Bu da yüksek tansiyonu düşürmek açısından ehemmiyetli bir noktadır.

3. Astımdan Korur

London Imperial Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, her gün bir adet muz harcayan çocuklarda harcamayanlara oranla astım görülme uğru %34 daha az.

4. Anemiye İyi Kazanç

Muz, demir kapsaması sebebiyle anemiye karşı iyi kazanç. Bedeninizin, eritrosit ve hemoglobin üretmesi için demire lüzumu vardır. Böylelikle, her gün muz yemek kan akışını da düzenler.

5. Adet Belirtilerini Eksiltir

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, muz yüksek oranda B6 vitamini kapsıyor ve bu da adet yarıyılındaki değişken ruh halinin önlenmesine dayanakçı oluyor. Öbür bir araştırmada da, yeniden muzun kapsadığı demir sayesinde adet yarıyılındaki sancıları eksilttiği belirtiliyor.

6. Mideye İyi Kazanç

Bangladeş’teki hasta çocuklara yapılan muayeneler neticesinde, muzun kabızlık ve ishali önlediği söyleniyor. Yüksek lif kapsayan muz hem sindirimi basitleştiriyor hem de özellikle potasyum olmak üzere elektrolit seviyesini dengeleyerek mümkün ishal tehlikesini azaltıyor.

7. Enerji Verir

Sporcular, enerji seviyelerini statiklemek için aralıksız olarak muz yerler. Muz; sakaroz, glikoz ve früktoz gibi natürel şekerleri kapsıyor. Muz harcanır harcanmaz size anında enerji veriyor. Yapılan araştırmaya göre yalnızca 2 muz yiyerek 90 dakika süresince rahatça spor yapabilirsiniz.

8. Zekâyı Açar

Sıhhatlı bir bedende beynin tam işlevlerini muntazamca yerine getirmesi lüzumludur. İşlevlerini yerine getirmek için de beyin glikoz ve potasyuma gereksinim dinler. Taze meyveler potasyom ve glikoz açısından zengindir. Ek olarak, orta boy bir muzun 37 mg, zekâyı açan bir mineral olan magnezyum kapsadığını hatırlatalım.

9. Stresi Önler

Son olarak, kimse stresli olduğu zamanları hoşlanmaz. B vitamini stresi eksiltmeye dayanakçı olan en ehemmiyetli vitamindir. Muz da yüksek oranda B vitamini kapsar.

Muz yemek için başka neden olabilir mi? Muzun yararlarını öğrenmeyen dostlarınız varsa onların da bilmesini sağlamak için lütfen yazıyı paylaşın.

Bir cevap yazın