Isırgan Otunun Yararları


Isırgan otuna üryan elle değmek dayanılmaz kaşıntılara neden olsa da yararı saymakla bitmiyor. İşte ısırgan otunun yararları… Isırgan otunu kimler harcamalı? Isırgan otu kimler için mahzurlu… İşte detaylar…

Isırgan otu, bağışıklığı kuvvetlendiren, iyi mizaçlı prostat gelişmesini yasaklayan, kan şekerini düşürücü ve romatizma sızılarına karşı faalliğiyle tanınan bir nebattır. Isırgan otunun, yaprağı, kökü ve tohumları nebatsal rehabilitasyonda kullanılır. Isırgan otu, üryan elle değildiğinde kaşındırıcı ve yakıcı özelliğe sahiptir. Isırgan otu, yararları saymakla bitmeyen bir nebattır. Oldukça faydalı olduğu belirtilen ısırgan otu, değildiğinde cildi imha eder. Bu kötü özelliği görmezden kazançsak bu nebatın pek çok yararı vardır. Isırgan otunun birtakım hastalıkların rehabilitasyonunda da destekçi olduğu uzmanlarca söylenir. Isırgan otu, insanların iyileşme sürecini kısaltır. Isırgan otu yalnızca ülkemizde değil dünya çapında da çok seçim edilen bir nebattır.

ISIRGAN OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

● Kansızlık rehabilitasyonu gören şahıslar yan mahsul olarak kullanabilir.

● Adet yarıyılında görülen gerginliği önler. Kasık sızısını eksiltir.

● İdrar meseleyi yaşayan şahıslara yararlıdır.

● Isırgan otu kanser hastalığını önler.

● Tansiyon ve kolesterol meseleyi olan şahıslara günde bir fincan ısırgan çayı nasihat edilir.

● Bedendeki ödemi atar.

● Demir eksikliği olan şahıslara nasihat edilir.

● Isırgan otu sindirim sistemine iyi kazanç. Bir Hayli uzvu pakler.

● Artrit semptomlarına gevşetir, enfeksiyonlara karşı mukavemet kazandırır.

● Lohusa bayanların ısırgan çayını içmesi ve ısırgan yemeği harcaması önerilir. Süt yapan ısırgan otu sütün niteliğini de artırır.

● İktidarsızlık meseleyi yaşayan şahıslara destekçi olur.

●  Böbrekleri pakler ve karaciğerin yenilenmesini sağlar.

●  Soğuk algınlığına karşı oldukça tesirlidir ve bağışıklık sistemini de güçlendirir.

●  Diyabet ve romatizmal hastalıkları olan şahısların kullanması önerilir.

●  Öksürük problemi olan şahıslara sık sık ısırgan otu çayı içmesi nasihat edilir.

●  Ergenlik sürecinde çıkan sivilceleri iyileştirir ve ödem söktürür.

●  Yorgunluk ve halsizliğe iyi kazanç.

●  Kandaki şeker seviyesini dengeler ve kanı pakler.

●  Kabızlık meselesini giderir.

Yararı saymakla bitmeyen ısırgan otunun ciddi derece de faktör madde olduğu unutulmamalı. Isırgan otunu daha evvel hiç kullanmadıysanız ilk evvel nebatın sizde alerji yapıp yapmadığını görmek için azar azar kullanın. İlk kullanımın ardından rastgele bir mesele yaşamazsanız kesintisiz kullanabilirsiniz. Isırgan otunun hem yemeğinden hem çayından faydalanabilirisiniz.

Isırgan otu çayını sindirim meseleyi olan şahıslar, yemeğini böbrek ve mesane meseleyi yaşan şahıslar ve şampuanını da egzama ve saç meseleyi yaşayan şahıslar rahatlıkla kullanabilir.

ISIRGAN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Yaprak çayı: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırganotu yaprağı, orta boy bir su kadehi dolusu kaynar suyla demlenir, 5-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 kadeh yeni demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında tatlandırılmadan içilir. Kokusunu veya tadını rahatsız edici bulanlar çaylarına azıcık nane, kekik,  papatya veya  civanperçemi ilave edebilirler.

Gövde ve yaprakların çayı: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış gövde ve yaprak bir su kadehi ılık suda bir ölçü bekletilir. Daha sonra hafif ateşte kaynama derecesine kadar ısıtılır ve bir ölçü kaynatıldıktan sonra dinlenmeye vazgeçilir. Süzülen bu dem günde birkaç kere içilerek tazece harcanır. Bu biçimde mide rahatsızlıkları, bahar bitkinlikleri, soğuk algınlıkları gibi şikayetler giderilebilir.

Kök çayı: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, bir su kadehi dolusu soğuk suya ilave edilir, hafif ısıda kaynama derecesine getirilir, 4-5 dakika kaynadıktan sonra, ateşten indirilip 5-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 3 kadeh taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

Tohum çayı: Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı tohum, orta boy bir su kadehi dolusu kaynar derecede sıcak su ile haşlanır, üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 kadeh taze demlenmiş çay, yemeklerden yarım saat evvel soğutulmadan içilir.

ISIRGAN OTU ÇAYI TARİFLERİ

TARİF 1

2-3 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu bir kadeh 150 ml suyla kaynatıp 10 dakika bekletin, daha sonra süzün. Rehabilitasyon kastıyla günde iki-üç kadeh olmak üzere, iki-üç hafta ısırgan otu çayı için.

TARİF 2

Taze yapraklardan yapılan çay: Bir litre suyun dörtte üçünü 40 gram ısırgan otunu yapraklarıyla kaynatıp, 15 dakika bekletin. Kalp ve böbrek işlevlerinin beceriksizliği neticeyi oluşan ödem vaziyetinde bu çay içilmemelidir. Kuşkulu vaziyetlerde doktorunuza başvurun.

TARİF 3

Yaklaşık 800 gram taze filiz ve yaprakları dört karakter yemek için yeterlidir. İlkin iyice yıkanarak, içinde bol su bulunan büyük bir kapta azıcık haşlanmalıdır. Kaynamış suyu dökün ve ısırgan otunu soğumaya vazgeçin. Daha sonra yaş yaprakları rulo biçiminde yuvarlayın ve şerit halinde kesin. İçinde, ince kıyılmış soğan veya iki-üç diş sarımsak bulunan zeytinyağında; hafif ateşte kavurunuz. İsteğe göre tuz, karabiber ve baharat ilâve edilebilir.

Bir cevap yazın