İnsan bedeni hakkında yeni keşfedilen 5 reel

Bedenimiz bir hayli sırrı içerisinde barındırıyor. İnsan bedeni hakkında öğrenmediğimiz de bir hayli özellik var…

Hıçkırık, atalarımızdan bize miras

Hıçkırıklar, 370 milyon sene evvel yaşamış olan uzak atalarımızın bir parçasıdır. Bu adamlar ummanda yüzüyordu ve vücutlarını buna göre ayarlamışlardı. Vücutları, solungaçları ve akciğerleri ile aynı anda sağlanıyordu. Avusturalya’da hala bu usulü kullanarak soluk alabilen balıklar var.

Hıçkırık dediğimiz mekanizmanın takviyesiyle, atalarımız akciğerlerini su girişinden koruyordu.

IQ’nuz ne kadar yüksekse, düşleriniz o kadar ilginçtir

Bilim adamları, yüksek akıllı insanların daha düşük IQ’lu insanların hayallerinden daha parlak ve uzun ömürlü düşler gördüğünü iddia ediyor.

Fakat geceleri gördüğünüz düşleri andıramazsanız üzülmeyin, çoğu insan hayallerini anımsamıyor zira ortalamada bir düş yalnızca birkaç saniye sürüyor…

Ayaklarınızla sarımsak yiyebilirsiniz

Ayaklarınızın tabanını sarımsak ile ovarsanız, 30 dakika sonra tadını ve kokusuna ağzınızı sezeceksiniz. Hepsi sarımsağın mekanik tahribatı sırasında oluşan ve organik bir bileşik olan allisin’den kaynaklanıyor.

Allisin hücre çeperlerine nüfuz edebilmekte, kan dolaşımı yoluyla gezebilmekte ve tat tomurcuklarına erişebilmektedir. İşte bu surattan sarımsak yemekten beğenen insanların yalnızca ağızlarından bedeninden de kötü bir kokusu vardır. Zira koku kanda çözülür.

İdeal memelerin oranını hesaplamak

Bilim adamları güya bir “üçgen kaideyi” hesapladılar.

Buna göre, memelerin ideal oranlara sahip olup olmadığını kavramak için göğüsler üzerinde bir ABC üçgeni kurulur. AC hattının uzunluğunu zekâsal olarak yarıya ufalan ve neticeyi AB veya AC hatlarını uzunluğuna ufalan.

İdeal memeler 0,4 ila 0,6 oranında olmalıdır. Netice 0,4’ten ufaksa göğüsler sarkmış demektir. Şayet yüksek ise, göğüsler çok yüksek demektir.

Çoğu kalp krizi pazartesi günü gerçekleşir

Pazartesi günü kalp krizi geçirme tehlikeyi, erkekler için %20, bayanlar için %15 oranında çoğalmaktadır. Çoğalış sebebi ise işe geri dönme gerekliliğinin getirdiği stres olarak söyleniyor. Ancak, bilim adamları bizi hafta sonu içkinin de kalp krizi için bir neden olabileceği mevzusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın