Kalbi tamamlayan alışkanlıklar. Uzak durun!

Türkiye’de her sene takribî 100 bin birey kalp hastalıkları suratından yaşamını kaybediyor. Beslenme ehemmiyetli bir etken ancak hareketsizlik en risklisi.

Bayanlar da erkekler de günde 6 saatini oturarak geçiriyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Turhan ihtarlarda bulundu, natürel bypass EECP rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

Kalp damar hastalıklarının en korkulan neticeyi kalp krizidir. Vefata veya kalpte kalıcı zarara yol açabilir. Peki, bize adım adım kalp krizine götüren ne?

Genetik etmenler elbette tesirli, ancak en ehemmiyetli neden ‘kalbimizi görmezden’ gelmemiz.

Yağlı, tuzlu, şekerli besinlerle beslenirken, sigara içerken, saatlerimizi TV veya bilgisayar başında geçirirken kalbimizi hiç düşünmüyoruz.

Oysa gençlik senelerinde yapılan kusurlar, ilerleyen yarıyılda kalp ve damar hastalıkları olarak karşımıza çıkıyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Turhan, Türkiye’de ani kalp krizi ve akut koroner belirtiye bağlı vefat oranının Avrupa ülkelerinden daha yüksek seviyede olduğunu söyledi.

Hakikatinde herkesin kolay ihtiyatlar alarak kalp krizinden nasıl korunabileceğini anlattı.

Sabah poğaça, akşam fazla meyve!

Ülkemizde insan sıhhatini tehdit eden en yaygın hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Neden mi? Kahvaltıda, poğaça, börek simit, reçel, çikolata kreması, bol tuzlu peynir yiyoruz. Bir de çayımıza şeker atıyoruz. Gün içinde almamız gereken tuz, şeker ve yağ ölçüsünü tek öğünde alıyoruz. Ardından öğlen bol karbonhidrat, akşam ağır yemekler, tatlılar ve porsiyon hesabı yapmadan meyve harcıyoruz.

En büyük mesele ise otomobilden inmiyoruz, iki kat için dahi merdiven çıkmak yerine asansör bekliyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre bayanlar da erkekler de günde 6 saat oturuyor. Spor alışkanlığımız yok. Üzerine bir de stres ve sigara tiryakiliği ilave edilince koroner damarlar daralıyor, tıkanıyor ve kalp başkaldırı ediyor. Netice; her sene 100 bin birey kalp krizinden yaşamını kaybediyor.

EECP rehabilitasyonu nedir?

Koroner damarlarda ciddi darlıklar tespit edilip ancak koroner stent ya da cerrahi ile rehabilitasyona uygun olmayan hastalara natürel bypass olan EECP rehabilitasyonu uygulanabilir.

Özellikle damar hastalığına kalp yetmezliği de eşlik eden hastalar bu rehabilitasyon için daha uygun adaylardır.EECP koroner kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği hastalıklarında kullanılan kansız, harici, tehlikesiz, aktif, kalıcı ve tehlike kapsamayan bir rehabilitasyondur.

EECP rehabilitasyonu, bedenin belden altına kalp atışları ile geçimli ritmik bir masaj uygulayarak yapılır. Haftada 6 gün, günde 1 saat olmak üzere toplam 35 saattir. EECP rehabilitasyonundan sonra hastaların;

• Göğüs sızıları yok olur,
• İlaç kullanımları eksilir,
• Fonksiyonel kapasiteleri çoğalır,
• Yaşam nitelikleri yükselir,
• Cinsel işlevlerde düzelme sağlar

Baş dönmesi ve kusmaya dikkat!

Kolesterol yüksekliği, diyabet, hipertansiyon, kiloluluk, kalp krizine yüzde 90 tesire sahip. Kalp krizinin en ehemmiyetli bulgusu göğüs sızısı. Mide ile çene arasında göğüs kemiğinin üzerinde baskı, sıkışma ya da yanma biçiminde olur.

Çeneye, kollara ya da sırta yayılabilir.En az 3-5 dakika sürer. Göğüs sızısının yanında soluk darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, bulantı, kusma, terleme gibi şikayetlere de yol açabilir.

Kardiyoloji uzmanının tetkikini takiben EKG, ekokardiyografi ve efor testi gibi ön değerlendirmeler sonrası kalp damar hastalığı kuşkusu olan hastalarda yapılacak koroner anjiyografi ile tanı netleştirilir.

Koroner anjiyografi neticesinde kalp damar hastalığının ciddiyeti ve yaygınlığına göre ilaç rehabilitasyonu, balon anjioplasti ve stent operasyonu ile damarın açılması ya da koroner bypass cerrahisi ile rehabilitasyon uygulanabilir.

Şekerden uzak durun: Bedeniniz zati yiyeceklerden şeker lüzumunu karşılıyor. ‘Şekerim düştü’ gibi gerekçelerle çikolata, tatlı, bisküvi yemeyin.

Tuzu miktarlı harcayın: Fazla tuz tüketimi yüksek tansiyona neden oluyor. Kutulu mahsullerin yaftalarını analizi unutmayın, sofraya tuzluk koymayın, az tuzlu peynir ve zeytin alın.

Balanslı beslenin: Ömür boyu perhiz yapamazsınız. Ancak her gün, salam-sucuk, pilav, makarna, ekmek, kırmızı et veya kızartma harcamayabilirsiniz. Yağsız veya az yağlı, süt ve süt mahsulleri seçim edin. Meyve tüketiminiz günde 5 porsiyonu geçmesin. Kısacası karbonhidrat, protein ve yağ balansını koruyun.

Bol bol yürüyün: Spor salonlarında saatlerinizi geçirmek zorunda değilsiniz. Günde en az 1 saat yürüyüş yapın.

Stresten uzak durun: Çoğu birey için bu kulağa güç geliyor ama ihtimalsiz değil. Büroda ufak molalar verin. Pak havaya çıkın, müzik dinleyin, sizi strese sokan mevzuları bir zaman düşünmeyin. Yolda geçirdiğiniz zamanı kitap okuyarak değerlendirin. Hemen konuta gidip TV başına geçmek yerine, sarih havada gezin. Evhamlı bir yapınız varsa psikolojik takviye almayı düşünün.

Bir cevap yazın