Her Sabah 30 Dakika Yürümenin Faydaları

Sağlıklı bir yaşam tarzını koruyup bir yandan da kilo verebileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunun için yaptığınız egzersizlerin kısa süreli değil uzun süreli ve düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Bizim önerimiz her hafta en az 150 dakika orta zorlukta egzersiz yapmanız. Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, depresyon, bazı kanser türleri, kalp krizi ve obezite gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak ve uzun, sağlıklı bir ömür için, mümkün olduğunca her sabah yarım saat yürümenizi öneriyoruz.

Nasıl yürümelisiniz

Yürüyüşe başlamadan önce, esneme ve ısınma hareketleri yapmalısınız.

Esneme hareketleri yaparken:

 • Zıplamayın
 • Bedeninizin izin verdiğinden daha fazla esnemek için kendinizi zorlamayın
 • Esneme hareketleri boyunca sürekli nefes alıp verin
 • Yavaş hareket edin

30 dakikalık yürüyüşünüze başlamadan önce, sakatlanmaları önlemek ve yaptığınız egzersizin tam amacına ulaşmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken şeyler:

 • Yürürken, ayak baş parmaklarınız ileriye bakmalı.
 • Her adımda yere önce topuğunuz değmeli ve ardından beden ağırlığınızla ileri hareket etmeye devam etmelisiniz.
 • Kollarınız doğal bir şekilde hareket etmeli.
 • Omuzlarınız hafifçe arkaya doğru olmalı ve çenenizi dik tutmalısınız. Yere bakmamaya çalışın.

Faydaları

Her sabah düzenli olarak 30 dakika yürümek, koşmak kadar faydalıdır. Bu egzersiz diyabet, depresyon ve bazı kanser türleri gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır, kolesterol ve yüksek tansiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Amerikan Sağlık Birliği’nin konuşmacısı Doktor Gregg Fonarow, egzersiz yapmanın erken ölüm riskini azalttığı, kalp ve damar sorunları ile savaştığı ve genel olarak sağlığımızı koruduğunu söylemektedir. Yürüyüş yapmanın ve koşmanın, kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığını kanıtlayan çalışmalar bulunmaktadır.

Yapılan çalışmalara göre koşmanın ve yürümenin sağlığa olan faydaları kıyaslanmıştır:

 • Yürümek kolesterolü %7 düşürürken, koşmak %4.3 düşürmektedir.
 • Yürümek kalp ve damar hastalıkları riskini %9.3 azaltırken, koşmak %4.5 azaltmaktadır.
 • Yürümek hipertansiyon ihtimalini %7.2 azaltırken, koşmak %4.2 azaltmaktadır.
 • Yürümek diyabet ihtimalini %12.3 azaltırken, koşmak %12.1 azaltır.

Doktor Gregg Fonawor’a göre; “Bu çalışmalar yapılan egzersizlerde tüketilen enerjinin, egzersizin zorluğundan bağımsız olarak benzer miktarlarda olduğunu göstermektedir. Ama daha zor egzersizler yapabilen kişiler, zaman açısından daha etkili olması için koşuyu tercih edebilirler.” Yani bu çalışma eğer amacınız kilo vermekse, koşmanın sizin için daha yararlı olacağını göstermektedir.

Dikkat edilecek şeyler

Genel olarak, herhangi bir fiziksel aktivite sırasında sağlığınızı riske atmamak için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Yani yürüyüşe çıktığınızda, yürüyüş yaptığınız yer, zaman ve egzersizinize dahil olan diğer şeylere dikkat etmelisiniz.

Bizim önerimiz egzersiz yaparken, hem rahat etmek hem de kapkaççıların hedefi olmamak için mücevher takmamanız. Ayrıca eğer gün doğuşu, gün batışı veya gece vakti gibi ışığın az olduğu zamanlarda yürüyüşe çıkıyorsanız, renkli giyisiler veya ışığı yansıtan bir ceket giymelisiniz.

Grup halinde yürüyüş yapmak güvenliğiniz açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca yürüyüşe çıkarken ihtiyacınız olması ihtimaline karşı yanınıza cep telefonunuzu ve kimliğinizi mutlaka alın. Ek olarak, ailenize yürüdüğünüz rotayı, süresini ve ne zaman yürüyüşe çıkacağınızı söylemeyi unutmayın.

Bunların yanı sıra, yürüyüş sırasında dikkatiniz dağılmamalı. Etrafınızda olup bitenlerin farkında olmalısınız. Eğer yürüyüş sırasında kulaklık ile müzik dinliyorsanız, sesi trafiği veya çevrenizda olanları duyabileceğiniz kadar kısık olmalıdır.

Bir Cevap Yazın