İnsanlık kadar daha önceki: Aralıklı oruç yakalamanın verimleri

Türkçeye ‘aralıklı oruç’ biçiminde çevrilen intermittent fasting son zamanlarda isminden sık sık laf ettirmeye başlasa da, hakikatinde insanlık kadar daha önceki bir beslenme biçimi. Güne kahvaltı sıçranarak başlanılması ve yemek yenilen müddetin kısıtlı olması, ona aralıklı oruç adının verilme sebebi. Peki bu beslenme biçimi neden bereketli? Kimler aralıklı oruç meblağken dikkat etmeli? Hangi hastalıklar bu biçimde beslenilerek önlenebilir? Bu suallerin cevaplarını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Sıhhatli ve dinamik olmak için aralıklı oruç

Bir cerrah olan Dr. Steven Guardy aralıklı orucun insan bedenine en uygun beslenme biçimlerinden biri olduğunu alttaki laflarla söylüyor:

Atalarımız sabahları mağaradan çıkıp “Bugün kahvaltıda ne var?” demedi. Ne kahvaltı vardı, ne buzdolabı, ne de rastgele bir gizleme usulü. Dolayısıyla o yarıyılda insanlar olarak kahvaltıyı bulmak zorundaydık ve bu çoğu zaman akşam yemeğine kadar hakikatleşmiyordu. Bir başka ehemmiyetli mevzuysa insanlar olarak yağ depolama özelliğimizin olması. Yemek bulamadığımız zamanlarda -ki bu daha öncekinden çok sık olurdu- depoladığımız yağı kullanırdık.”

Nefrolog böbrek hastalıkları uzmanı Dr. Jason Fung ise, Dr. Guardy’nin laflarını şu ifadelerle destekliyor:

“Bir de hastalıklar var. Hasta Olduğumuzda ilk yaptığımız şey yemeyi vazgeçmek olur. Tam insanlar ve hayvanlar yapar bunu. Bu noktada hakikatleşen şey sihrime hormonunu da kapsayan karşı tertip edici hormonların durdurulmasıdır. Kandaki glikoz seviyeleri düşer ve bu da hastalıkların gelişmesini maniler. Başka Bir Deyişle hastayken iştahımızın olmaması düşündüğümüzden çok daha karışık ve daha önceki bir alışkanlıktır.”

Aralıklı oruç ve kilo vermek

Omurilik cerrahı Dr. Carrie Diulus, daha öncekinden bir obez olduğunu ve aralıklı oruçla kilo verdiğini belirtiyor. Aralıklı oruç her ne kadar kilo verme emelli olmayan bir biçimiyse de, bu emelle uygulandığında işe yarayabiliyor. Dr. Diulus bunu şu biçimde söylüyor:

“Kilo vermek için yağ yakmak gerekir. Değişik teknikler kullanılarak yapılan aralıklı oruçta bedeni şeker yakma halinden yağ yakma haline geçirmek olası. Protein ve karbonhidrat alımını kısıtlı yakalayıp yağ alımına klasik devam ederek bu asıllaştırılabilir. Ancak bunu muvaffak olmak için bedenin zamana gereksinimi var.”

Aralıklı orucun verimleri

Aralıklı oruç biçimindeki beslenme cinsinde, yemek yenilmediği esnada hücre tahribi reelleşiyor. Her ne kadar kulağa iyi bir şeymiş gibi gelmese de Dr. Fung, bunun bereketini şu biçimde söylüyor:

Herkes hücre imhasının kötü olduğunu düşünüyor. Ancak gidişat öyle değil. Mutfağınızı yenilediğinizi düşünün. İlk yaptığınız şey her şeyi devirmek olur. Daha Önceki dolapları devirmeden yerlerine yenilerini inşa edemezsiniz. Hücre tahribi de böyle bir şey. Düzgün çalışmayan hücreleri ve proteinleri devirip yerine yeni ve sıhhatli olanları koyuyorsunuz. Yemediğiniz sırada can veren hücrelerin yerini, tekerrür beslendiğiniz esnada yeni ve sıhhatli hücreler alıyor.

Ayrıca yemek yediğinizde insüline ilettiğiniz ileti yemeğin mevcut olduğudur. Bu vaziyette hücreleriniz gelişmeye devam eder. Ancak yemek yemediğinizde bunun bütün tersi olur ve bedendeki hastalık hücreleri gelişmeyi durdurur. Kanser hücreleri, polikistik over, polikistik böbrek ve Alzheimer hücreleri buna dahildir. Oruçla bunların gelişmelerini yasaklamanız, obezite ve tip 2 diyabet gibi metabolik belirtileri önlemeniz olası.”

Dr. Guardy ise aralıklı orucun beyin işlevleri için ne kadar ehemmiyetli olduğunu şu ifadelerle anlatıyor:

Beyin, uyku sırasında kan akışına lüzum dinler. Bu onun sıhhati için ehemmiyetlidir. Ancak yatmadan evvel yemek yendiğinde sindirim sistemi çok fazla enerji harcar ve tüm kan akışı bağırsağa yönlenir. Bu surattan günün son öğünüyle uyku arasında en az 4 saat olmalı. Bu biçimde beyne yeterli ölçüde kan akışı sağlanmış olacak. Şayet beyninizin sıhhatli bir biçimde çalışmasını ve büyümesini istiyorsanız yemek yemeye günde asgari 12-14 saat ara vermelisiniz. Alzheimer genine sahipseniz, bu müddetin 16 saate çıkması gerekiyor. Misalin; akşam 18:00’de son öğününüzü yiyip, bir sonraki gün sabah 10:00’da kahvaltınızı yapmalısınız. Saatleri kendinize göre uyarlayabilirsiniz.”

Kimler aralıklı oruç uygulamamalı?

Aralıklı oruç her ne kadar çok verimli olsa da, uygulanmaması gereken gidişatlar da yok değil. Hamile veya emziren bayanlar, beslenme beceriksizliği olanlar folik asit yetersizliği vb., çocuklar, anoreksia seviyesinde cılız olanlar aralıklı oruç biçiminde beslenmemeli. Ayrıca insülin mukavemeti yüksek olanlar ve tip 2 diyabet hastaları da bunu uygularken çok dikkatli olmalı ve karbonhidrat alımlarını hudutlu yakalamalı. Zira aralıklı oruçta beslenme süresi kadar neyle beslenildiği de çok ehemmiyetli.

Kaynak: uplifers

Bir cevap yazın