Her Safra Kesesi Taşı Operasyon Gerektirmez

Safra taşları, yüksek yağ oranı ve kolesterole bağlı oluşan ve safra kesesinde biriken, sert ve çakıl eşi yaradılışlardır. Safta taşlarından muzdarip olanlar genellikle sarışın, 40 yaş üstü, fazla kilolu ve birden fazla doğum yapmış kadınlardır.

Safra kesesi taşları, yüksek yağ oranı ve kolesterole bağlı oluşan ve safra kesesinde biriken, sert ve çakıl eşi yaradılışlardır. Safta taşlarından muzdarip olanlar genellikle sarışın, 40 yaş üstü, fazla kilolu ve birden fazla doğum yapmış kadınlardır.

Safra kesesininde oluşturulan bir taş olan kalsiyum kristallerine bilurubin aşırılığı veya klostrol neden olabilir. ancak safra taşı, safra kesesi, safra kanalı veya safra yollarının rastgele bir yerinde de oluşabilir. Safra taşları çok minik ya da çok büyük olabilir.

Safra kesesi taşları iki cinstir :Kolesterol cinsi: Bu taşların yapısında 70 veya % 80 kolesterol kapsar. Bu taşlar genellikle yeşil, sarı veya daha az sıklıkla beyaz renktedir

Pigment taşları: Daha minik ve daha koyu renktedirler. Bu taşların yapısında % 20’sinden az kolesterol içeriği mevcuttur. Bu taşlar ağırlıklı olarak kalsiyum tuzları ve bilirubin içermektedir.

Safra Taşı Bulguları

Bir safra kesesi taşı yaradılışı ve varlığı hiç bir bulgu göstermeyebilir, ya da mevcut pozisyonundan salgıyla beraber safra kanallarına taşınır bu taşınma esnasında geçici spazma biliyer kolik neden olabilir. Safra kesesi taşı yaradılışının başlıca bulguları genellikle şunlardır: Karın veya sırt ya da omuz sızısı, mide bulantısı, baş dönmesi, mide gazı , yüksek ateş , sızı, tende sararma, vb.

Safra Kesesi Taşları İçin Natürel Tedavi

Isırgan otu Urtica dioica: Safra taşı yaradılışını önleyen şifalı bir nebattır. ısırgan otuda, maydanoz gibi, taş yaradılışını önleyebilir ya da taşlar ufakken vucuttan atılmasını kolaylaştırır.

Karahindiba Taraxacum officinale: En iyi idrar uyarıcı şifalı nebatlardan biridir. Vucutta birikmiş zehirli maddeleri ortadan kaldırır, kolesterolü eksiltir, ürik asiti vucuttan uzaklaştırır, şeker hastalığının semptomlarını giderir. 1kaşık kurutulmuş biberiye yaprağı ve kökleri 1 litre su içinde kaynatılır ve bu günde 3 kadehe kadar içilir.

Ayı üzümü Arctostaphylos uva-ursi: Safra kesesi taşı rehabilitasyonunda çok tesirlidir ve taş yaradılışını maniler, tesirli bir mikrop öldürücüdür, safra taşının semptomlarından biri olan enfeksiyon yaradılışını maniler 1 litre soğuk su içerisine dört kaşık kurutulmuş yaprakları ilave edin 4 saat süresince bekletin. Günde 3 kadeh için

Darı Püskülü Zea mays: Fincan başına iki kaşık darı püskülü 20 dakika kaynatın bu idrar yolları için faydalı bir uyarıcır. Günde 4 fincan içebilirsiniz.

Su Teresi Nasturtium officinale: Bu nebatın kullanımı, böbrek ve safra kesesi taşlarının yaradılışını önlemeye dayanakçı olur . Ancak su teresi bir gözetici olarak kullanılır, iyileştirici gidişatlarda kullanılmamalıdır zira böbrekler ya da mesane irinli olabilir, bu nebat cerahati artırabilir.

Celandine Chelidonium majus: Özellikle safra taşı veya safra noksanlığı gibi safra meseleleri için uygundur. Bu nebat ekstresi eczanelerde satılmaktadır.

Nane Mentha ssp.: Nane yatıştırıcı özellikleri ile sızının eksiltilmesi için çok faydalı olacaktır.

Tarhun otu: Artemisia dracunculus: Önleyici rehabilitasyonda tesirli olabilir. Bir çeşni olarak kullanıldığı gibi infüzyon 5g. kurutulmuş yapraklar 250ml. su haricinde kaynatılır ve harcanır

Zerdeçal Curcuma longa: Büyük safra kesesi taşlarını küçültmek için kullanılır. Bu baharat bazı yemeklerde kullanılmalıdır. Zerdeçal, bazı baharatlara, köri, kişniş, zencefil, kakule, kimyon, hardal karıştırılarak da kullanılır

sağlıcakla kalınız..

Bir cevap yazın