Her Bayanın Öğrenmesi Gereken Yumurtalık Kanserinin 4 Erken Semptomu

Bayanlar olarak, kendi sıhhatimizi izlemek, yaşamlarımızda bulunan bayanları bilgilendirmek, dolayısıyla bu hastalığın bulgularını tanımak bizim elimizdedir. Kanser, şu anda dünya genelinde önde gelen vefat sebeplerinden biri ve Kanada’daki tüm vefatların % 30’u kanser sebebiyledir.

Kanadalı ve Amerikan Kanser Arkadaşları’na göre 2016 yılında, Kanada’da 2800 şahsa yumurtalık kanseri teşhisi konuldu. 1750 şahıs bu kanser nedeniyle ölüm etti. Aynı sene Amerika’da ise 22.280 şahsa yumurtalık kanseri teşhisi konulurken 14.240 şahsın bu hastalığı yenemediği belirtildi.

Yumurtalık kanseri, yumurtalık hücreleri malign hale gelen urlar büyüdüğünde oluşur. Bu kanser cinsi, semptomların idrak edilememesi ve tarama ile tespit edilememesi sebebiyle suskun katil olarak bilinir.

Postmenopozal bayanlarda en yaygın olmasına karşın, giderek çoğalan rakamda hadisede bayanların 30-40 yaşlarında, belki de daha gençlerde yaygınlığı görülmektedir. İngiltere’de yapılan araştırmalar, kanserin erken teşhisinin yaşamda kalma talihinizi ehemmiyetli miktarda artırabildiğini bu sebeple kumpaslı check-in yapmaya dikkat faktörüz gerektiğini gözler önüne serdi.

Yumurtalık kanseri sinsice ilerleyen ve son safhalarda kendini gösteren kanser cinslerinden biri. Şu anda kimsenin KESİN olarak güvenebileceği bir test yok. Smear testleri, malign kistleri almamakta ve hatta CA125 kan testleri dahi genellikle yanlış olumsuzlar vermektedir.

Bir değişik mevzu da semptomların bir haylisinin IBS irritabl bağırsak belirtiyi gibi değişik hastalıklarla karıştırılması ve aşama 3’e varıncaya kadar erken aşama ur tespit etilememesinin karın ve pelvik bölgede şişlik olarak görülebilmesidir.

Ancak yeni araştırmalar, erken aşama yumurtalık kanseri bulguları ve semptomları olduğunu gösteriyor. Netice olarak her bayan iyi bir gözlemci olmalı ve kırmızı sancak sallamaları gereken vaziyetleri iyi inceleme etmelidir.

4 Genel Yumurtalık Kanseri Bulgusu:

1. Kalıcı şişkinlik

Daha evvel hiç yaşamadığınız kadar aralıksız genellikle üç haftadan daha uzun sürerkabarık sezmeniz. Ne Yazık Ki kanserli urların çoğaldığına dair bir işaret olabilir.

2. Alt karın ve pelvik adalelerinin şiddetli ağrıması

Regl zamanında ağrıyan bölgelerinizi düşünün. Alt karnınız, pelvik bölge, belki beliniz ve sırtınızdaki sızılar Regl sırasında sızı bayağı olmakla beraber bu yarıyıl bittikten sonra uzun süren kalıcı sızı yeniden üç hafta veya daha fazla yumurtalık kanseri bulgusu olabilir. Bu, sızılara menopoza girmek üzere olan bayanların özellikle dikkat etmesi gerekir.

3. İştahsızlık- Tez doyma

İştahınızda üç haftadan daha uzun bir zamanda ehemmiyetli bir eksilme olduğunu fark ederseniz, hekiminizle konuşun. Mide, bağırsak hastalıklarıyla alakalı olabileceği yumurtalık kanseri bulgusu da olabilir.

4. Sık idrara çıkma

Sıvı harcamanızda bir çoğalış olmamanıza karşın aralıksız tuvalete koşuyorsanız dikkat! Yumurtalık kanserinin ilk düzeylerine sahip olabilirsiniz. Bu bulguların tümü yalnızca gastrointestinal sistemle alakalı meseleler olabilir. Rastgele biriyle karşılaşırsanız ve üç hafta veya daha fazla bir vakit süresince devam ederse yumurtalık kanseri hakkında konuşmak için hekiminizden buluşma alın.

Bayanlar olarak, kendi sıhhatimizi izlemek, yaşamlarımızda bulunan bayanları bilgilendirmek, dolayısıyla bu hastalığın bulgularını tanımak bizim elimizdedir. Bu yazıyı dostlarınız ve ailenizle paylaşarak yumurtalık kanseri ile savaşmamıza takviyeci olun!

Bir cevap yazın