Kaçınılması Gereken 8 Yiyecek Kombinasyonu

Hepimiz sağlığımızın büyük ölçüde yediklerimize bağlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle yiyeceklerimiz sadece lezzetli değil aynı zamanda bedenlerimiz için de iyi olmalı. Ancak, bazen yanlış yiyecek kombinasyonu, elde etmeye çalıştığınız sağlığınızdan sizi edebilir.

Drsağlık sizlere kaçınılması, sağlığımız için daha iyi olan 8 yiyecek kombinasyonunu açıklayacak. Ayrıca, bu makalenin sonunda size birkaç harika beslenme ipucu vereceğiz! Keyfini çıkarın!

8. Kakao + süt

Kakao, oksalik asit bakımından zengin olup  kalsiyum emilimini engeller. Kalsiyum ile kombine edildiğinde, bu asit ,  böbrekleriniz için kötü oksalat kristalleri oluşumuna sebep olur. Elbette, haftada bir bardak sıcak çikolata zarar vermez, ancak özellikle böbrek sorunlarınız varsa dikkatli olun.

  • İpucu : Yağlar oksalat emilimini kolaylaştırır, böbrek taşlarına eğilimli iseniz yağsız süt ile kakao yapabilirsiniz.

7. Salata + Limon veya Sirke

Sebzelerde ve yeşilliklerde bulunan birçok vitamin ve diğer değerli besinler (karotenoidler gibi) düzgün emilim için yağa ihtiyaç duyar . Salatalarımızı yalnızca limon veya sirke ile yediğimizde, kendimizi büyük miktarda sağlıklı besin unsurlarından mahrum bırakırız.

  • İpucu: Eğer bitkisel yağların hayranı değilseniz (çok şaşırtıcı olsalar da, bize genç ve hoş kalmamıza yardımcı olur), salatanıza – bir avokado, zeytinyağı ya da fındık – diğer yüksek yağlı ürünler eklemeyi düşünebilirsiniz.

6. Peynirli makarna + domates

Nişastalı karbonhidratlar, makarna ağzımızda sindirmeye başlarız. Bu, tükürüğümüzde bulunan özel bir fermente ptyalin yardımı ile yapılır. Domatesler,  az miktarda olsa bile bu mayayı parçalayan asitler (malik, oksalik, sitrik) içerir. Bu, nişasta sindiriminin engellenmesine yol açar. Peynirde bulunan proteinler de bu durumu kötüleştirebilir.

  • İpucu: Asit olmayan taze veya fırında pişmiş sebzeler ve yeşillikler (fesleğen gibi) makarnanıza büyük katkı sağlayabilir!

5.Yumurta + Pastırma

Hepimiz çok sevdiği bu kombinasyon protein açısından zengindir ve bilim adamları, bunun sağlık için çok iyi olmadığını düşünüyor. Vücudumuz bu tür ürünleri sindirmede çok fazla enerji harcıyor. Bu nedenle, yumurta ve pastırma yediğimizde, günün başında ihtiyacımız olan enerjiden kendimizi mahrum ederiz.

  • İpucu: Pastırmayı domatesle değiştirin. Yumurtalarda bulunan antioksidan selenyum , domateslerden getirilen asitlerle daha iyi sindirilir. Ve domateslerde likopen, yumurta sarısının E vitamini ile kombine edildiğinde sizin için daha sağlıklı etkiler gösterir.

4. Kepek + Süt

Kepeğin içindeki fitik asit kalsiyum ve magnezyum ile birleştirilir ve çözünmez bileşikler oluşturur. Aynı zamanda bu mineralleri vücudunuz için erişilebilir kılmaz. Bu asit ayrıca buğday unu ve yulaf ezmesinde bulunur, ancak daha az miktarda bulunur. Bu nedenle bu ürünlerin sütle sık sık birleştirilmesi önerilmemektedir. Ayrıca, bilim adamları size yemekten 1-1.5 saat sonra ayrı olarak süt içirmenizi tavsiye etmektedir.

  • İpucu: Isıl işlem fitik asidi bozduğu için kepeği önceden kaynatın.

3.Mısır Gevreği + Portakal Suyu

Tahıl özellikle sabahları portakal suyu ile kombine edildiğinde, beklediğiniz gibi enerjiyi arttırmaz, midenizde rahatsızlık ve ağırlığa neden olabilir. Portakal suyundaki asitler, karbonhidratların parçalanmasına neden olan enzim aktivitesini önemli ölçüde düşürür . Aynı nedenle, tahılları diğer ekşi meyveler veya çilek ile birleştirmek önerilmez.

  • İpucu: Yemekten bir saat sonra bir bardak portakal veya diğer meyve suyunuz olması daha iyidir.

2.Pizza + Cola

Karbonhidratların, proteinlerin ve nişastanın kombinasyonu vücudunuzun sindirim enerjisini harekete geçirir. Artı, cola midenizi yavaşlatır. Bu mide ağırlığı ve şişkinlik ile sonuçlanır . Buna ek olarak, şeker, bağırsağınıza, karnınızdan dolayı çözülmesi gereken yere ulaşamaz. Bu tür faktörlerin birleşimi durumunda mide problemlerine neden olabilir.

  • İpucu: Yüksek şekerli gıdalar yemekten 1-1.5 saat sonra tüketilmelidir.

1.Buğday Ekmeği + Reçel

Rafine edilmiş buğday unu, şekerle birlikte hızlı bir glikoz dalgalanmasına neden olur. Size kısa bir süre için enerji artışı sağlayacak, bunu yorgunluk ve kötü ruh halleri izleyecektir. Bu kombinasyona karşı bir diğer argüman  mayada fermente hamur ve şeker ittifakının neden olduğu bağırsaklardaki karışıklıktır. Aç karnına reçel ile buğday ekmeği tüketilmesi genellikle tavsiye edilmez.

  • İpucu: Buğday ekmeği yerine tam buğday ekmeğini, özellikle de mayasızsa, tercih edin. Bal, reçelden daha iyidir çünkü bağırsak huzursuzluğuna yol açmaz ve genellikle daha sağlıklı bir üründür.

Bonus

Meyve suyunun sağlığımız için iyi olduğuna inanmaktayız. Bununla birlikte, işlenmiş meyve suyu çok fazla şeker içerir: bir bardakta yaklaşık 2 çorba kaşığı rafine edilmiş şeker bulunur. Öte yandan, taze meyve suyu, göründüğü kadar yararlı değildir. Lif içermez, ancak hala karbonhidrat bakımından zengindir. Kilonuzu daha hızlı kaybetmek için, tüm tatlı içeceklerinizi saf suyla değiştirmek daha iyidir.

 

Bir cevap yazın