Kalp Krizinden 1 Ay Evvel Bedeniniz Sizi Bu 8 Sinyal İle Uyarıyor

Korunmak her zaman rehabilitasyondan daha iyidir. Bu kolay kaide, her bir hastalık için geçerlidir ve özellikle semptomlar doğru bir biçimde anlaşıldığında gerçekten altın değerindedir.

Drsaglik, kalp krizinden bir ay evvel veya daha erken alana gelebilecek ehemmiyetli semptomları sizler için söyleyecek. Tehlike altındaysanız dikkat edin. Yazının sonunda sıklıkla gözden kaçırılmış işaretler listelenmiştir.

8. Bitkinlik

Olağandışı bitkinlik yanaşan bir kalp krizine işaret eden başlıca semptomlardan biridir. Bayanların bu tip bulguları erkeklerden daha fazla rapor ettiği görülmüştür.

 • Tanımlama: Fiziksel veya zekasal etkinlik bitkinliğin sebebi değildir ve gün sonuna kadar bitkinlik git gide çoğalır. Bu bulgu oldukça keskindir ve fark edilmemesi muhtemel değildir: bazen bir yatak hazırlamak ya da duş almak gibi kolay işleri yerine getirmekte dahi zorlanabilirsiniz.

7. Karın Sızısı

Karın sızısı , Aç / Tok karında mide bulantısı, kabarıklık hissi veya mide rahatsızlığı en yaygın semptomlardan birkaçıdır. Denk derecede bayanlar ve erkekler arasında görülürler.

 • Tanım: Kalp krizi evveli karın sızısı epizodik bir kalite taşıyor, kısa süreli sızı kendini rahatlatılıyor ve sonra geri dönüyor. Fiziksel gerginlik de mide sızılarını etkileyebilir.

6.Uykusuzluk

Uykusuzluk, aynı zamanda bayanlarda daha sık görülen bir kalp krizi veya inme tehlikeyi bulgusudur. Uykusuzluğun özelliği genellikle, uykusuzluğun yanında yüksek oranda evham ve gönülsüzlük de yaşanır.

 • Tanım: Semptomlarını, uykuyu başlatmada eforluk, uykuyu bastırma güçlüğü ve sabahın erken saatlerinde uyanmak diye sayabiliriz.

5. Solunum Darlığı

Soluk darlığı veya solunum yetmezliği, derin bir soluk alamamanın eforlu bir hissidir. Kalp krizi geçirmeden 6 ay evvele kadar genellikle erkeklerde ve bayanlarda görülür. Hekime görünmenizin ehemmiyetli bir uyarısıdır.

 • Tanıtım: Yeterli havanın alınmayışı, baş dönmesi ve soluk darlığı gibi bulgularla kendini gösterir.

4. Saç Dökülmesi

Saçınızı dökülmesi, kalp krizi tehlikesinin görünür bir göstergesi olarak kabul edilir. Çoğunlukla 50 yaş üstü erkekleri tesirler, ancak bazı bayanlar da tehlike grubunda olabilir. Kellik, aynı zamanda, çoğalmış kortizol seviyesiyle ilişkilidir.

 • Tanıtım: Özellikle Başınızın tepesinden saç dökülmesine dikkat edin.

3. Kumpassız Kalp Atışı

Süratli kalp atışı veya ritimsiz kalp atışları genellikle bayanlarda panik hamle ve kaygıyı da birliktesi getirir. Aritmi kumpassız kalp atışı veya taşikardi süratli kalp atışı: Bilave edilmedik bir biçimde ortaya çıkıyor ve kendisini değişik biçimde ortaya koyuyor. Fiziksel egzersizler, özellikle ateroskleroz hastalığı olan hadiselerde, kalp sürati çoğalışına, ilave bir ihtar verebilir.

 • Tanım: Kumpassız kalp atışı 1-2 dakika sürer. Durmazsa, baş dönmesi ve fazla bitkinlik sezebilirsiniz. Hemen hekiminizi arayın veya 112’yi arayın.

2. Fazla Terleme

Alışılmadık biçimde fazla terleme kalp krizinin erken ihtar işaretidir. Günün veya gecenin rastgele bir saatinde ortaya çıkabilir. Bu semptom bayanları daha sık tesirler ve menopozda tipik olan sıcak basması veya gece terlemesi ile karıştırılır.

 • Tanımlama : Gribe eş bulgular, ciltli ten veya hava sıcaklığına veya fiziksel zorlamaya bakılmaksızın oluşan terleme. Gece terleme fazla derecede fazladır; çarşaf sabah nemli olabilir.

1. Göğüs Sızısı

Erkekler ve bayanlar değişik yoğunluk ve formlarda göğüs sızısı yaşarlar . Erkeklerdeki bu semptom, göz arkasını edilmemesi gereken yakın zamandaki bir kalp krizinin en ehemmiyetli erken bulgusunu ifade eder. Öte yandan, bu gidişat bayanların yalnızca % 30’unu etkiliyor.

  • Tanımlama: Göğüs sızısı bir veya iki kolunda daha sıklıkla solda, alt çene, boyun, omuzlarda veya karnında rahatsızlık verici duyumlara kadar genişleyebilir. Kalıcı veya geçici bir kişiliğe sahip olabilir.

Kalp Krizi Tehlikeyi Etkenleri

Obezite, spor yapmama ve sigara gibi en yaygın tehlike etkenlerini hepimiz öğreniriz. Bununla beraber, sıhhat için farkındalığınızı artıracak ve kalp krizinizi önlemenize destekçi olabilecek, sık sık gözden kaçırılmış bazı tehlike etkenleri şunlardır.

 • Kulak memesi buruşukluğu kulak kanalı çapraz olarak duran kulak memesi buruşukluğu.
 • Göz kapaklarının iç köşelerinde sarı lekeler.
 • Baldır adalelerindeki hafif acılar.
 • Kulak tüyleri erkekler için.
 • Saçın Erken griye dönmesi erkekler için.

 

Bir cevap yazın