Her Sabah 30 Dakika Yürümenin Verimleri

Sağlıklı bir hayat stilini gözetip bir yandan da kilo verebileceğiniz muhtelif usuller bulunmaktadır. Bunun için yaptığınız egzersizlerin kısa süreli değil uzun süreli ve kumpaslı olmasına dikkat etmelisiniz.

Bizim teklifimiz her hafta en az 150 dakika orta güçlükte egzersiz yapmanız. Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, bunalım, bazı kanser cinsleri, kalp krizi ve obezite gibi hastalıkların önlenmesine takviyeci olmak ve uzun, sıhhatli bir ömür için, olası olduğunca her sabah yarım saat yürümenizi öneriyoruz.

Nasıl yürümelisiniz

Yürüyüşe başlamadan evvel, esneme ve ısınma hareketleri yapmalısınız.

Esneme hareketleri yaparken:

 • Zıplamayın
 • Bedeninizin izin verdiğinden daha fazla esnemek için kendinizi zorlamayın
 • Esneme hareketleri süresince kesintisiz soluk alıp verin
 • Yavaş hareket edin

30 dakikalık yürüyüşünüze başlamadan evvel, sakatlanmaları önlemek ve yaptığınız egzersizin bütün emeline erişmesini sağlamak için dikkat etkeniz gereken şeyler:

 • Yürürken, ayak baş parmaklarınız ileriye bakmalı.
 • Her adımda yere evvel topuğunuz dokunmalı ve ardından beden ağırlığınızla ileri hareket etmeye devam etmelisiniz.
 • Kollarınız natürel bir biçimde hareket etmeli.
 • Omuzlarınız hafifçe arkaya doğru olmalı ve çenenizi dik yakalamalısınız. Yere bakmamaya çalışın.

Verimleri

Her sabah kumpaslı olarak 30 dakika yürümek, koşmak kadar bereketlidir. Bu egzersiz diyabet, bunalım ve bazı kanser cinsleri gibi hastalıkların ortaya çıkma tehlikesini eksiltir, kolesterol ve yüksek tansiyonla savaşmaya takviyeci olur.

Amerikan Sağlık Birliği’nin konuşmacısı Hekim Gregg Fonarow, egzersiz yapmanın erken vefat tehlikesini eksilttiği, kalp ve damar meseleleri ile savaştığı ve genel olarak sıhhatimizi gözettiğini söylemektedir. Yürüyüş yapmanın ve koşmanın, kalp ve damar hastalıkları tehlikesini eksilttiğini ispatlayan çalışmalar bulunmaktadır.

Yapılan çalışmalara göre koşmanın ve yürümenin sıhhate olan verimleri mukayese etilmiştir:

 • Yürümek kolesterolü %7 düşürürken, koşmak %4.3 düşürmektedir.
 • Yürümek kalp ve damar hastalıkları tehlikesini %9.3 eksiltirken, koşmak %4.5 azaltmaktadır.
 • Yürümek hipertansiyon olasılığını %7.2 eksiltirken, koşmak %4.2 azaltmaktadır.
 • Yürümek diyabet olasılığını %12.3 eksiltirken, koşmak %12.1 eksiltir.

Hekim Gregg Fonawor’a göre; “Bu çalışmalar yapılan egzersizlerde harcanan enerjinin, egzersizin güçlüğünden bağımsız olarak eş ölçülerde olduğunu göstermektedir. Ama daha güç egzersizler yapabilen bireyler, zaman açısından daha tesirli olması için koşuyu seçim edebilirler.” Başka Bir Deyişle bu çalışma şayet emeliniz kilo vermekse, koşmanın sizin için daha faydalı olacağını göstermektedir.

Dikkat edilecek şeyler

Genel olarak, rastgele bir fiziksel etkinlik sırasında sıhhatinizi tehlikeye atmamak için dikkat etkeniz gereken şeyler vardır. Başka Bir Deyişle yürüyüşe çıktığınızda, yürüyüş yaptığınız yer, zaman ve egzersizinize dahil olan öteki şeylere dikkat etmelisiniz.

Bizim teklifimiz egzersiz yaparken, hem rahat etmek hem de kapkaççıların gayeyi olmamak için mücevher takmamanız. Ayrıca şayet gün doğuşu, gün batışı veya gece zamanı gibi ışığın az olduğu zamanlarda yürüyüşe çıkıyorsanız, renkli giyisiler veya ışığı yansıtan bir ceket giymelisiniz.

Grup halinde yürüyüş yapmak güvenliğiniz açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca yürüyüşe çıkarken lüzumunuz olması olasılığına karşı yanınıza cep telefonunuzu ve kimliğinizi kesinlikle alın. Ek olarak, ailenize yürüdüğünüz rotayı, vaktini ve ne zaman yürüyüşe çıkacağınızı söylemeyi unutmayın.

Bunların yanı sıra, yürüyüş sırasında dikkatiniz parçalamamalı. Çevrenizde olup bitenlerin farkında olmalısınız. Şayet yürüyüş sırasında kulaklık ile müzik dinliyorsanız, sesi trafiği veya çevrenizda olanları dinleyebileceğiniz kadar kısık olmalıdır.

Bir cevap yazın